Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Rada Rodziców nie może zawierać umów zleceń ani żadnych innych umów, ponieważ nie jest podmiotem prawnym dla ZUS i nie może opłacać składek za zatrudnionego przez...

PORADA PRAWNA

Mam pytanie dotyczące dalszej kwestii zajęć pozalekcyjnych. Czy rada rodziców może zawierać umowy zlecenia np. ze studentem, aby prowadził zajęcia płatne pozalekcyjne w szkole? ( student nie prowadzi działalności gospodarczej ani nie jest zatrudniony w żadnej innej instytucji). Dotyczy to zajęć komputerowych w pracowni komputerowej. Jest to dla mnie kłopotliwe, ponieważ udostępnianie sprzętu komputerowego dla osoby z zewnątrz wprawia mnie w obawę o to, ze może być uszkadzany. Przecież za mienie szkoły to ja odpowiadam. Za wynajem sali szkoła nie pobiera opłat, bo te zajęcia są dla uczniów tej szkoły. Jak wybrnąć z tego problemu? Tych zajęć pozalekcyjnych rodzice (zwłaszcza jeden rodzic) planują jeszcze więcej, może ma w tym własny interes, co z obserwacji jest prawdopodobne.

Rada Rodziców nie może zawierać umów zleceń ani żadnych innych umów, ponieważ nie jest podmiotem prawnym dla ZUS i nie może opłacać składek za zatrudnionego przez siebie zleceniobiorcę.

IPPB5/423-795/13-4/KS interpretacja indywidualna 

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, 31 grudnia 2013 r.:

"Zgodnie z poglądem wyrażonym w orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 września 2000 r. sygn. akt I SA 943/00), Rada Rodziców jest organem społecznym reprezentującym rodziców uczniów, ale tylko wewnątrz systemu oświaty, powołanym przepisem art. 53 ustawy o systemie oświaty. Na podstawie art. 57 ust. 1 tej ustawy jest ona upoważniona do występowania z wnioskami i opiniami dotyczącymi wszystkich spraw szkoły, ale tylko do rady szkoły, rady pedagogicznej i dyrektora szkoły.

W kontekście powyższego należy stwierdzić, że Rada Rodziców utworzona przez rodziców uczniów, jako ich reprezentant, jest wyłącznie wewnętrznym organem Szkoły. Rada Rodziców zatem, będąc społecznym organem opiniodawczym i wnioskodawczym Szkoły, nie jest podmiotem gospodarki narodowej i nie może samodzielnie występować w obrocie prawnym. Rada Rodziców nie ma osobowości prawnej i nie jest odrębną od Szkoły jednostką organizacyjną."

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej - z upoważnienia ministra -  na interpelację nr 23464  w sprawie zasad funkcjonowania rad rodziców:

(...)  Rada rodziców, nie będąc zatem podmiotem samodzielnym, nie ma możliwości zakładania odrębnego rachunku bankowego, jak również samodzielnego dokonywania zakupów w imieniu samorządowej jednostki organizacyjnej. W ślad za powyższym rada rodziców w szkołach, dla których organem prowadzącym jest jednostka samorządu terytorialnego, nie może również mieć nadawanego numeru NIP i REGON, a także, nie działając w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność, nie może być pracodawcą, stroną umowy, dawać zleceń i odpowiednio być płatnikiem składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.(...)

 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT