Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam zapytanie dotyczące urlopu dla nauczyciela po urodzeniu dziecka. Pracownica 13.10.2018 r. urodziła dziecko i 23.10.2018 r. złożyła wniosek o udzielenia urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni. (od 13.10.2018-01.03.2019) 1) w jakiej wysokości powinien być wypłacony zasiłek macierzyński? 2) czy bezpośrednio po upływie tego okresu tj. od 2 marca 2019 roku pani może wykorzystać część urlopu uzupełniającego w wymiarze 42 dni, a po tym czasie skorzystać z urlopu rodzicielskiego, czy jednak musi najpierw skorzystać z urlopu rodzicielskiego i w jakim wymiarze?
Z informacji zawartych w pytaniu wynika, że pracownica nie złożyła w ciągu 21 dni po porodzie wniosku o udzielenie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze (art. 1791 kodeksu pracy). Z urlopu rodzicielskiego może zatem skorzystać na warunkach określonych w art. 1821c KP, zgodnie z którym urlop rodzicielski jest udzielany bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego nie więcej niż w 4 częściach, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej, w wymiarze wielokrotności tygodnia. Urlop rodzicielski w wymiarze do 16 tygodni może być udzielony w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu. Żadna z części urlopu rodzicielskiego nie może być krótsza niż 8 tygodni, z wyjątkiem pierwszej części urlopu rodzicielskiego, która w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie nie może być krótsza niż 6 tygodni oraz w sytuacji, gdy pozostała do wykorzystania część urlopu jest krótsza niż 8 tygodni.
W opisanym przypadku pracownica po urlopie macierzyńskim powinna najpierw skorzystać z urlopu rodzicielskiego w wymiarze nie niższym niż 6 tygodni.
Wysokość zasiłku macierzyńskiego określa ustawa z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Na podstawie art. 31 ustawy, miesięczny zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz okres urlopu ojcowskiego wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku. Miesięczny zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego wynosi 60% podstawy wymiaru zasiłku. W przypadku złożenia wniosku o urlop rodzicielski w pełnym wymiarze bezpośrednio po urlopie macierzyńskim (art. 1791 kodeksu pracy), miesięczny zasiłek macierzyński wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku za cały okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego.
W opisanym przypadku - za okres urlopu macierzyńskiego 100% podstawy wymiaru zasiłku, a za okres urlopu rodzicielskiego - 60%.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Z dniem 01 września 2016r. do 31 sierpnia 2017r. zatrudniliśmy nauczyciela historii w wymiarze 1/2 etatu tj. 9/18 tygodniowo w publicznym gimnazjum. Za ile dni nauczyciel ten powinien mieć wypłacony ekwiwalent za urlop proszę o podanie konkretnej przeliczonej cyfry?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Szanowni Państwo, w mojej szkole mam zatrudnionego nauczyciela wspomagającego do dziecka z autyzmem (jest to klasa pierwsza szkoły podstawowej).
Czy temu nauczycielowi przysługuje dodatek za trudne warunki pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mamy pracownika obsługi (pomoc nauczyciela), który ma już 3 umowę na czas określony, mam pytanie jaki musi mieć okres przerwy w zatrudnieniu u danego pracodawcy, aby można było go zatrudnić ponownie w tym samym miejscu, na tym samym stanowisku? Sytuacja musi być rozwiązane w ten sposób, gdyż szkoła nie ma pewności czy uczeń dla którego pomoc nauczyciela jest zatrudniona, będzie w szkole przebywał do jej ukończenia oraz czy po ukończeniu przez ucznia szkoły, będzie inny uczeń wymagający takiego rodzaju wsparcia.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany zatrudniony w naszej szkole w niepełnym wymiarze od 01.09.2006 r. do nadal, wskazał nasza szkołę jako drugi zakład pracy. Podstawowym zatrudnieniem była praca jako nauczyciel w innej szkole od 01.01.1998 r. W dniu 16.04.2018 r. przedstawiła świadectwo pracy , że z dniem 31.12.2014 r. rozwiązała umowę o pracę w podstawowym miejscu pracy. W naszej szkole do tej pory wysługę miała liczoną tylko z stażu pracy w naszej szkole tj. 11 lat pracy. Proszę o odpowiedź jaki staż pracy powinna na dzień dzisiejszy mieć nauczycielka i od kiedy jeżeli będzie zmiana wysługi lat należy Pani wyrównać.
Odpowiedź od Państwa:
Skoro nauczyciel rozwiązał umowę w podstawowym miejscu pracy i zatrudniony jest jedynie w Państwa szkole, to jest ona teraz szkołą macierzystą, w której przysługuje mu dodatek stażowy w pełnej wysokości (wszystkie zakończone okresy pracy). Do stażu należy więc doliczyć mu okres pracy w poprzedniej szkole, tj. od 01.01.1998 r. do 31.08.2006 r. (póżniej był zatrudniony już również w Państwa szkole) i ewentualne wcześniejsze okresy zaliczane do stażu pracy. Do zwiększonego dodatku nauczyciel był uprawniony od 01.01.2015 r., jednak wyrównanie przysluguje jedynie do 3 lat wstecz. Na podstawie art. 291 § 1 kodeksu pracy, roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.
Moje dodatkowe pytanie:
po przeliczeni stażu pracy w/w nauczyciela na dzień 02.01.2018r. wynosi 20 lat pracy( dokument o swoim dodatkowym stażu pracy nauczyciel dostarczył 16.04.2018r.)
Moje pytanie :
1/ od kiedy wyrównać wysługę lat do 20 %,
2/ co z nagrodą jubileuszową za 20 lat pracy, czy należy wypłacić nauczycielowi nagrodę jubileuszową.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę w gimnazjum zatrudnić nauczyciela z licencjatem z wychowania fizycznego? Czy są to wystarczające kwalifikacje?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe