Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytanie dotyczące świadectwa pracy. Zaczynałam pracę 31 lat temu i nie otrzymałam z 2 szkół świadectw pracy (pracowałam po 1 roku w każdej - w tej samej gminie). Druga ze szkół została zlikwidowana i podobno pierwsza przejęła dokumentację. Teraz okazało się, ze ani w Urzędzie Gminy, ani w tej drugiej szkole nie ma moich akt osobowych, tylko listy płac w archiwum szkoły. Dyrektor oświadczył, że na tej podstawie nie może mi wystawić duplikatu świadectwa pracy. Czy ma rację? Ponadto w domu mam jeszcze kilka dokumentów z tamtych lat, np. umowy o pracę, zaświadczenia o zarobkach, dodatkach przyznanych, a także książeczkę ubezpieczeniową z pieczątkami szkół. Czy na tej podstawie mogę domagać się duplikatów świadectw pracy? Czy zakład pracy może odmówić wystawienia świadectwa pracy/jego duplikatu? Jak załatwić tę sprawę?
Należy przedstawić wszelką posiadaną dokumentacją dyrektorowi szkoły, który jest następcą prawnym zlikwidowanej szkoły, ponieważ wystawienie i wydanie oryginału świadectwa pracy należy do następcy prawnego pracodawcy i wymaga analizy dokumentów potwierdzających fakt i termin zatrudnienia – art. 231 § 1 w zw. z art. 97 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. Duplikat jest odpisem wydanego świadectwa, a z treści pytania wynika, że nie wydano oryginału świadcetwa, czyli nie ma też dokumentu, na podstawie którego można by było sporządzić jego kopię (odpis) - § 6 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (Dz.U. z 2018 r., poz. 1289 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Z jakiego wymiaru należy rozliczać dyrektora i wicedyrektora? Dyrektor szkoły podstawowej realizuje obowiązkowych 5 godzin, a wicedyrektor 9. Na pozostałe godziny Rada Gminy uchwałą ustaliła zniżkę. Uchwała nie normuje wymiaru, z jakiego należy rozliczać dyrektorów. Czy dyrektor może realizować 5 godzin w świetlicy, a wicedyrektor 9 godzin jako nauczyciel współorganizujący kształcenie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację czy zaświadczenie o ukończeniu studiów wyższych jest podstawą do zmiany stawki wynagrodzenia nauczyciela, czy zmiany można dokonać wyłącznie na podstawie dyplomu bądź jego uwierzytelnionego odpisu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel bibliotekarz w grudniu 2017 roku dostarczył orzeczenie lekarza ortopedy o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia od 04 stycznia 2018r. Czy po powrocie do pracy należy udzielić mu urlopu wypoczynkowego uzupełniajacego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka w terminie 07.03.2018 r. – 24.07.2018 r. przebywała na urlopie macierzyńskim. Następnie złożyła wniosek o urlop rodzicielski (25.07.2018 r. – 5.03.2019 r.). Następnie złożyła wniosek o łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą na ½ etatu (5.12.2018 r. do 3.06.2019 r.).
Co z urlopem za 2019 r.? Czy jeżeli nauczyciel pracował na ½ etatu, a jednocześnie był na urlopie rodzicielskim można zaliczyć, że w okresie ferii zimowych miał urlop czy należy urlopu udzielić w wakacje i w jakim wymiarze? 56 dni? Czy należy to inaczej przeliczyć?
Co ze świadczeniem urlopowym za rok szkolny 2018/2019? Czy przysługuje i za jaki okres?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ile wynosi urlop wypoczynkowy dla dyrektora i wicedyrektora w szkole publicznej nie podlegającej organowi samorządu terytorialnego?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe