Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o poradę: moja nauczycielka matematyki w dniu 15.02.2013 roku złożyła do mnie wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego w terminie od dnia 09.02.2013 na okres 24 tygodni. Na co, zgodnie z prawem, wyraziłam zgodę. Urlop macierzyński kończy się 26.07.2013 r. Nauczycielka otrzymała po tym terminie 56 dni urlopu wypoczynkowego uzupełniającego, który kończy się 20 września. 21 września winna się więc wstawić do pracy. W dniu 29 lipca 2013 r. nauczycielka złożyła wniosek o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego na okres 2 tygodni. Data widniejąca na wniosku to dzień 28.06.2013 r., jednak data wpływu do sekretariatu i rejestracja wniosku nastąpiła 29 lipca 2013 r. Pytanie: czy złożenie wniosku w ww. terminie, mimo iż na wniosku widnieje data 28.06.2013 r. spełnia warunki ustawy i muszę jej udzielić dodatkowego urlopu macierzyńskiego, czy też wniosek wpłynął po terminie i tym samym pracownica traci prawo do niego. Jest to dla mnie sprawa istotna, gdyż udzielenie jej urlopu wiąże się z dłuższym zastępstwem za nią innego nauczyciela. Wtedy moja nauczycielka wróciłaby do pracy dopiero 04.10.2013 r. Proszę o opinię prawną i ustosunkowanie się do kwestii prawnego udzielenia bądź nieudzielenia tej pracownicy przeze mnie dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Wiem, że istotna kwestia w tej sprawie to termin złożenia/wpływu wniosku do pracodawcy.
Z pytania wynika, że nauczycielka wykorzystała już urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni oraz dodatkowy urlop macierzyński w wymiarze 4 tygodni. Od 17 czerwca 2013 r. dodatkowy urlop macierzyński może trwać do 6 tygodni. Uzyskanie dodatkowych 2 tygodni urlopu uzależnione jest od tego, z jakiego urlopu, w chwili wejścia w życie zmian, korzystał pracownik.
USTAWA z dnia 28 maja 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw:
Art. 29. 1. Pracownik korzystający w dniu wejścia w życie ustawy z dodatkowego urlopu macierzyńskiego ma prawo do części takiego urlopu w wymiarze odpowiadającym różnicy między wymiarem urlopu określonym w art. 1821 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą a wymiarem udzielonego mu urlopu.
2. Części urlopu udziela się bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu w udzielonym wymiarze, na pisemny wniosek pracownika, składany nie później niż do dnia zakończenia udzielonego wcześniej urlopu.
Art. 31.
1. Pracownik, którego dziecko urodziło się po dniu 31 grudnia 2012 r., niespełniający przesłanek, o których mowa w art. 29 ust. 1, ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze odpowiadającym różnicy między wymiarem urlopu określonym w art. 1821 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą a wymiarem wykorzystanego urlopu.
2. Dodatkowego urlopu macierzyńskiego udziela się nie później niż w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie ustawy, na pisemny wniosek pracownika, złożony nie później niż w terminie 7 dni od dnia wejścia w życie ustawy.
Art. 38.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 17 czerwca 2013 r., z wyjątkiem art. 34 ust. 2–5, które
wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2014 r.
Nauczycielka w dniu wejścia w życie powyższej ustawy nie przebywała jeszcze na dodatkowym urlopie macierzyńskim, zatem w jej przypadku należy zastosować przepisy art. 31. Powinna złożyć wniosek o dodatkowy urlop macierzyński w zwiększonym wymiarze nie później niż w terminie 7 dni od dnia wejścia w życie ustawy.
Wniosek z datą 28.06.2013 r. przekracza ustawowy termin 7 dni liczony od 17.06.2013 r. Poza tym, wniosek powinien być w tym terminie złożony, a nie tylko datowany. Liczy się więc data wpływu lub data nadania na poczcie.
Inną kwestią opisaną w pytaniu jest udzielenie uzupełniającego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 56 dni. Skoro nauczycielka przebywała na urlopie macierzyńskim do 26.07.2013 r., to od 27.07 do 31.08 przebywa na urlopie wypoczynkowym, do którego nabyła prawo 01.01.2013 r. W tym czasie nie jest możliwe udzielenie zaległego urlopu. Uzupełniający urlop wypoczynkowy za 2013 rok (zakładając, że nauczycielka nie wykorzystała urlopu podczas ferii zimowych), powinien wynosić 3 tygodnie (licząc od 01.09.2013 r.), ponieważ od 27 lipca wykorzysta 5 tygodni urlopu, a wymiar uzupełniającego urlopu wypoczynkowego wynosi do 8 tygodni.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- 1) Nauczyciel zatrudniony na zastępstwo od 01.11.2016 r. do 24.06.2017r. lub do 30.06.2017r. Proszę o odpowiedź za ile dni należy wypłacić nauczycielowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy za rok szkolny 2016/2017 (proszę o podstawę prawną).; 2) Nauczyciel zatrudniony w naszej szkole brał udział w pracy Komisji na stanowisko Dyrektora Przedszkola . Proszę o odpowiedź jak ten dzień należy usprawiedliwić nauczycielowi (proszę o podstawę prawną).; 3) Nauczyciel zatrudniony od 01.09.2016r. do 31.08.2017r., od 23.12.2016r. do chwili obecnej jest na zwolnieniu lekarskim i będzie do dnia porodu. Urodzi dziecko około 15.08.2017r..Proszę o odpowiedź co z urlopem macierzyńskim w naszej szkole i do kiedy go udzielamy oraz czy należy się Pani ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy za rok szkolny 2016/2017. (proszę o podstawę prawną).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor wygrał konkurs w nowej szkole (w poprzedniej został mu jeszcze rok kadencji). Wygrał ten konkurs w ostatnich dniach czerwca. Nie złożył wypowiedzenia w czerwcu, tylko na początku lipca. Organ Prowadzący nie wyraża zgody na skrócony okres wypowiedzenia, aby dyrektor mógł objąć stanowisko w drugiej szkole z dniem 1 września. Najprawdopodobniej organ nie wystąpi do Kuratora o wyrażenie pozytywnej opinii w myśl art. 66 ust. 1 pkt. 2 PO. Co w tej sytuacji? Dyrektor chce podjąć pracę w nowej szkole z dniem 1 września.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od września trzeba zatrudnić wszystkich nauczycieli na umowę o pracę. Panie do zajęć dodatkowych przychodzą np. na 30 min., 45 min. itp. tygodniowo. Moje pytanie brzmi, czy jest jakaś stawka minimalna jaką trzeba dać np. na godzinę tym paniom? Czy stawka za zajęcia zależy od dyrektora? czy jest na to jakiś przepis prawny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który ukończył licencjat "Edukacja wczesnoszkolna z językiem angielskim" oraz oraz studia uzupełniające magisterskie na kierunku pedagogika o specjalności "Dydaktyka języków obcych" może uczyć języka angielskiego w szkole podstawowej? Jak to odnieść do rozporządzenia - który warunek spełnia?
- Nauczycielowi, który chce odejść na świadczenie kompensacyjne w latach 80 3 lat, miesiąca i 10 dni lat urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko, a następnie czterech lat na drugie dziecko. Zus uznał ten nadwyżkowy rok, miesiąc i 10 dni za okres nieskładkowy. Mam problem jak potraktować ten czas do wysługi lat czy jest on zaliczany do stażu pracy czy też nie. Jeśli byłby zaliczony nauczycielce przysługuje we wrześniu nagroda jubileuszowa.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe