Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mamy nauczyciela, który ma podwójne kwalifikacje: nauczyciel edukacji elementarnej i pedagog specjalny. Do tej pory ta osoba pełniła funkcję nauczyciela przedszkola, a od stycznia do czerwca tego roku ma pełnić tylko funkcję nauczyciela wspomagającego. Później znów będzie nauczycielem przedszkola. Czy muszę tej osobie zmieniać stanowisko w umowie na te kilka miesięcy, czy w umowie może pozostać stanowisko nauczyciel przedszkola, a funkcję wspomagającego będzie ta osoba pełniła na podstawie drugich kwalifikacji, niezależnie od stanowiska w umowie? Czy wtedy mogę spokojnie rozliczyć tę osobę z subwencji przyznanej na osobę niepełnosprawną?
W samorządowym przedszkolu stanowisko nauczyciela edukacji przedszkolnej oraz tzw. nauczyciela wspomagającego są odmiennymi stanowiskami pracy, ponieważ mają przypisany inny wymiar pensum, z tego względu dochodzi do zmiany warunków pracy, na które nauczyciel powinien wyrazić zgodę, zaś zmiana ta powinna zostać potwierdzona w piśmie zmieniającym umowę o pracę lub akt mianowania - art. 14 ust. 1 pkt 1, art. 18 ust. 1, art. 42 ust. 3 lp. 1, 2 i 12 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm., art. 29 § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 ze zm. Podobnie jeśli w umowie o pracę nauczyciela przedszkola prowadzonego przez inny podmiot nie poprzestano na określeniu zajmowanego stanowiska "nauczyciel", tylko je doprecyzowano jako "nauczyciel przedszkola", powierzenie innych zadań pedagogicznych również wymaga uzyskania zgody nauczyciela i pisemnej formy zmiany warunków zatrudnienia - art. 11 w zw. z art. 29 § 4 KP. Natomiast niedochowanie pisemnej formy warunków pracy nie stanowi o nieważności takich działań. W związku z możliwością wykazania wykonywania zadań nauczyciela wspomagającego wpisami w dokumentacji przebiegu nauczania, można sfinansować wynagrodzenie tej osoby ze środków przeznaczonych na kształcenie specjalne - art. 8 ust. 2 pkt 2, art. 35 ust. 4 i ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, Dz.U. z 2017 r., poz. 2203.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel realizujący doradztwo zawodowe 10 godzin dla kl. VII może być zatrudniony na umowę zlecenie? Jaka forma jest najwłaściwsza?
- Nauczyciel grupy dzieci 6-letnich zatrudniony w Przedszkolu Samorządowym dla którego wymiar zatrudnienia wynosi 22 godziny tygodniowo, godziny ponadwymiarowe powinien mieć liczone z 22 czy 25 godzin?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W trakcie roku szkolnego z nauczycielem z długim okresem zatrudnienia rozwiązano stosunek pracy za porozumieniem stron. W obecnym roku dyrektor zatrudnił również nauczyciela na zastępstwo na okres 3 miesięcy. Czy w jednym i drugim przypadku należy wypłacić nauczycielowi świadczenie urlopowe z ZFŚS?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia od 1 lipca 2022 r. do 30 czerwca 2023 r. Od 1 lipca do 31 sierpnia 2023 r. będzie na urlopie wypoczynkowym za 2023 r. Natomiast za rok 2022 nabył prawo do urlopu uzupełniającego w wymiarze 42 dni. Czy może wykorzystać część urlopu we wrześniu 2023 r. a część w czerwcu 2024 r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem Przedszkola samorządowego w Tenczynku. Proszę o informację i podstawę prawną w następującej kwestii. Mam pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu woźnej. W związku z dłuższym L-4 pomocy nauczyciela, z Panią została zawarta druga umowa na 1/2 etatu pomocy nauczyciela na zastępstwo od 12 do 31 maja (2 tygodnie). Czy Pracownikowi należy się za ten czas urlop wypoczynkowy lub ekwiwalent?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe