Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W rozporządzeniu MEN ws. warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży jest mowa o tym, że wypoczynek może być organizowany w formach wypoczynku wyjazdowego (np. kolonie, obozy, zimowiska) i formach wypoczynku w miejscu zamieszkania (np. półkolonie, wczasy w mieście). W związku z tym, czy wypoczynkiem jest jednodniowa wyjazdowa wycieczka do kina lub turniej szachowy, lub turniej siatkarski organizowany na terenie szkoły w czasie ferii? Od nauczyciela - kierownika powyższych form wypoczynku w czasie ferii wymagane są odpowiednie kwalifikacje, natomiast te same formy organizowane w czasie zajęć szkolnych, nie w ferie, nie nakładają na kierownika posiadania zaświadczenia o ukończeniu kursu na kierownika wypoczynku. Czy tak jest? Nasi nauczyciele, którzy takiego kursu nie ukończyli, w ciągu roku szkolnego organizują wycieczki wyjazdowe, turnieje, itp.i pełnią w nich rolę kierownika. Ci sami nauczyciele nie mają prawa być kierownikami ww. form tylko dlatego, że odbywają się one w ferie? I jeszcze jedno pytanie: Czy w przypadku ww. form obowiązuje liczba uczestników przypadająca na jednego opiekuna taka, jak w rozporządzeniu, czy dyrektor o tym decyduje? Proszę o wyjaśnienie tych kwestii.
Każdą formę wypoczynku, nawet jednodniową wycieczkę, jeżeli jest organizowana w tzw. czasie wolnym, należy zgłosić jako wypoczynek uczniów. Wycieczka taka będzie podlegać tym samym wymaganiom, co inne formy wypoczynku określonym w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 21 stycznia 1997 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania.
Oznacza to, że kierownik wycieczki musi mieć ukończony kurs kierownika wypoczynku. Liczba wychowawców również powinna być ustalona zgodnie z przepisami powyższego rozporządzenia.
Identyczna wycieczka zorganizowana w czasie trwania zajęć szkolnych nie podlega takim wymogom. Organizowana jest zgodnie z przepisami ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 8 listopada 2001 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel magister nauczania początkowego ma kwalifikacje do wychowania przedszkolnego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka ukończyła w 1999 r. dwuletnie Pomaturalne Studium Bibliotekarskie i uzyskała tytuł zawodowy "Bibliotekarz". W 2002 r. ukończyła studia wyższe zawodowe na kierunku pedagogika w zakresie edukacji wczesnoszkolnej i arteterapii, a w 2004 r. ukończyła studia wyższe magisterskie uzupełniające na kierunku pedagogika w zakresie edukacji wczesnoszkolnej i arteterapii. Ponadto nauczycielka ma ukończone studia podyplomowe "Oligofrenopedagogika". Proszę o udzielenie odpowiedzi na pytanie: Czy nauczycielka posiada kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela bibliotekarza w szkole podstawowej i gimnazjum? (podczas ostatniej kontroli kuratorium na początku 2017 r. wizytator stwierdził, że nauczycielka nie posiada kwalifikacji do zajmowania stanowiska bibliotekarza w szkole podstawowej i wydał zalecenie, aby zatrudnić nauczyciela posiadającego wymagane kwalifikacje).
- Jestem dyrektorem placówki nieferyjnej. W ciągu roku szkolnego jest potrzeba dokonania zmiany planu nauczania – zmniejszenie etatu nauczycielowi mianowanemu z 25/25 na 21/25 z powodu zmniejszenia godzin pracy oddziału ze względu na małą frekwencje dzieci. Jaka jest procedura takiej zmiany i czy nauczyciel może odmówić zmniejszenia etatu. A jeżeli odmówi, to co wtedy zrobić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem w trakcie organizacji przedszkola, nie mam jeszcze wpisu do ewidencji placówek oświatowych. Muszę już jednak zatrudnić managera i część nauczycieli. W jaki sposób mam to uczynić? Czy mogę ich już zatrudnić w przedszkolu, które nie ma jeszcze wpisu do ewidencji placówek oświatowych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o podanie zakresu obowiązków dla pomocy nauczyciela w przedszkolu zatrudnionego do opieki nad dzieckiem z orzeczeniem o kształceniu specjalnym (autyzm) zgodnie z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 lipca 2015 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz. U. z 2015r. poz. 11130. Czy taka osoba musi posiadać zaświadczenie o niekaralności?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe