Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Ksiądz odszedł na emeryturę nauczycielską w roku 2005, do dnia dzisiejszego pracuje czynnie na parafii jako proboszcz. Szkoła nie wypłacała mu świadczeń z funduszu świadczeń socjalnych. Ksiądz zjawił się w tym roku w szkole i stwierdził, że należy mu się wyrównanie i wypłata bieżących świadczeń na takich zasadach jak pozostałym emerytom. Bardzo proszę o odpowiedź i podstawę prawną.
Z tytułu posiadania statusu emeryta – byłego pracownika szkoły żaden przepis nie nakłada na pracodawcę obowiązku wypłaty jakiegokolwiek świadczenia socjalnego. Emeryt nabywa prawo do świadczeń socjalnych dopiero po przyznaniu przez pracodawcę (wyrok SN z 4 lipca 2007 r., II PK 25/07). Ksiądz nie jest uprawniony do żądania wypłaty „wyrównania” nieprzyznanych świadczeń. Może składać wnioski o przyznanie bieżących świadczeń, po wykazaniu spełniania kryterium socjalnego i spełnieniu innych warunków określonych w regulaminie ZFŚS – art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 2018 r., poz. 1316 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 25 maja dyrektorzy szkół zostali zobligowani do umożliwienia uczniom klas VIII, a od 1 czerwca uczniom pozostałych klas uczestnictwa na terenie szkoły w konsultacjach indywidualnych lub w małych grupach. Na terenie szkoły zostały zorganizowane konsultacje w formule, jaką zaproponował MEN: "umożliwienie wyjaśnienia trudnych kwestii, usystematyzowanie materiału, rozmowa z nauczycielem, możliwość poprawy oceny na potrzebę klasyfikacji". Czy konsultacje, o których wspomina MEN należy rozumieć jako "zajęcia opiekuńcze inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów" (art. 42 ust. 2 KN) czy może jednak jako zajęcia wynikające z pomocy psychologiczno-pedagogicznej (par 6, ust. 2, pkt 8 rozp. o ppp), za które nauczycielowi należy zapłacić? Dodam, że w dniach, w których odbyły się konsultacje pedagodzy zorganizowali wszystkie zajęcia z godnie z planem lekcji i ponadto przeprowadzili jeszcze konsultacje.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który ukończył licencjat "Edukacja wczesnoszkolna z językiem angielskim" oraz oraz studia uzupełniające magisterskie na kierunku pedagogika o specjalności "Dydaktyka języków obcych" może uczyć języka angielskiego w szkole podstawowej? Jak to odnieść do rozporządzenia - który warunek spełnia?
- Proszę o poradę: moja nauczycielka matematyki w dniu 15.02.2013 roku złożyła do mnie wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego w terminie od dnia 09.02.2013 na okres 24 tygodni. Na co, zgodnie z prawem, wyraziłam zgodę. Urlop macierzyński kończy się 26.07.2013 r. Nauczycielka otrzymała po tym terminie 56 dni urlopu wypoczynkowego uzupełniającego, który kończy się 20 września. 21 września winna się więc wstawić do pracy. W dniu 29 lipca 2013 r. nauczycielka złożyła wniosek o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego na okres 2 tygodni. Data widniejąca na wniosku to dzień 28.06.2013 r., jednak data wpływu do sekretariatu i rejestracja wniosku nastąpiła 29 lipca 2013 r. Pytanie: czy złożenie wniosku w ww. terminie, mimo iż na wniosku widnieje data 28.06.2013 r. spełnia warunki ustawy i muszę jej udzielić dodatkowego urlopu macierzyńskiego, czy też wniosek wpłynął po terminie i tym samym pracownica traci prawo do niego. Jest to dla mnie sprawa istotna, gdyż udzielenie jej urlopu wiąże się z dłuższym zastępstwem za nią innego nauczyciela. Wtedy moja nauczycielka wróciłaby do pracy dopiero 04.10.2013 r. Proszę o opinię prawną i ustosunkowanie się do kwestii prawnego udzielenia bądź nieudzielenia tej pracownicy przeze mnie dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Wiem, że istotna kwestia w tej sprawie to termin złożenia/wpływu wniosku do pracodawcy.
- Czy dyrektor może przyjąć zaświadczenie o zdolności do pracy pracownika, który mimo skierowania go do lekarza medycyny pracy z którym placówka ma podpisaną umowę przyniósł zaświadczenie od innego lekarza medycyny pracy za którego zapłacił sam?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany od 1 stycznia 2022 r. do 01 marca 2022 r. przebywał na L4, następnie od 2 marca 2022 r. do 24 lutego 2023 r. przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym. W związku z powyższym za rok 2022 przysługuje mu 56 dni kalendarzowych urlopu uzupełniającego? Co z rokiem 2023? Nauczyciel nie wykorzystał urlopu w okresie ferii (14 dni), ale jeżeli nic się wydarzy, ma całe wakacje letnie (ponad 60 dni kalendarzowych) do wykorzystania. Czy za rok 2023 należy mu się urlop uzupełniający? Rozumiem także, że dopóki nie rozpocznie świadczenia pracy (czyli nie skończy urlopu uzupełniającego) na badania lekarskie kontrolne i okresowe (bo ich ważność wygasła w trakcie świadczenia rehabilitacyjnego) mogę go wysłać po urlopie? Czy lepiej zgłosić go przed rozpoczęciem urlopu na badania?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe