Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W dniu 1.10.2020 r. nauczyciel nabył prawo do nagrody jubileuszowej, która została wypłacona w tym dniu. Od 1.09.2020 r. nauczycielowi przysługuje dodatek za klasy łączone, który został wypłacony w grudniu z wyrównaniem za wrzesień, październik, listopad i grudzień. Proszę o opinię, czy naszym obowiązkiem jest wyrównanie nagrody jubileuszowej o ten dodatek za klasy łączone, a jeżeli tak, to za które miesiące?
Jeżeli chodzi o nauczycieli, to ich prawo do nagrody jubileuszowej ukonstytuowane jest w art. 47 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 2215 z późn. zm.), który stanowi, że za wieloletnią pracę nauczyciel otrzymuje nagrodę jubileuszową. Szczegółowe zasady ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowe zasady jej obliczania i wypłacania określone są w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (Dz.U. z 2001 r. Nr 128, poz. 1418). Paragraf 2 ust. 1 tego rozporządzenia stanowi, że nauczyciel nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu, w którym upływa okres uprawniający do nagrody. Jeżeli w okresie zatrudnienia nabędzie prawo do nagrody jubileuszowej, należy mu ją wypłacić.
Paragraf 3 ust. 3 ww. rozporządzenia stanowi, że przy ustalaniu podstawy nagrody jubileuszowej stosuje się przepisy dotyczące wypłaty ekwiwalentu za urlop. W związku z tym do naliczenia nagrody jubileuszowej należy przyjąć:
• stałe składniki wynagrodzenia, takie jak wynagrodzenie zasadnicze, dodatek funkcyjny, dodatek specjalny, dodatek stażowy, stałą premię regulaminową;
• zmienne składniki wynagrodzenia za okresy nie dłuższe niż miesiąc, takie jak dodatek za pracę w nocy, wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, w średniej wysokości wypłaconej pracownikowi w trzech miesiącach poprzedzających miesiąc nabycia prawa do nagrody jubileuszowej;
• składniki za okresy dłuższe niż miesiąc, takie jak np. premie kwartalne itp.
Jeżeli chodzi o nauczycieli, pod uwagę bierze się: wynagrodzenie zasadnicze, dodatki: za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny oraz za warunki pracy, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej, odrębne wynagrodzenie za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze wykonywane w dniu wolnym od pracy, wynagrodzenie za pracę w święto, dodatek za uciążliwość pracy, jednorazowy dodatek uzupełniający oraz dodatek za klasy łączone.
Przy ustalaniu podstawy nagrody jubileuszowej dla pracowników otrzymujących wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości uwzględnia się wynagrodzenie z daty nabycia prawa do nagrody jubileuszowej lub daty jej wypłaty, jeśli jest to dla pracownika korzystniejsze.
Nauczyciel nabył prawo do nagrody 1 października. Jeżeli w tym dniu przysługiwał mu dodatek za klasy łączone, to należało go ująć przy obliczaniu wysokości nagrody jubileuszowej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor przedszkola od 01.09.2018 będzie mógł mieć nadgodziny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w związku z rozporządzeniem MEN z dnia 12 marca 2009 poz. 1264 będę mógł zatrudnić nowego nauczyciela od 1 września 2017 roku na fizykę jeżeli ma on mgr na kierunku budownictwo, a ukończone studia podyplomowe z fizyki i posiada przygotowanie pedagogiczne ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik zamierza skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia. Zmiany w Karcie Nauczyciela obecnie oddane są do konsultacji i mają wejść w życie z mocą od 1 stycznia 2014r. Czy w procedurach udzielania urlopu mamy opierać się na dotychczasowych przepisach? Czytamy w różnych publikacjach, że lekarz rodzinny może wydawać orzeczenie o stanie zdrowia tylko do końca roku 2013. Wymagany staż nieprzerwanej pracy również ma ulec zmianie. Według nowych przepisów pracownik nie miałby jeszcze uprawnień do skorzystania z urlopu zdrowotnego. Jaki skutek miałaby decyzja dyrektora o udzieleniu urlopu zdrowotnego po wejściu w życie nowych przepisów?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka dnia 7 marca 2018 roku urodziła dziecko. Zamierza wykorzystać 52 tygodnie urlopu (macierzyński - rodzicielski) tj. od.07 marca 2018 r. do 05 marca 2019 r. Po ww. urlopach prosi o udzielenie urlopu wypoczynkowego za 2018 r. 42 dni (06.03.2019 – 16.04.2019).
W roku szkolnym 2017/2018 wykorzystała 14 dni (ferie zimowe); 42 dni chce wykorzystać po urlopach macierzyńskim i rodzicielskim.
W związku z powyższym za ile dni przysługuje świadczenie urlopowe „w sierpniu 2018” a za ile dni „w sierpniu 2019”. Jak to poprawnie wyliczyć?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który nabył prawo do emerytury z KN atr. 88, może przejść na tą emeryturę po przekształceniu szkoły publicznej na niepubliczną i po przepracowaniu w niej jeszcze np. 1 roku?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe