Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Moja nauczycielka ma 22-letni staż pracy. Zgłosiła się z prośbą o zaliczenie do stażu pracy okresu jednolitych 5-cio letnich studiów magisterskich. Czy okres ten mogę jej zaliczyć do lat pracy i czy w związku z tym wypłacić nagrodę jubileuszową za 25 lat pracy?
Okresy nauki w szkole wyższej na jednym kierunku, pod warunkiem ukończenia tej nauki, w wymiarze określonym w programie studiów zalicza się do stażu wymaganego do emerytury (jako okresy nieskładkowe), na podstawie art. 7 pkt. 9 ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z FUS.
W przypadku pracowników zatrudnionych na podstawie kodeksu pracy, okresy nauki wlicza się również do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego - art. 155 § 1 kodeksu pracy.
Okresów nauki nie wlicza się jednak do pracowniczego stażu pracy, od którego zależy wysokość dodatku stażowego i nagrody jubileuszowej. Zgodnie z § 7 ust. 1 Rozporządzenia MENiS z dnia 31.01.2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli (...), do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Podobnie, na podstawie § 1 ust. 1 Rozporządzenia MENiS z dnia 30.10.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej (...) do okresu pracy uprawniającego nauczyciela do nagrody jubileuszowej zalicza się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Oprócz w/w przypadków (emerytura i urlop wypoczynkowy), przepisy prawa nie zaliczają okresów nauki do pracowniczego stażu pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W związku ze zmianami organizacyjnymi nauczycielce przebywającej obecnie na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim (zatrudnionej na umowę o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze godzin) od 1 września nie przydzielono godzin w arkuszu organizacyjnym, czy w zaistniałej sytuacji podczas trwającego urlopu macierzyńskiego powinno się do dnia 31 maja wręczyć wypowiedzenie umowy o pracę, czy dopiero po powrocie do pracy np. w styczniu 2021 r. zaproponować rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron? Co zrobić jeżeli nauczycielka nie wyrazi zgody na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownik niepedagogiczny będący na urlopie wypoczynkowym może wziąć zwolnienie lekarskie? Jeśli tak, to czy wtedy urlop jest przerwany i jego kontynuacja następujące po zakończeniu zwolnienia lekarskiego? Czy dni urlopu, które pokrywają się ze zwolnieniem lekarskim przepadają?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wykładnię w sprawie, czy nauczyciel przebywający na zwolnieniu lekarskim ma prawo do realizacji w tym czasie studiów podyplomowych. W dniu 21 czerwca 2018 r. do dyrektora wpłynęło pismo zawierające zaświadczenie o ukończeniu studiów podyplomowych przez nauczycielkę przebywającą do tej pory na zwolnieniu chorobowym z adnotacją „może chodzić”. Okres realizacji studiów pokrywał się z terminem zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy i obejmował czas od 17.06.2017 r. do 26.05.2018 r. Czas objęty zwolnieniami lekarskimi:
• od 10.05 do 23.07.2017r.,
• od 17.08. do 16.11 (okres od 17.11.2017 r. do 1.02.2018 r. to okres urlopu wychowawczego i urlopu uzupełniającego),
• od 2.02 do 11.07.2018 r.
Z uwagi na niejednoznaczność proszę o opinię prawną i stanowisko w tej sprawie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy zmiany w prawie oświatowym w jakiś sposób określają wysokość- ilośc godzin nadliczbowych przyznawanych nauczycielowi?
- Otrzymałam od nauczyciela wniosek o przyznanie zasiłku na zagospodarowanie. Wszystkie warunki spełnia, tylko z jednym mam problem. Co oznacza "pierwsza praca"? Nauczycielka pracowała wcześniej na umowę zlecenie jako pomoc kuchenna. Wg niektórych zasiłek jej się nie należy bo nie jest to jej pierwsza praca. Moim zdaniem chodzi o pierwszą pracę w zawodzie nauczyciela. Proszę o odpowiedź.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe