Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Moje pytanie dotyczy urlopu nauczycieli szkoły podstawowej i przedszkola, w tym nauczycieli katechetów. Czy w tych placówkach przysługuje nauczycielom w ciągu roku szkolnego urlop bezpłatny? Jeśli tak, to w jakim wymiarze. Czy można odmówić jego udzielenia itp.?
Nauczycielom udziela się urlopu bezpłatngo na podstawie:
- Karty Nauczyciela (art. 68 ust. 1) oraz Rozporządzenia MEN z dnia 19.12.2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych waznych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania (§ 12) - dot. nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze,
- kodeksu pracy (art. 174 § 1) - w przypadku pracowników niepedagogicznych oraz nauczycieli niepełnozatrudnionych (w związku z art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela).
Przepisy (zarówno oświatowe, jak i kodeksu pracy) nie regulują wymiaru urlopu bezpłatnego ani nie nakładają na pracodawcę obowiązku jego udzielenia.
W/w rozporządzenie określa, że nauczyciel może otrzymać urlop bezpłatny dla celów naukowych, oświatowych, artystycznych albo z innych ważnych przyczyn. Urlop ten udzielany jest na umotywowany wniosek nauczyciela na czas określony, pod warunkiem że nie spowoduje to zakłócenia toku pracy szkoły. Można więc odmówić nauczycielowi udzielenia urlopu bezpłatnego; decyzja należy do pracodawcy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi wychowania przedszkolnego zatrudnionemu w szkole podstawowej w oddziale przedszkolnym, który realizuje nauczanie indywidualne w domu, w wymiarze 4 godzin tygodniowo z dzieckiem objętym rocznym przygotowaniem przedszkolnym z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego z tytułu niepełnosprawności w stopniu znacznym należy się dodatek za trudne warunki pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jaka jest kwota świadczenia urlopowego dla nauczycieli w 2018 r.?
- Nauczyciel jest zatrudniony od 1 września 2015r. do 03. stycznia 2016r. na zastępstwo. Czy za ten okres przysługuje mu prawo do urlopu jeśli tak, to w jakim wymiarze? To nie jest jego pierwsza praca, jako nauczyciela.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony w innej szkole chce od 01.01.2019r. przejść na urlop bezpłatny.
Czy możemy zatrudnić tego nauczyciela w naszej szkole na umowę na zastępstwo od 01.01.2019r. do 21.06.2019r, jeżeli jest on zatrudniony w innej szkole i tam przebywa na urlopie bezpłatnym.
Bardzo proszę jeżeli to możliwe o szybka odpowiedź.
Dziękuję
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy. W maju złożył podanie o rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem w związku z przejściem od 1 września na emeryturę. Pracownik pobiera rentę rodzinną i po ustaleniu wysokości emerytury zdecyduje się pobierać korzystniejsze świadczenie, a więc rentę rodzinną. Czy w związku z tym należy wypłacić pracownikowi odprawę emerytalną? Czy musi nam przedłożyć dokument o przyznaniu emerytury i złożyć oświadczenie o pobieraniu renty rodzinnej - aby w razie kontroli finansowej była podstawa wypłaty odprawy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe