Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam problem z ustaleniem prawa do odprawy pośmiertnej nauczyciela, który zmarł w styczniu br. O wypłacenie odprawy wystąpiła była żona pracownika w imieniu ich wspólnych córek (nastoletniej uczennicy i pełnoletniej studiującej). Wiem, że żyje jeszcze matka zmarłego nauczyciela. Czy jej także należy się część odprawy pośmiertnej, jeżeli nie pozostawała na utrzymaniu swego zmarłego syna i nasz pracownik z nią nie mieszkał, a ma ukończone 50 lat i pobiera albo emeryturę albo rentę. Czy odprawę wypłaca się na złożony wniosek przez członka rodziny, czy też robi się to niejako z urzędu? Nie mam kontaktu z matką zmarłego pracownika - czy to ja muszę zabiegać o kontakt z nią?
Zgodnie z art. 93 § 4 kodeksu pracy, odprawa pośmiertna przysługuje następującym członkom rodziny pracownika:
1) małżonkowi,
2) innym członkom rodziny spełniającym warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o enmeryturach i rentach z FUS.
Na podstawie art. 71 ustawy z dnia o emeryturach i rentach z FUS, rodzice mają prawo do renty rodzinnej, jeżeli ubezpieczony (emeryt lub rencista) bezpośrednio przed śmiercią przyczyniał się do ich utrzymania oraz spełniają odpowiednio warunki określone dla wdowy i wdowca określone w art. 70 ust. 1 i 2.
Z pytania wynika, że matka zmarłego nauczyciela nie spełnia pierwszego warunku - przyczyniania się nauczyciela, bezpośrednio przed śmiercią, do jej utrzymania.
Pracodawca nie ma pełnej wiedzy na temat sytuacji rodzinnej swoich pracowników. To, co jest mu znane, wynika z dokumentacji pracowniczej - z reguły są to informacje o dzieciach, współmałżonku i osobach, z którymi wspólnie zamieszkuje i prowadzi gospodarstwo domowe (potrzebne np. do świadczeń z ZFŚS). Przepisy kodeksu pracy określają jedynie wysokość odprawy pośmiertnej oraz krąg osób uprawnionych. Osoby te powinny więc zgłosić się do pracodawcy z wnioskiem o wypłacenie przysługującego im świadczenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem zmuszona do zwolnienia pracownika obsługi z przyczyn ekonomicznych (redukcja etatów).Pracownik ma 59 lat i 40 lat pracy. Czy będzie mu przysługiwało świadczenie przedemerytalne niezależnie od wieku po wcześniejszym zarejestrowaniu się jako bezrobotny w urzędzie pracy i czy ten okres pobierania zasiłku będzie Mu się wliczał do stażu pracy.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem nauczycielem (dyrektorem szkoły). Pytanie dotyczy nagrody jubileuszowej i obliczenia stażu pracy. Pracuję nieprzerwanie od 20 sierpnia 1979 roku. W okresie od 28 września 1980 roku do 1 września 1982 roku przebywałam na bezpłatnym urlopie dla matek pracujących opiekujących się małymi dziećmi (bo chyba nie było wtedy urlopów wychowawczych). Czy okres tego urlopu wlicza się do stażu pracy i czy zalicza się do okresu uprawniającego do naliczenia nagrody jubileuszowej? Kilka lat temu skrócono mi staż pracy o okres przebywania na tymże urlopie, a wypłatę nagrody jubileuszowej (za 30 lat pracy) przesunięto o okres przebywania na tymże urlopie.
- Pracownik po długotrwałym L -4 złożył dokumenty na rentę z tytułu niezdolności do pracy. ZUS uznał pracownika za niezdolnego do pracy tylko na rok. Obecnie oczekuje na decyzję ZUS. Czy po jej przyznaniu mamy obowiązek rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę, czy też możemy kontynuować zatrudnienie? Nadmieniamy, że nie będzie w tym czasie wykonywał pracy ze względu na stan zdrowia.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy okres służby wojskowej zawsze podlega wliczeniu do stażu pracy, od którego zależy dodatek za wysługę lat ? Pracownik przedstawił zaświadczenie, że w okresie od dnia 05.03.1997r do dnia 26.05.2002r pełnił zasadniczą służbę wojskową i nadterminową służbę wojskową. W szkole został zatrudniony jako konserwator od dnia 01.06.2015r. (na okres próbny) do 31.08.2015r.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel , który ukończył studia pedagogika wczesnoszkolna ma kwalifikacje do pracy w porzedszkolu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe