Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Moje pytanie dotyczy konieczności prowadzenia metryk dla niektórych spraw. Bardzo proszę o katalog tych spraw. Trudno mi zdecydować, czy np.dla decyzji kierowniczej, jaką jest zwolnienie ucznia z wychowania fizycznego na podstawie orzeczenia lekarskiego czy o nauczaniu indywidualnym należy zakładać metrykę. Będe wdzięczna za konkretną odpowiedź.
Zakładanie i prowadzenie metryki sprawy jest obowiązkiem nałożonym przepisami prawa także na dyrektorów szkół w zakresie wydawania decyzji administracyjnej.
Kpa; Rozdział 2
Metryki, protokoły i adnotacje
Art. 66a.
§ 1.W aktach sprawy zakłada się metrykę sprawy w formie pisemnej lub elektronicznej.
§ 2.W treści metryki sprawy wskazuje się wszystkie osoby, które uczestniczyły w podejmowaniu czynności w postępowaniu administracyjnym oraz określa się wszystkie podejmowane przez te osoby czynności wraz z odpowiednim odesłaniem do dokumentów zachowanych w formie pisemnej lub elektronicznej określających te czynności.
§ 3.Metryka sprawy, wraz z dokumentami do których odsyła, stanowi obowiązkową część akt sprawy i jest na bieżąco aktualizowana.
§ 4.Minister właściwy do spraw administracji publicznej określa, w drodze rozporządzenia, wzór i sposób prowadzenia metryki sprawy, uwzględniając treść i formę metryki określoną w § 1 i 2 oraz obowiązek bieżącej aktualizacji metryki, a także, aby w oparciu o treść metryki było możliwe ustalenie treści czynności w postępowaniu administracyjnym podejmowanych w sprawie przez poszczególne osoby.
§ 5.Minister właściwy do spraw administracji publicznej określa, w drodze rozporządzenia, rodzaje spraw, w których obowiązek prowadzenia metryki sprawy jest wyłączony ze względu na nieproporcjonalność nakładu środków koniecznych do prowadzenia metryki w stosunku do prostego i powtarzalnego charakteru tych spraw.
Metryka sprawy administracyjnej jest zakładana i prowadzona w sprawach, które toczą się w oparciu o kodeks postępowania administracyjnego. Wzór metryki i sposób jej prowadzenia określa rozporządzenie wykonawcze.
Podstawy prawne:
1) Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r.– Kodeks postępowania administracyjnego (ze zm.),
2) ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ADMINISTRACJI I CYFRYZACJI sprawie wzoru i sposobu prowadzenia metryki sprawy.
Wkrótce na str. Portalu ukaże się lista spraw objętych obowiązkiem prowadzenia metryki.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektorowi placówki oświatowej, będącego nauczycielem (nieferyjnej), przysługuje prawo wykorzystania dnia wolnego lub dodatkowego wynagrodzenia (zgodnie z art.42 KN )za opiekę nad wychowankami, czyli pracę w sobotę i niedzielę, w ramach udziału z uczniami w Międzynarodowym Konkursie, trwającego przez osiem dni? Czy organ prowadzący ma prawo odmówić dni wolnych za wykonywaną pracę w dniach wolnych? Jakie są kompetencje organu prowadzącego w sprawie udzielania delegacji na wyjazd służbowy dyrektora, związanego z wykonywaniem obowiązków dydaktyczno - wychowawczych, wynikających ze statutu placówki oświatowej? Czy organ prowadzący może odmówić dyrektorowi zwrotu diety za delegację?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przebywała na zwolnieniu lekarskim związanym z ciążą, później do 24.06.2019 r. na urlopie macierzyńskim. Od 25.06 do 20.08.2019 r. będzie przebywać na urlopie wypoczynkowym - zaległym. Od 21.08 rozpocznie urlop wypoczynkowy bieżący.
Natomiast startowała w konkursie na stanowisko pracownika kadr (pracownik samorządowy) i została przyjęta (od 28 sierpnia 2019 r.). Ile urlopu przysługuje jej jeszcze w ramach umowy na stanowisku nauczyciela? Czy trzeba wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop czy można go przenieść na nową umowę (jednym z pracodawców będzie dyrektor szkoły, w której pracuje)? Jesteśmy szkołą feryjną.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła otrzymała środki w ramach projektu Laboratoria Przyszłości na kwotę ok. 150 tys. zł. Czy w związku z tym należy przeprowadzić zamówienia publiczne? Jeżeli tak, to czy mogą one zostać przeprowadzone w trybie podstawowym?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy w momencie powzięcia informacji o zmianie nazwiska matki ucznia, należy taką zmianę wpisać w arkuszu ocen/dzienniku/księdze uczniów? Czy odpis skrócony aktu małżeństwa należy dołączyć np. do arkusza ocen, czy też wystarczy wgląd do dokumentu i zaznaczenie tego faktu w jakimś innym miejscu? Czy w ogóle na arkuszu wypełnianym komputerowo można coś ręcznie uzupełniać, dokonywać sprostowań?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel wygrywa konkurs na stanowisko dyrektora w innej szkole. jak powinno wyglądać jego przejście? (nauczyciel dyplomowany, umowa na czas nieokreślony).jakie obowiązują procedury? Szczególnie, jak rozwiązać stosunek pracy z tym nauczycielem? Czy na zasadzie przeniesienia?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe