Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dzień dobry. Nauczyciel X (mianowany) w maju 2012 został zawieszony w czynnościach ze względu na toczącą się przeciwko niemu sprawę karną. Zawieszenie zostało ustanowione do czasu zakończenia sprawy karnej.Systematycznie wysyłałam zapytania do sądu o status prawny nauczyciela. Sprawa zakończyła się w marcu 2013. O fakcie tym nie zostałam poinformowana zarówno przez nauczyciela X jak i przez sąd. W miesiącu czerwcu 2013 wezwałam nauczyciela X do przedstawienia informacji dot. toczącej się sprawy. Uzyskałam pisemną odpowiedź, że sprawa została warunkowo umorzona w marcu (przypominam, że informację tę uzyskałam dopiero w czerwcu!). Sąd tę informację potwierdził. W marcu więc nauczyciel X nie był już zawieszony i od tego czasu ma nieobecność nieusprawiedliwioną. W lipcu 2013 złożyłam wniosek do rzecznika dyscyplinarnego. Sprawa się toczy. Moje pytanie: jak w świetle prawa mogę "rozstać się" z nauczycielem X, jeżeli od marca 2013 nie świadczy pracy (nadal pobiera wynagrodzenie)? Czy mogę zwolnić go dyscyplinarnie z KP, czy tylko rzecznik dyscyplinarny może podejmować decyzje w sprawie zatrudnienia ww. nauczyciela X? Z góry dziękuję za odpowiedź, na którą nikt nie potrafi udzielić mi odpowiedzi.
Dyrektor nie może zwolnić nauczyciela dyscyplinarnie, tak jak innych pracowników na podstawie przepisów kodeksu pracy. Karta Nauczyciela w pełni reguluje zarówno kwestie zatrudniania jak i zwalniania nauczycieli. Nie można zatem stosować przepisów kodeksu pracy w związku z art. 91c Karty Nauczyciela - ten przepis odsyła do kodeksu pracy jedynie w sprawach nieuregulowanych w Karcie Nauczyciela. Aby rozstać się z nauczycielem, który naruszył podstawowe obowiązki pracownicze, konieczne jest wszczęcie postępowania dyscyplinarnego i dopiero wymierzenie kary dyscyplinarnej zwolnienia z pracy daje możliwość takiego "rozstania".
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 stycznia 2009 r. I PK 137/08:
Za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych nauczyciel odpowiada w trybie dyscyplinarnym, z wyłączeniem możliwości rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia z jego winy na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 k.p.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam pewne pytanie ad. z art. 20 KN i 22ust.2. Dyrektor szkoły może rozwiązać z nauczycielem stosunek pracy w razie:
-całkowitej likwidacji szkoły -częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole. Rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn ww. następuje z końcem roku szkolnego po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu. Ww. warunek rozwiązania stosunku pracy z końcem roku szkolnego nie dotyczy m.in. nauczycieli szkół, nauczycieli placówek kształcenia ustawicznego. Mam pytanie czy ograniczenie etatu ( art. 22.2 KN) odbywa się na tych samych warunkach. Czy dyrektor placówki centrum kształcenia ustawicznego musi wręczyć nauczycielowi ograniczenie do końca maja, aby obowiązywało od 1.09.2015 r. czy może to zrobić np. po odbytej rekrutacji po wakacjach. Dodam, iż rekrutacja w szkołach dla dorosłych trwa do 26.08.2015 r. i tak naprawdę dopiero po ilości semestrów można określić dokładną liczbę etatów w szkole?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, który wrócił po urlopie rodzicielskim należy się wypłata wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe podczas odbywania zaległego urlopu wypoczynkowego? Jeśli tak, to z jakiego okresu powinno być naliczone to wynagrodzenie, jeśli nauczycielka od września 2013r. już będąc w ciąży, pracowała na pełnym etacie i miała nadgodziny, w październiku i listopadzie również, ale w tych miesiącach była już kilka razy na zwolnieniu lekarskim. Z końcem listopada poszła już całkowicie na zwolnienie lekarskie, do momentu rozwiązania. Po urlopie macierzyński i po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego, przeszła na urlop rodzicielski płatny w wymiarze 60% z ZUS. A od września wróciła do pracy na pół etatu, kontynuując pobieranie zasiłku z ZUS w wymiarze 30%. Nie mając prawie żadnych nadgodzin. Po zakończeniu urlopu rodzicielskiego 4.01.2015r. poszła na zaległy urlop, którego nie wykorzystała w całości w 2014r. Urlop trwał nieprzerwanie 8 tygodni. W trakcie urlopu miała wypłacaną pensję zasadniczą. Urlop zakończył się 1.03.2015r. Czy należy się wypłata wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe podczas urlopu zaległego, gdyż od 01.09.2014r. do 4.01.2015r. była jeszcze na urlopie rodzicielskim? Jeśli tak, to z jakiego okresu powinno być to wynagrodzenie wyliczone? Oraz czy mogła pójść na zaległy urlop w czasie ferii zimowych?
- Czy organizowanie przedstawienia jasełkowego w sobotę lub niedzielę jest zgodne z prawem? Czy związki zawodowe mogą mieć zastrzeżenia do pracy nauczyciela przez 1,5 w te dni?
- Czy nauczyciel po pedagogice opiekuńczo-wychowawczej i oligofrenopedagogice może prowadzić zajęcia wyrównawcze (nie dydaktyczo-wyrównawcze)? Proszę również o informacje jakie inne zajęcia może prowadzić w szkole podstawowej?
- Czy każdy nauczyciel zatrudniony na krótki okres np. 7 dni musi być zatrudniony w oparciu o umowę o pracę, czy są inne formy zawarcia umowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe