Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Dyrektor nie może zwolnić nauczyciela dyscyplinarnie, tak jak innych pracowników na podstawie przepisów kodeksu pracy. Karta Nauczyciela w pełni reguluje zarówno kwestie...

PORADA PRAWNA

01 października 2013 Kadry

Dzień dobry. Nauczyciel X (mianowany) w maju 2012 został zawieszony w czynnościach ze względu na toczącą się przeciwko niemu sprawę karną. Zawieszenie zostało ustanowione do czasu zakończenia sprawy karnej.Systematycznie wysyłałam zapytania do sądu o status prawny nauczyciela. Sprawa zakończyła się w marcu 2013. O fakcie tym nie zostałam poinformowana zarówno przez nauczyciela X jak i przez sąd. W miesiącu czerwcu 2013 wezwałam nauczyciela X do przedstawienia informacji dot. toczącej się sprawy. Uzyskałam pisemną odpowiedź, że sprawa została warunkowo umorzona w marcu (przypominam, że informację tę uzyskałam dopiero w czerwcu!). Sąd tę informację potwierdził. W marcu więc nauczyciel X nie był już zawieszony i od tego czasu ma nieobecność nieusprawiedliwioną. W lipcu 2013 złożyłam wniosek do rzecznika dyscyplinarnego. Sprawa się toczy. Moje pytanie: jak w świetle prawa mogę "rozstać się" z nauczycielem X, jeżeli od marca 2013 nie świadczy pracy (nadal pobiera wynagrodzenie)? Czy mogę zwolnić go dyscyplinarnie z KP, czy tylko rzecznik dyscyplinarny może podejmować decyzje w sprawie zatrudnienia ww. nauczyciela X? Z góry dziękuję za odpowiedź, na którą nikt nie potrafi udzielić mi odpowiedzi.

Dyrektor nie może zwolnić nauczyciela dyscyplinarnie, tak jak innych pracowników na podstawie przepisów kodeksu pracy. Karta Nauczyciela w pełni reguluje zarówno kwestie zatrudniania jak i zwalniania nauczycieli. Nie można zatem stosować przepisów kodeksu pracy w związku z art. 91c Karty Nauczyciela - ten przepis odsyła do kodeksu pracy jedynie w sprawach nieuregulowanych w Karcie Nauczyciela. Aby rozstać się z nauczycielem, który naruszył podstawowe obowiązki pracownicze, konieczne jest wszczęcie postępowania dyscyplinarnego i dopiero wymierzenie kary dyscyplinarnej zwolnienia z pracy daje możliwość takiego "rozstania".

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 stycznia 2009 r. I PK 137/08:
Za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych nauczyciel odpowiada w trybie dyscyplinarnym, z wyłączeniem możliwości rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia z jego winy na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 k.p. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT