Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam nauczyciela, który domaga się wypłacenia za godziny ponadwymiarowe za r. szk. 2013/2014. Średnia jego godzin - 18,37, a etat łączony - 19 godz. Z organem prowadzącym ustaliłam, że nie będę mu wręczała ograniczenia, bo na pewno uzupełni to godzinami zastępczymi. Jest to nauczyciel, który bardzo często przebywa na długotrwałych zwolnieniach lekarskich. Od IX do IV pracował 21 godzin tygodniowo. Po odejściu klas maturalnych pozostało mu tylko 11 godz. Na zwolnieniu lekarskim przebywał cały maj i czerwiec (miał płacone za cały etat) oraz 2 tygodnie w XI, 2 tygodnie w styczniu, 1 tydzień w lutym, 3 tygodnie w marcu. Z moich obliczeń wynika, że do etatu zabrakło mu jeszcze 6 godzin, za które i tak miał zapłacone. Jak mam postąpić (i tak napisał już skargę na mnie do Kuratorium)?
Zgodnie z Kartą Nauczyciela, nauczycielowi, który prowadzi zajęcia w różnym wymiarze w trakcie roku szkolnego należy tak ustalić plan zajęć, aby ogólna liczba godzin w roku szkolnym zgadzala się z obowiązującym go tygodniowym wymiarem godzin. Wynika to z art. 42 ust. 5b KN. Dodatkowo przepis ten zastrzega, że praca wykonywana w taki sposob nie jest pracą w godzinach ponadwymiarowych.
Ten sam artykuł w ust. 7 upoważnia organ prowadzący szkołę do określenia zasad rozliczania tygodniowego obowiazkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla ktorych ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego. To w tym dokumencie należy szukać rozwiązania Państwa problemu. Skoro organ prowadzący uchwala powyższe zasady, to z jego przepisami musi byc zgodne Państwa wyliczenie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka dyplomowana zatrudniona przez mianowanie realizuje 19 godzin kształcenia zintegrowanego oraz 6 godzin rewalidacji , 1 godzinę zajęć korekcyjno kompensacyjnych- razem 26 godzin. Jest objęta ochroną związkową do 2018r. Czy w świetle ustawy o związkach zawodowych ochrona warunków pracy i płacy obejmuje te 26 godzin i tyle musi mieć cały czas, czy tylko należy zapewnić jej etat? Czy skorzystanie z możliwości oddania 3 godzin wf innemu nauczycielowi powoduje, że jej etat podstawowy zmniejszy się do 16 godzin (plus 7 godz. rew. i z.kk) i jest możliwe w czasie ochrony? Jako dyrektor uważam, że powinna mieć ochronę na 26 godzin i bez możliwości odebrania wychowania fizycznego. Czy mam rację?
- Czy wychowawca bursy, internatu zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy i realizujący swoje godziny w czterodniowym tygodniu pracy (od poniedziałku do niedzieli ) obniżonym na podstawie art. 42 c ust.1 KN może domagać się dnia wolnego za pracę w dniu świątecznym przypadającym w innym dniu niż niedziela.
- Prowadzę szkołę niepubliczną, o uprawnieniach szkoły publicznej, tj. Liceum dla Dorosłych, w której pełnię także funkcję dyrektora. Chciałem zadać pytanie, dotyczące zatrudniania nauczycieli w szkole zaocznej od września 2018. Ustawa o Finansowaniu zadań oświatowych, nie precyzuje dokładnie , na jakich zasadach powinni być zatrudniani nauczyciele w szkołach zaocznych, którzy często maja bardzo mało godzin w semestrze, np. 15-20. W uzasadnieniu do powyższej ustawy, wymienieni są nauczyciele, którzy pracują w sposób ciągły, codziennie, w dziennych szkołach niepublicznych i to jest dla wszystkich zrozumiale, że ww. pedagodzy, muszą mieć umowę o pracę. Nie mam natomiast pewności czy te same zasady dotyczą nauczycieli, którzy pracują w szkołach zaocznych, co drugi tydzień. Jeśli jednak tak samo to jak powinna wyglądać umowa o pracę, jeśli np. ma w miesiącu 6-8 godzin albo czasami w różnych miesiącach ma różną liczbę godzin?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka jest na zwolnieniu lekarskim od 26 września 2019 r. do 30 listopada 2019 r. poinformowała dyrektora, że wraca do pracy z dniem 1 grudnia 2019 r. Czy pracodawca może wystawić tej nauczycielce skierowanie na badania lekarskie kontrolne do lekarza medycyny pracy po zwolnieniu dłuższym jak 30 dni w czasie trwania tego zwolnienia np. 25 listopada 2019 r. , czy ten pracownik powinien je otrzymać dopiero z datą 1 grudnia kiedy już nie jest na zwolnieniu lekarskim? Jeśli ten pracownik wraca do pracy w poniedziałek i jest to pierwszy dzień po zwolnieniu lekarskim, pracodawca wręcza mu skierowanie na wykonanie badań kontrolnych to, czy ten pracownik może prowadzić zajęcia z uczniami? Co w sytuacji kiedy ten nauczyciel umówił się z lekarzem medycyny pracy na badania dopiero np. 3 grudnia 2019 r. (decyzja lekarza wcześniej nie ma możliwości przyjęcia tego pracownika), a lekarz dał mu skierowanie na badania do specjalisty i te badania trwają ok. 2 tygodni, czy nauczyciel ten powinien znajdować się w szkole (w godzinach swoich lekcji np. poniedziałek 6 godzin, wtorek – 4 godziny itd.) w pokoju nauczycielskim? Czy wynagrodzenie przysługuje w 100% płatne? Nauczycielce tej skończyły się badania okresowe 15 października 2019 r. kiedy jest na zwolnieniu lekarskim, czy dyrektor kierując tego pracownika na badania po zwolnieniu lekarskim powinien zaznaczyć również na skierowaniu badania okresowe ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W szkolonej stołówce pracują 4 kucharki, przygotowują śniadania, obiady i kolacje. Mamy internat na terenie szkoły. Niestety, ostatnio 2 kucharki zachorowały i poszły na miesięczne zwolnienie lekarskie. Czy w takiej sytuacji mogę zatrudnić pracownika na umowę zlecenie, ponieważ pozostałe pracownice nie są w stanie przygotować same wszystkich posiłków dziennie? Czy można w takiej sytuacji wypłacić nadgodziny paniom kucharkom? Co robić w takiej sytuacji?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe