Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytanie dotyczące nauczyciela kontraktowego ubiegającego się o awans na stopień nauczyciela mianowanego. Nauczyciel rozpoczął awans na stopień nauczyciela mianowanego z dniem 1 września 2017 r., koniec stażu przypada 31 maja 2020 r. Plan rozwoju zawodowego został opracowany zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz.U.2018 poz.1574). 1.W jaki sposób nauczyciel powinien sporządzić sprawozdanie za okres stażu? Czy na podstawie rozporządzenia z 2013 r.? 2.Jak powinna wyglądać ocena dorobku zawodowego sporządzona przez dyrektora szkoły? Czy jest wzór oceny dorobku zawodowego? Jaka jest podstawa prawna? 3.Czy konieczne jest zamieszczenie w teczce na mianowanie oprócz dokumentów formalnych: wniosku, kwalifikacji nauczyciela, aktu nadania stopnia nauczyciela kontraktowego, zaświadczenia dyrektora, kopii sprawozdania i kopii oceny dorobku zawodowego (poświadczone za zgodność przez dyrektora) innych dokumentów poświadczających podejmowane działania w okresie stażu? 4.W jaki sposób przebiega spotkanie z komisją kwalifikacyjną na stopień nauczyciela mianowanego?
Przepisy ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r., poz. 1287) nie stanowią, że całe postępowanie awansowe toczy się według przepisów, które obowiązywały w dniu rozpoczęcia stażu, a więc po zakończeniu stażu stosuje się aktualnie obowiązujące przepisy. W związku z tym nauczyciel ma obowiązek złożenia sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego, uwzględniające efekty jego realizacji dla nauczyciela i szkoły, w terminie 7 dni od dnia zakończenia stażu (§ 4 ust. 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli, Dz.U. z 2018 r., poz. 1574). Projekt oceny dorobku zawodowego sporządza opiekun stażu w terminie 7 dni od dnia zakończenia stażu, ze szczególnym uwzględnieniem obserwowanych zajęć prowadzonych przez nauczyciela oraz stopnia zaangażowania w realizację wymagań koniecznych do uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego (§ 5 ust. 2 ww. rozporządzenia). Następnie dyrektor ustala ocenę dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu, w terminie nie dłuższym niż 21 dni od dnia złożenia sprawozdania, z uwzględnieniem stopnia realizacji planu rozwoju zawodowego nauczyciela, po zasięgnięciu opinii rady rodziców. Ocena dorobku zawodowego nauczyciela może być pozytywna lub negatywna. Ocena jest sporządzana na piśmie i zawiera uzasadnienie oraz pouczenie o możliwości wniesienia odwołania do organu sprawującego nadzór pedagogiczny w terminie 14 dni od dnia jej otrzymania, zgodnie z art. 9c ust. 5a – 5d ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215. Przepisy nie zawierają wzoru oceny dorobku zawodowego. Ponadto przepisy nie nakazują dyrektorowi gromadzenia dokumentów poświadczających podejmowane działania w okresie stażu. Nauczyciel ubiegający się o stopień awansu nauczyciela mianowanego zdaje egzamin przed komisją egzaminacyjną, a więc nie odbywa rozmowy kwalifikacyjnej (art. 9b ust. 1 pkt 2 KN). W czasie egzaminu nauczyciel prezentuje dorobek zawodowy; prezentuje swoją wiedzę i umiejętności, w szczególności przez: zaproponowanie rozwiązania wskazanego przez komisję problemu związanego z wykonywaną pracą, z uwzględnieniem praktyki szkolnej, aktualnej wiedzy i przepisów prawa oraz wykonanie zadania z użyciem narzędzi multimedialnych; odpowiada na pytania członków komisji dotyczące wymagań niezbędnych do uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego (§ 12 ust. 1 ww. rozporządzenia).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel zatrudniony w niepublicznym przedszkolu na umowę o pracę może ubiegać się o awans zawodowy?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego. Wniosek o rozpoczęcie awansu został złożony z dniem 1 września 2016. od 1 września 2016 do 31 sierpnia 2017 pracowałam jako nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej od 1 września 2017 do momentu obecnego pracuję w tej samej placówce na stanowisku wicedyrektora przedszkola. Placówka jest placówką Publiczną prowadzoną przez osobę niebędącą jednostką samorządu terytorialnego. Jak wygląda procedura awansu w takim przypadku? Jakie dokumenty powinnam przygotować?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Na jakich zasadach (nowych czy starych) kończy awans zawodowy nauczyciel, któremu staż na nauczyciela dyplomowanego upływa 31.05.2020 r.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
1. Nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego przed 31 sierpnia 2022 r. i do 31 sierpnia 2027 r. nie uzyska stopnia nauczyciela mianowanego. Odbywa przygotowanie do zawodu (3 lata i 9 miesięcy). Czy stosunek pracy z takim nauczycielem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony ulega rozwiązaniu, jeżeli w ciągu 6 lat od rozpoczęcia odbywania przygotowania do zawodu nauczyciel nie uzyskał stopnia nauczyciela mianowanego (art.27 ust.4-6 KN)?
2. Czy sformułowanie zawarte w pytaniu 1 będzie również dotyczyło nauczyciela, który uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego 25 czerwca 2020 r. i jak do tej pory nie złożył wniosku na stopień nauczyciela mianowanego (nauczyciel był zatrudniony od 1 września 2019 r.)? Czy też ten nauczyciel ma jeszcze czas na złożenie wniosku do 15 września 2024 r. bez konsekwencji rozwiązania umowy i jeśli nie złoży do tego terminu, to nastąpi rozwiązanie umowy w ciągu 6 lat od rozpoczęcia odbywania przygotowania do zawodu, czyli z dniem 31 sierpnia 2029 r.?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź- Nauczyciel kontraktowy rozpoczął w mojej szkole awans zawodowy na nauczyciela mianowanego z dniem 01.09.2015r., jednak zrezygnował z pracy z dniem 31.08.2016r. Opiekun stażu napisał projekt oceny - pozytywna, Rada Rodziców wystawiła pozytywną opinię. Jako dyrektor szkoły, biorąc pod uwagę opinię i projekt oceny opiekuna również wystawiłam pozytywną ocenę za okres stażu.
W uzasadnieniu w jednym z punktów znalazły się informacje o słabych stronach nauczyciela (ujęte zresztą w projekcie oceny opiekuna). Nauczyciel odwołał się od tych stwierdzeń. Czy miał prawo odwołać się od nieprzychylnych uwag zawartych w uzasadnieniu pozytywnej oceny za okres stażu? Jeśli tak to na jakiej podstawie prawnej?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe