Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam zapytanie dotyczące rozporządzenia o indywidualnym nauczaniu. Uczeń posiada orzeczenie wydane ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający uczęszczanie do szkoły. Czy dyrektor może takiemu uczniowi zapewnić w jakiś sposób kontakt z rówieśnikami, czy forma orzeczenia to wyklucza? Czy taki uczeń może brać udział w uroczystościach, konkursach, spotkaniach klasowych w celu utrzymania relacji z klasą, rówieśnikami? W art. 10 pkt. 2 jest zapis, że "Dyrektor szkoły, uwzględniając aktualny stan zdrowia ucznia oraz wnioski nauczycieli z obserwacji, o której mowa w ust. 1, w uzgodnieniu z rodzicami ucznia albo z pełnoletnim uczniem, podejmuje działania umożliwiające kontakt ucznia objętego indywidualnym nauczaniem z uczniami w oddziale szkolnym". W tym samym artykule pkt. 3 już mówi o tym, że jest to możliwe tylko jeśli stan zdrowia ucznia znacznie utrudnia uczęszczanie do szkoły tj: "W jaki sposób zatem zapewnić uczniowi, którego stan zdrowia uniemożliwia uczęszczanie do szkoły możliwość podtrzymywania relacji, uczestnictwa w konkursach albo uroczystościach?
Należy łącznie odczytywać przepisy § 10 ust. 1- 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży (Dz.U. z 2017 r., poz. 1616). Wynika z nich, że w celu zapewnienia pełnego osobowego rozwoju ucznia, integracji ze środowiskiem szkolnym oraz ułatwienia powrotu ucznia do szkoły, nauczyciele prowadzący zajęcia indywidualnego nauczania obserwują funkcjonowanie ucznia w zakresie możliwości uczestniczenia ucznia w życiu szkolnym. Dyrektor, uwzględniając aktualny stan zdrowia ucznia oraz wnioski nauczycieli z obserwacji, w uzgodnieniu z rodzicami ucznia, podejmuje działania umożliwiające kontakt ucznia objętego indywidualnym nauczaniem z uczniami w oddziale szkolnym. W przypadku uczniów objętych indywidualnym nauczaniem, których stan zdrowia znacznie utrudnia uczęszczanie do szkoły, dyrektor, w ramach działań dotyczących umożliwiania kontaktu z innymi uczniami z oddziału, organizuje różne formy uczestniczenia ucznia w życiu szkolnym. Dyrektor w szczególności (a więc nie wyłącznie) umożliwia uczniowi udział w zajęciach rozwijających zainteresowania i uzdolnienia, uroczystościach i imprezach szkolnych oraz wybranych zajęciach edukacyjnych. Jeśli więc uczeń objęty nauczaniem indywidualnym z uwagi na stan zdrowia nie uczęszcza do szkoły na obowiązkowe zajęcia, ale jego stan zdrowia na to pozwala (co potwierdzają także rodzice i wnioski nauczycieli prowadzących nauczanie indywidualne), dyrektor może umożliwiać uczniowi kontakt z innymi uczniami np. poprzez informowanie rodziców o terminach i możliwości brania udziału w konkursach lub uroczystościach szkolnych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jaką rolę i jakie funkcje pełni świetlica szkolna po zmianach w podstawie programowej?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy i w jakiej sytuacji należy wypłacić wynagrodzenie za zastępstwo nauczycielowi biblioteki przydzielone mu w wyjątkowych sytuacjach (gdy wszystkie inne możliwości zostały wyczerpane), a ww. nauczyciel sprawuje opiekę nad powierzonymi uczniami? Nauczyciel ten nie realizuje zajęć dydaktycznych.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Dziecko posiada orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych indywidualnych. Zespół Orzekający zalecił rehabilitację ruchową. Do kogo i na jakiej podstawie prawnej szkoła powinna zwrócić się o pomoc w realizacji powyższego zalecenia?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W związku z wpływem do szkoły oświadczeń rodziców uczniów o rezygnacji z usług profilaktyki zdrowotnej na terenie szkoły oraz niewyrażeniu przez nich zgody na: mierzenie temperatury, noszenie maseczek, kierowanie dzieci do izolatki, dezynfekcji rąk płynami dezynfekującymi zwracamy się z prośbą o wyrażenie opinii w tym temacie. Rodzice powołują się w pismach na ustawę z dnia 12.04.2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami (Dz.U. 2019 poz. 1078 art. 7) oraz na konstytucję RP art. 31 ust. 3. Czy szkoła musi uwzględnić takie oświadczenia rodziców w dobie panującej pandemii biorąc pod uwagę, że większość dzieci i rodziców dostosowuje się do zaleceń i procedur związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się COVID-19? Jak możemy ustosunkować się do tego typu oświadczeń uwzględniając dobro wszystkich dzieci, rodziców, nauczycieli, pracowników?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Prowadzę niepubliczną szkołę z uprawnieniami szkoły publicznej.Mam pytanie dotyczące terminów przekazywania dotacji przez Urząd Gminy na konto szkoły.Nie otrzymałam od Gminy uchwały dotacyjnej,zawierającej terminy przekazywania dotacji,ponieważ w gminie poinformowano mnie,że nie ma takiej uchwały.Na jednym ze szkoleń dowiedziałam się,że dotacje powinny być przelewane przez Gminę na konto szkoły do 15-go dnia każdego miesiąca.Jakie przepisy regulują ten termin?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe