Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytanie dotyczące nauczycielki, która była nieobecna z powodu zwolnienia lekarskiego, urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego. W jakim wymiarze po zakończeniu urlopu rodzicielskiego będzie jej przysługiwał urlop uzupełniający jeśli: od 04.04.2018-12.10.2018 nauczycielka przebywała na zwolnieniu lekarskim, od 13.10.2018-01.03.2019 nauczycielka przebywała na urlopie macierzyńskim, od 02.03.2019-13.04.2019 była na urlopie rodzicielskim, od 14.04.2019-31.08.2019-wróciła do wykonywania pracy, 01.09.2019-01.03.2020 - przebywała na urlopie rodzicielskim.
Na podstawie art. 65 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 urlop wypoczynkowy nauczyciela jest rozliczany w latach kalendarzowych. Zgodnie z art. 66 ust. 1 KN w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą, urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego, nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni. Prawo do urlopu ustala się w danym roku po dniu 31 sierpnia, a ponadto od wymiaru 56 tygodni odejmuje się urlop wykorzystany w naturze w czasie ferii w danym roku kalendarzowym. W 2018 r. w czasie ferii letnich nauczycielka nie wykorzystała urlopu z powodu zwolnienia lekarskiego, a od wymiaru 56 dni odejmuje się urlop wykorzystany w naturze w czasie ferii zimowych w wymiarze 14 dni, a więc za 2018 r. przysługują 42 dni urlopu uzupełniającego. Za 2019 r. w okresie ferii letnich po powrocie do pracy po urlopie rodzicielskim nauczycielka w całości (w wymiarze wyższym niż 56 dni) wykorzystała urlop wypoczynkowy, a więc nie nabyła prawa do urlopu uzupełniającego za 2019 r. Za 2020 r. nie ustala się jeszcze prawa do urlopu uzupełniającego, ponieważ będzie to możliwe dopiero po 31 sierpnia 2020 r., gdy zostanie dokonane ustalenie, czy w czasie ferii letnich nauczycielka wykorzysta co najmniej 56 dni, co jednocześnie nie uprawni do urlopu uzupełniającego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 1 września 2017r. nasze gimnazjum zostaje włączone do szkoły podstawowej. Pytanie jest następujące: w gimnazjum jest stanowisko sekretarza szkoły, którego nie ma w regulaminie szkoły podstawowej. Czy od 1 września b.r. szkoła podstawowa z oddziałami gimnazjalnymi musi utworzyć nowy regulamin wynagradzania pracowników administracji i obsługi, czy pracownik w tym wypadku sekretarz szkoły będzie bazował na regulaminie gimnazjum?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownikowi zatrudnionemu na pełny etat przysługuje 26 dni urlopu wypoczynkowego w 2018 r. Jego umowa o pracę kończy się w dniu 13.07.2018 r. Ile dni urlopu przysługuje temu pracownikowi i czy musi on być wykorzystany do dnia zakończenia umowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mamy pracowników praktycznej nauki zawodu zatrudnionych na podstawie art.15 ust.2 Prawo Oświatowe. Wymiar ich urlopu ustalam jak z kodeksu pracy. Niestety nie wiem jak ten urlop rozliczyć? Osoba pracuje na cały etat czyli 22/22. Ile mam odpisać godzin urlopu za każdy dzień pracy? Tyle ile faktycznie przypada na jego dzień pracy wynikający z planu lekcji? Czy przyjąć tak jak w kodeksie 1 dzień urlopu=8 godzin?
- Proszę o udzielenie informacji, jak przebiega procedura ograniczenia etatu nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania. Ze względu na organizację pracy placówki zaistnieje konieczność ograniczenia zatrudnienia u dwóch nauczycieli-psychologów:
•obecne zatrudnienie - 1 etat u każdego,
•docelowe - 1/2 etatu u każdego.
Staż pracy nauczycieli-psychologów to:
•w pierwszym przypadku: 32 lata, 11 miesięcy, 8 dni, w szkole 19 lat, 2 miesiące, 12 dni, możliwość przejścia na emeryturę - 28 .01.2026 r., ochrona przedemerytalna - od 28.01.2022 r.,
•w drugim przypadku: staż pracy 7 lat, 8 miesięcy, 24 dni, w szkole 1 rok, 9 miesięcy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W ośrodku socjoterapii jest kierowca, który ma ponad 60 lat, jest w okresie ochronnym. W ostatnim czasie skończyły się Panu badania okresowe. Otrzymał skierowanie do lekarza, z którym ośrodek ma podpisaną umowę. Kilka dni później otrzymałam orzeczenie o przydatności do wykonywanego zawodu, jednak od innego lekarza niż ten z którym podpisałam umowę. Kierowca tłumaczył, iż lepiej mu pasowało terminami własnie trafić do tego lekarza. Zastanawiam się czy orzeczenie, od lekarza, z którym nie ma placówka podpisanej umowy jest równie ważne?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe