Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nasza szkoła przygotowuje się do nadania imienia i sztandaru szkole. Rewers sztandaru wygląda następująco: biało-czerwone tło, w centralnym miejscu umieszczony wizerunek Orła Białego. Nad Orłem na półokręgu umieszczony napis: „BÓG HONOR OJCZYZNA”, pod Orłem znajduje się napis: „NAUKA I PRACA”. Czy umieszczenie napisu nad Orłem jest zgodne z zasadami oraz dobrymi praktykami godnego postępowania wobec polskich symboli państwowych?
Przepisy prawa oświatowego nie regulują kwestii, o których mowa w pytaniu. Jedyny zapis w rozporządzeniu to: „szkoła może posiadać własny sztandar, godło oraz ceremoniał szkolny”. Można natomiast wzorować się na ogólnych zasadach z podstaw prawnych. Sztandar: 1.Weksylium wykonywane w jednym egzemplarzu, składa się płata, drzewca i głowicy(grotu, zwieńczenia). Stroną prawą (główną) płata sztandaru jest strona na lewo od drzewca; 2. Symbolika państwowa (herb, godło lub barwy) umieszczana jest na prawej stronie płatasztandaru; 3. W przypadku umieszczenia na płacie sztandaru godła (sam Orzeł Biały wg wzoruustawowego) winien on mieć wielkość 3/4 wysokości płata. Obok godła nie umieszcza siędewiz, można natomiast wkomponować motywy odnoszące się do zdobnictwa regionu,bordiury, wieńce laurowe itp. Nie umieszcza się na tej stronie herbów jednosteksamorządowych; 4. W przypadku użycia na prawej stronie płata herbu państwowego (Orzeł Biały na czerwonejtarczy), wg wzoru ustawowego, dopuszczalne jest umieszczenie dewiz; tarcza herbowa mawtedy wysokość 1/3 lub 1/2 wysokości płata.W szkolnych wzorach przyjęło się jednak umieszczanie napisów w sposób podany w pytaniu.
Podstawa prawna: 1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (ze zm.), w szczególności § 18 (np. zał.2); 2. Ustawa z 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (ze zm.), w szczególności art. 6, art. 7, art. 8, art. 9, art. 10, art. 11, art. 14.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w publicznym przedszkolu prowadzonym przez osoby fizyczne można wypłacić premie motywacyjne dla dyrektora i pracowników z subwencji oświatowej?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Co powinno się znaleźć na świadectwie uczennicy kl. VI, która miała wystawioną ocenę klasyfikacyjną śródroczną z wf po I semestrze, a w drugim była zwolniona z tych zajęć? Ocena z I semestru czy zapis "zwolniona"?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Zapytanie o szkołę przysposabiającą do pracy dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Pytanie pierwsze. Powiat jest organem prowadzącym dla tych szkół. Chciałbym dowiedzieć się jako przedstawiciel organu prowadzącego – powiat, jakie są postawy prawne utworzenia szkoły przysposabiającej do pracy dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi (w przypadku tej szkoły w przyszłości przewidujemy tylko 3 oddziały)? Pytanie drugie. Czy można taką szkołę z trzema oddziałami wpisać w strukturę istniejącego już zespołu szkół technicznych, gdzie funkcjonują: technika, szkoły branżowe i oddziały szkoły branżowej dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu lekkim, tzn. klasy specjalne. Pytanie trzecie. Czy można tylko uruchomić oddziały przysposabiające do pracy dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi w zespole szkół technicznych – czy istnieje taka możliwość prawna? Tworzenie osobnej szkoły wraz z całym zapleczem kierowniczym i innym dla 3 oddziałów jest mało ekonomiczne, a takie jest tylko zapotrzebowanie społeczne w obecnych realiach. Z nakierowania w sprawie sposobu organizacji nauczania dla tych dzieci w naszym powiecie będę wdzięczny. Są to dzieci absolwenci szkoły podstawowej, którą ukończyli.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń jedzie na wycieczkę szkolną. Zabiera ze sobą antidotum w strzykawce na ukąszenie os. Czy w razie użądlenia, nauczyciel ma prawo podać domięśniowo antidotum czy trzeba do tego wezwać pogotowie?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy w dziennikach zajęć lekcyjnych oraz zajęć wychowawczych powinno się wpisywać PESEL uczniów/wychowanków?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe