Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Konserwator pracujący na 0.5 etatu jest rencistą od 2004 r. świadczenia rentowego nie otrzymał przechodząc na rentę. Pracował w firmie budowlanej. W szkole pracował od 2006r. Od października 2016r. przebywał 182 dni na zwolnieniu lekarskim i wykorzystał urlop na własną prośbę, pracownika zwolniłem 17.052017r. Stan zdrowia pracownika nie pozwala podjąć pracy (stan zdrowia bardzo zły). Podpisał świadectwo pracy. Teraz złożył prośbę o wypłacenie odprawy emerytalnej ur. 30.11.1952r. ma 65 lat. Był bardzo dobrym pracownikiem. Czy należy wypłacić odprawę. Rodzina w rozmowie nie ukrywa, że uda się do sądu pracy i wie, że poprzedni zakład powinien wypłacić odprawę rentową, ale sprawa się przedawniła i nic od poprzednika nie otrzyma. W czasie jak przebywał na zwolnieniu ze środków ZFŚS otrzymał zapomogę. Czy jest podstawa do odprawy? Jakie podjąć kroki?
Ponieważ pracownik w związku z przejściem na rentę w 2004 r. nie otrzymał jednorazowej odprawy z art. 921 KP, jest uprawniony do odprawy, o ile spełnia wymogi do przejścia na emeryturę i będzie lub już się o nią ubiega. W zależności od miejsca zatrudnienia, w szkole samorządowej jest uprawniony do odprawy z art. 38 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, Dz. U. z 2016 r., poz. 902 w wysokości uzależnionej także od wcześniejszego stażu pracy poza oświatą (po 10 latach pracy - dwumiesięcznego wynagrodzenia; po 15 latach pracy - trzymiesięcznego wynagrodzenia; po 20 latach pracy - sześciomiesięcznego wynagrodzenia), a u innego pracodawcy – z art. 921 KP w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel przedszkola zgubił wydane w roku 1998 świadectwo pracy i złożył wniosek o duplikat. Jak powinien wyglądać duplikat – czy należy drobić ksero i opatrzyć pieczątką za zgodność z dokumentacją pracowniczą, czy powinien być wystawiony duplikat na aktualnym wzorze świadectwa pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam 2 pytania odnośnie świadczenia urlopowego dla nauczycieli za rok szkolny 2014/2015 oraz ekwiwalentu za urlop. 1. Czy nauczycielowi, który był zatrudniony od 01.09.2013 do 30.09.2014 r. należy się świadczenie urlopowe? 2. Czy nauczycielowi zatrudnionemu w następujących okresach: * 08.01.2014-16.01.2015 na zastępstwo w pełnym wymiarze czasu pracy 18/18; * od 01.02.2015 do 26.06.2015 r. w wymiarze 2,5/18 należy się również świadczenie urlopowe i w jakiej wysokości? Jak wyliczyć wymiar urlopu temu pracownikowi do wypłaty ekwiwalentu (liczba dni jemu przysługująca) za okres od 01.02.2015 r do 26.06.2015 r. ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel wychowania przedszkolnego realizuje tygodniowo 32/25 (z tego etat 25/25 i dodatkowo 7/25 stałych nadgodzin) w pięciodniowym tygodniu pracy w jednej placówce.
Moje pytania: jak należy obliczyć ilość stałych nadgodzin w tygodniu, w którym przypadały dwa dni świąteczne, a ogólna ilość godzin pracy (etatowych razem ze stałymi nadgodzinami) w każdym dniu jest inna.
Np.:
Pn. 9 godzin
Wt. 5 godzin
Śr. 5 godzin
Czw. 4 godziny
Pt. 9 godzin,
a dni świąteczne przypadały w środę i czwartek.
Bardzo proszę o pomoc w prawidłowym obliczeniu należnych stałych nadgodzin.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel bez stopnia awansu zatrudniony w pełnym wymiarze godzin często przebywa na zwolnieniach lekarskich, w tym opieka nad dzieckiem. Zwolnienia lekarskie zostały poddane kontroli. W ciągu 5 miesięcy przepracował z uczniami 11 dni. Zakłóca to pracę szkoły, nie jest realizowana podstawa programowa, brak nauczyciela na zastępstwo stałe i doraźne. Czy w związku z powyższym są podstawy prawne do zwolnienia nauczyciela, pomimo nieobecności usprawiedliwionych.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor obecnej szkoły pełni swoją funkcję do 31.08.2018 r. Nowe umowy o pracę z pracownikami należy podpisać z dniem 31.08.2018 r. Kto powinien podpisać te umowy jeżeli nowy dyrektor został powołany od 01.09.2018 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe