Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Tak. Obaj nauczyciele nabyli prawo do świadczenia urlopowego. Świadczenie urlopowe wypłaca się bowiem zawsze proporcjonalnie do okresu zatrudnienia w danym roku...

PORADA PRAWNA

28 listopada 2014 Zatrudnianie (kodeks pracy)

W trakcie roku szkolnego z nauczycielem z długim okresem zatrudnienia rozwiązano stosunek pracy za porozumieniem stron. W obecnym roku dyrektor zatrudnił również nauczyciela na zastępstwo na okres 3 miesięcy. Czy w jednym i drugim przypadku należy wypłacić nauczycielowi świadczenie urlopowe z ZFŚS?

Tak. Obaj nauczyciele nabyli prawo do świadczenia urlopowego. Świadczenie urlopowe wypłaca się bowiem zawsze proporcjonalnie do okresu zatrudnienia w danym roku szkolnym.Świadczenie urlopowe należy wypłacić do 31 sierpnia każdego roku

Zasady przyznawania świadczenia urlopowego nauczycielom zostały uregulowane w art. 53 Karty Nauczyciela oraz w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Z art. 53 ust. 1a Karty Nauczyciela wynika, że świadczenie urlopowe jest wypłacane obligatoryjnie każdemu nauczycielowi w terminie do końca sierpnia każdego roku.

Co więcej, wypłata tego świadczenia w przypadku nauczycieli nie jest uzależniona ani od złożenia wniosku, ani od wykorzystania urlopu wypoczynkowego czy też jego części.

Wysokość świadczenia urlopowego nalicza się na podstawie wymiaru pracy i okresu zatrudnienia

Świadczenie urlopowe jest wypłacane w wysokości odpisu podstawowego, ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym.

Wysokość świadczenia urlopowego ulega więc proporcjonalnemu obniżeniu w zależności od wymiaru czasu pracy nauczyciela i okresu zatrudnienia w danym roku szkolnym.

Sposób rozwiązania stosunku pracy nie wpływa na uprawnienie do świadczenia urlopowego

Sposób rozwiązania umowy o pracę pozostaje bez znaczenia prawnego. Dla wypłaty świadczenia urlopowego nie ma znaczenia, czy umowa o pracę rozwiązała się na mocy porozumienia stron czy też na skutek upływu czasu na jaki została zawarta. Nie ma też znaczenia, która ze stron stosunku pracy wypowiedziała ten stosunek.

Jak wyliczyć?
Zatem nauczyciel, z którym rozwiązano stosunek pracy w trakcie roku szkolnego nabędzie prawo do świadczenia urlopowego za okres od 1 września danego roku do dnia rozwiązania umowy o pracę. Świadczenie urlopowe wylicza się za każdy kolejny rok szkolny, w którym nauczyciel pozostawał w zatrudnieniu.
Świadczenie urlopowe przysługuje nauczycielom pracującym na zastępstwo

Z kręgu uprawnionych do świadczenia urlopowego ustawodawca nie wyłączył również nauczycieli pracujących na zastępstwo.
Nauczyciele zatrudnieni na podstawie umowy o pracę w celu zastępstwa nieobecnego nauczyciela mają prawo do świadczenia urlopowego w wysokości proporcjonalnej do wymiaru zatrudnienia i okresu pozostawania w zatrudnieniu w danym roku szkolnym.

Jak wyliczyć?
Jeśli okres zatrudnienia nauczyciela jest krótszy niż rok szkolny, świadczenie urlopowe nauczyciela powinno zostać wypłacone proporcjonalnie do okresu zatrudnienia oraz do wymiaru czasu pracy określonego w umowie o pracę lub w akcie mianowania.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT