Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W związku ze zmianami organizacyjnymi nauczycielce przebywającej obecnie na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim (zatrudnionej na umowę o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze godzin) od 1 września nie przydzielono godzin w arkuszu organizacyjnym, czy w zaistniałej sytuacji podczas trwającego urlopu macierzyńskiego powinno się do dnia 31 maja wręczyć wypowiedzenie umowy o pracę, czy dopiero po powrocie do pracy np. w styczniu 2021 r. zaproponować rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron? Co zrobić jeżeli nauczycielka nie wyrazi zgody na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron?
Na podstawie art. 177 § 1 w zw. z art. 1821g ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego pracownicy. Doręczenie wypowiedzenia w czasie jednego z tych urlopów nie będzie z tego powodu nieważne (a więc rozpocznie się bieg okresu wypowiedzenia, z którego upływem rozwiąże się umowa o pracę), natomiast będzie wadliwe z powodu naruszenia ww. regulacji ochronnych, co z kolei będzie uprawniało nauczycielkę do dochodzenia roszczeń przed sądem pracy, zgodnie z art. 45 i n. KP. Ochrona ta działa także w razie zwalniania nauczycieli z przyczyn organizacyjnych, w tym wymienionych w art. 20 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 (wyrok Sądu Najwyższego z 19 października 2010 r., II PK 85/10). W związku z tym zarówno w bieżącym roku szkolnym, jak i po powrocie z urlopów najbardziej prawidłowe byłoby rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron, co wymaga zgody nauczycielki (art. 27 ust. 3 w zw. z art. 23 ust. 4 pkt 1 KN). Natomiast w braku takiej zgody, nauczycielka mogłaby zostać prawidłowo zwolniona z końcem kolejnego roku szkolnego (art. 20 ust. 1 pkt 2, art. 27 ust. 1 KN), a do tego czasu należy jej zapewnić godziny zgodnie z zajmowanym stanowiskiem lub w razie braku takiej możliwości – będzie uprawniona do wynagrodzenia za przestój (art. 81 § 1 i 2 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam. Mam pytanie jak traktujemy oświadczenia o dochodach pracownika do ZFŚS, który płaci alimenty na dziecko. Dziecko mieszka pod innym adresem, a pracownik wysyła alimenty. Jest to dziecko powyżej 18 roku życia.Pracownik we wniosku swoje dochody dzieli także przez to dziecko,choć nie są we wspólnym gospodarstwie. Proszę o podanie podstawy prawnej. Czy takie liczenie dochodu przypadającego na członka rodziny jest prawidłowe. w regulaminie ZFŚS nie ma o tym mowy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Urodziłam się w 1960 roku. Po ukończeniu studiów w 1983 roku rozpoczęłam pracę jako nauczyciel i pracuję w szkole do chwili obecnej. W ciągu tych 31 lat przebywałam tylko na krótkich zwolnieniach lekarskich i dwóch dłuższych miesięcznych oraz na tygodniowym urlopie bezpłatnym. Odprowadzałam składkę do OFE, ale w lipcu tego roku zrezygnowałam i przeszłam do ZUS. Chciałabym zapytać kiedy mogę odejść na emeryturę.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Do szkoły podstawowej uczęszczają dzieci: z afazją, słabosłyszące, z niepełnosprawnością w stopniu lekkim i z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją. Uczniowie mają zajęcia rewalidacyjne. Jakie kwalifikacje powinni mieć nauczyciele? Proszę o podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dla pracowników administracji i obsługi placówki oświatowej należy się odprawa, jeśli jest mniej niż 20 pracowników?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy za 11 listopada przysługuje dzień wolnego, jeśli pracownik jest na zwolnieniu chorobowym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe