Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Kto może prowadzić zajęcia z doradztwa zawodowego w klasie VII i VIII w r.sz.2018/2019? Czy może to być wychowawca klasy lub pedagog?
Zgodnie z § 21 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, Dz.U. z 2017 r., poz. 1575 stanowisko nauczyciela doradcy zawodowego w klasach ośmioletniej szkoły podstawowej może zajmować nauczyciel, który uzyskał tytuł licencjata lub magistra w specjalności z doradztwa zawodowego albo studia wyższe na innym kierunku (co najmniej tytuł licencjata) oraz studia dyplomowe z doradztwa zawodowego. Nauczyciel musi także posiadać przygotowanie pedagogiczne. Nauczyciel z innymi kwalifikacjami (np. pedagog lub nauczyciel innej specjalności bez dodatkowego wykształcenia z doradztwa) nie jest uprawniony do realizacji tych zajęć.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel matematyki wracający z urlopu bezpłatnego (praca w kuratorium) ma wrócić do pracy na stanowisko n-la matematyki, czy może mieć np. edukację wczesnoszkolną (do której ma też kwalifikacje), i czy musi wrócić na pełen etat?
- Nauczycielka ukończyła w 1983 r. studium pedagogiczne i uzyskała kwalifikacje do nauczania w szkole podstawowej. W 1987 r. ukończyła studium przedmiotowo-metodyczne na kierunku "nauczanie początkowe". W akcie mianowania z 2000 r. istnieje zapis, iż może ona być zatrudniona w szkole podstawowej. W 2006 r. uzyskała tytuł licencjata w zakresie pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej. Czy nauczycielka z tymi kwalifikacjami posiada uprawnienia do nauczania w klasach I-III lub prowadzenia zajęć w oddziale przedszkolnym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry.
Nauczyciel X (mianowany) w maju 2012 został zawieszony w czynnościach ze względu na toczącą się przeciwko niemu sprawę karną. Zawieszenie zostało ustanowione do czasu zakończenia sprawy karnej.Systematycznie wysyłałam zapytania do sądu o status prawny nauczyciela. Sprawa zakończyła się w marcu 2013. O fakcie tym nie zostałam poinformowana zarówno przez nauczyciela X jak i przez sąd. W miesiącu czerwcu 2013 wezwałam nauczyciela X do przedstawienia informacji dot. toczącej się sprawy. Uzyskałam pisemną odpowiedź, że sprawa została warunkowo umorzona w marcu (przypominam, że informację tę uzyskałam dopiero w czerwcu!). Sąd tę informację potwierdził. W marcu więc nauczyciel X nie był już zawieszony i od tego czasu ma nieobecność nieusprawiedliwioną. W lipcu 2013 złożyłam wniosek do rzecznika dyscyplinarnego. Sprawa się toczy. Moje pytanie: jak w świetle prawa mogę "rozstać się" z nauczycielem X, jeżeli od marca 2013 nie świadczy pracy (nadal pobiera wynagrodzenie)? Czy mogę zwolnić go dyscyplinarnie z KP, czy tylko rzecznik dyscyplinarny może podejmować decyzje w sprawie zatrudnienia ww. nauczyciela X?
Z góry dziękuję za odpowiedź, na którą nikt nie potrafi udzielić mi odpowiedzi.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi korzystającemu z dnia wolnego z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 14 należy zapłacić godziny ponadwymiarowe , które miał w tym dniu realizować?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy jest ściśle określona liczba opiekunów na wycieczki szkolne?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe