Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Komu przydzielić zajęcia z pomocy psychologiczno-pedagogicznej? Chodzi o zajęcia dla ucznia zagrożonego niedostosowaniem społecznym (ma w orzeczeniu zalecone zajęcia rewalidacyjne, które ma prowadzić socjoterapeuta - nie ma takiego specjalisty w szkole.) Kto ma prowadzić zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne przewidziane w nowym prawie oświatowym?
Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na zagrożenie niedostosowaniem społecznym, tak jak każde inne orzeczenie wydane przez Zespół Orzekający publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej – MA MOC DECYZJI ADMINISTRACYJNEJ. To nakłada na placówkę oświatowę obowiązek zrealizowania wszystkich zaleceń zawartych w orzeczeniu odnośnie organizacji kształcenia specjalnego dla tego ucznia Zatem należy zatrudnić socjoterapeutę, który będzie realizował z tym uczniem obowiązkowe zajęcia rewalidacyjne o charakterze socjoterapeutycznym w wymiarze 2 godzin tygodniowo.
Zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne - będące formą zajęć specjalistycznych z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej mogą prowadzić szkolni specjaliści zatrudnieni na stanowisku pedagoga lub psychologa szkolnego oraz socjoterapeuty.
.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o pomoc w następującej sprawie:
1. Nauczyciel związkowiec, zatrudniony na pełny etat, zwolniony częściowo z obowiązku świadczenia pracy. Jak naliczyć wynagrodzenie za okres zwolnienia od pracy wg ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy, jeśli nauczyciel ma zmienną ilość godzin ponadwymiarowych w miesiącu?
2. Czy należy wypłacać dodatek za trudne warunki pracy nauczycielowi prowadzącemu dodatkowe zajęcia: a) rewalidacji w ilości 2 godz./tyg. z uczniem, który ma orzeczenie - niepełnosprawność umysłowa w stopniu lekkim?
b) za godziny z uczniem z orzeczeniem nauczania indywidualnego ze względu na zaburzenia zachowania? (część zajęć uczeń realizuje z klasą).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Podczas zatrudnienia w naszej szkole nauczycielowi zawyżono staż pracy o 3 lata 9 miesięcy i 28 dni. Według obliczeń mojej poprzedniczki w lipcu tego roku powinien otrzymać nagrodę jubileuszową za 20 lat pracy. Pracownik został poinformowany o zaistniałej sytuacji. Wyżej wymieniona osoba doniosła zaświadczenie z urzędu pracy o pobieraniu zasiłku dla bezrobotnych. Zaliczono ten okres do stażu pracy i różnica zmniejszyła się do 2 lat 9 miesięcy i 28 dni. Nauczyciel ma dodatkową pracę od 2004 r. do dnia dzisiejszego: jest zatrudniony na umowę o pracę na 1/4 etatu we wspólnocie mieszkaniowej. Jego okresy pracy przedstawiają się następująco: 1) od 1986 r. do 1992 r. - zatrudnienia w szkołach (z mniejszymi przerwami), 2) od 1992 r. do 2004 r. - przerwa w zatrudnieniu, 3) od 2004 r. do dnia dzisiejszego praca we wspólnocie mieszkaniowej, 4) od 2007 r. do dnia dzisiejszego praca w szkołach (z mniejszymi przerwami). Czy pracownik ma prawo wystąpić do pracodawcy ze wspólnoty mieszkaniowej o wydanie świadectwa cząstkowego za okres, kiedy tylko był zatrudniony w spółdzielni mieszkaniowej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem Bursy Szkolnej, czy Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 2011 roku w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych obowiązuje również w tego typu placówkach? Mamy sprzeczne informacje i chciałabym rady Państwa ekspertów.
- Czy aby przedłużyć powierzenie stanowiska dyrektorowi szkoły (z konkursu) musi on mieć aktualną ocenę pracy?
- Czy nauczycielowi mianowanemu zatrudnionemu na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze godzin (placówką macierzystą jest inna szkoła) można zmienić w trakcie roku szkolnego wymiar zatrudnienia z 15/18 na 12/18? Czy jest potrzebna zgoda nauczyciela na jego obniżenie? Nauczyciel, o którym mowa, jest bardzo często nieobecny z różnych powodów i nie jest w stanie zrealizować podstawy programowej z przedmiotu, którego uczy. Nie mam innego specjalisty, który mógłby prowadzić zastępstwa, więc uczniowie albo mają wtedy inne lekcje, albo są zwalniani do domu. Istnieje możliwość zatrudnienia nauczyciela, który ma odpowiednie kwalifikacje i mógłby przejąć część obowiązków tego, który tak często jest nieobecny.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe