Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Z jakiego wymiaru należy rozliczać dyrektora i wicedyrektora? Dyrektor szkoły podstawowej realizuje obowiązkowych 5 godzin, a wicedyrektor 9. Na pozostałe godziny Rada Gminy uchwałą ustaliła zniżkę. Uchwała nie normuje wymiaru, z jakiego należy rozliczać dyrektorów. Czy dyrektor może realizować 5 godzin w świetlicy, a wicedyrektor 9 godzin jako nauczyciel współorganizujący kształcenie?
W pierwszej kolejności należy stwierdzić, że stosownie do art. 42 ust. 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 z poźn. zm.) dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły oraz nauczycielowi pełniącemu inne stanowisko kierownicze w szkole, a także nauczycielowi, który obowiązki kierownicze pełni w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze, obniża się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć w zależności od wielkości i typu szkoły oraz warunków pracy lub zwalnia się ich od obowiązku realizacji zajęć. Z kolei tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze zajęć ustala się według norm określonych w art. 42 ust. 3 KN. Pewne jest to, że zarówno dyrektor, jak i wicedyrektor zatrudnieni są w szkole na stanowisku nauczyciela, a na określony czas powierzono im funkcje pełnienia stanowiska odpowiednio dyrektora lub wicedyrektora. Z racji tego, że osoby te zajmują stanowiska kierownicze, art. 42 ust. 7 pkt 2 wskazuje, że Rada Gminy, na terenie której położona jest szkoła, uprawniona jest do określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze zajęć.
Każdy nauczyciel, dyrektor i wicedyrektor również, zatrudniony jest w szkole zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami. Przydział zajęć, a co za tym idzie, wymiar pensum określony jest w oparciu o to, jakie nauczyciel posiada kwalifikacje i jakiego przedmiotu uczy. Zniżka godzin obliczana jest w oparciu o pensum liczbowe godzin, które nauczyciel, w chwili obecnej pełniący funkcję dyrektora, realizował przed powierzeniem. Wynika z tego, że osoby funkcyjne zatrudnione są w pełnym wymiarze i z takiego wymiaru należy im obliczać wynagrodzenie. Zarówno dyrektor, jak i wicedyrektor realizują godziny zgodnie z kwalifikacjami i zatwierdzonym przez organ prowadzący arkuszem organizacji na dany rok szkolny.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy sprzątaczka w szkole może nalewać zupę z cateringu w stołówce szkolnej? Czy wystarczy samo orzeczenie sanitarno-epidemiologiczne ? Czy musi mieć badanie na nosicielstwo?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dn. 28.05.2012 r. poprosiłam nauczyciela, aby zgłosił się po lekcji do mojego gabinetu. Nauczyciel miał otrzymać ograniczenie zatrudnienia z 14/18 na 13/18 w roku szkolnym 2012/2013. Nauczyciel uciekł i nie zgłosił się, więc wysłałam mu zawiadomienie o ograniczeniu zatrudnienia. Dn. 29.05. 2012 r. zawiadomił mnie, że do 1.06.2012 r. jest na zwolnieniu, więc moje ograniczenie też otrzymał już na zwolnieniu. Co mogę teraz zrobić?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Chcemy od 1 września 2023 r. zatrudnić nauczyciela na zastępstwo do 25 października 2023 r. w świetlicy szkolnej na pełen etat. Będzie to jego pierwsza praca w szkole. Następnie, po tym okresie od 26 października na czas określony do końca roku szkolnego 2023/2024 (najlepiej do końca zajęć szkolnych) – czyli byłaby to umowa do czerwca czy do 31 sierpnia 2024 r.? Jaką umową możemy zawrzeć z takim nauczycielem? Czy możemy zawrzeć jedną umowę np. na zastępstwo do 25 października 2023r., a drugą na czas określony już bez zastępstwa do końca czerwca lub sierpnia? Czy wypłacamy takiemu nauczycielowi dodatek na start? Czy musi zacząć on staż na nauczyciela początkującego czy te umowy wykluczają taką możliwość?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Przygotowując arkusz organizacyjny szkoły na rok szkolny 2017/2018 mogę dla danego nauczyciela zaplanować tylko pensum - 18 godz., a resztę wykazywać jako wakat? Np. nauczyciel posiada kwalifikacje do j. polskiego i historii - 16 godz. j. polskiego + 2 historii daje etat, czy pozostałe np. 3 godziny historii muszę wykazywać już jako wakat i zgłaszać do kuratorium? I podobnie w przypadku n-la edukacji wczesnoszkolnej gdzie łącznie z godz. dyrektorską miałby 19 godzin (czy ewent. tę 1 godz. też trzeba wykazywać jako wakat i zgłaszać)?
- Nauczyciel do 15 czerwca 2016r. przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia. Dnia 10 maja 2016r. wysłano listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru informację o ograniczeniu etatu w roku szkolnym 2016/2017. Do szkoły dotarło potwierdzenie odbioru przez ww. Czy nauczyciel ten powinien wstawić się w szkole w celu podpisania i tym samym wyrażenia zgody na ograniczenie, czy też wystarczy odbiór ww pisma, jako fakt wyrażenia zgody? Co w przypadku jeśli nie wstawi się do szkoły?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe