Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel do końca czerwca 2015 był zatrudniony na cały etat w innej szkole gdzie pobierał dodatek stażowy. Dodatkowo na zastępstwo 1/2 etatu pracuje w drugiej. W marcu powiadomił, iż pracuje tylko na zastępstwo wystąpił z podaniem o naliczanie dodatku stażowego od stycznia 2016. Od kiedy należy naliczyć dodatek od stycznia czy od marca?
W opisanym przypadku dodatek stażowy należy wypłacić od momentu uzyskania przez nauczyciela prawa do dodatku. Jest to składnik wynagrodzenia należny na podstawie Karty Nauczyciela i Rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, a zatem jego wypłata stanowi roszczenie wynikające ze stosunku pracy, które ulega przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym stało się wymagalne.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik-emeryt pracujący w szkole w obsłudze jest na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. Jakie ruchy kadrowe może podjąć pracodawca? Czy może zwolnić pracownika? Jeśli tak, to kiedy może wręczyć wypowiedzenie. Na jaki okres może wrócić do pracy aby ponownie chorować 182 dni? Czy pracownikowi należy się zasiłek rehabilitacyjny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy pracy nauczyciela w okresie przerwy świątecznej (Boże Narodzenie, Wielkanoc). W przypadku pojawiających się wielu interpretacji, jest również wiele sposobów realizacji przez nauczycieli tych dni.
- czy przerwa świąteczna jest dniem wolnym od pracy dla nauczyciela?
- jakie zadania może wykonywać nauczyciel w trakcie przerwy świątecznej?
- czy w przypadku braku deklaracji rodziców o zapewnienie opieki dziecku nauczyciel powinien być w pracy?
- czy nauczycielowi za okres przerwy świątecznej wypłaca się wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe? Jeżeli tak, to kiedy? Jeżeli nie, to dlaczego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy terapeuta pedagogiczny może prowadzić zajęcia rewalidacyjne w ramach pensum?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka rozpoczęła pracę w naszej szkole 1 września 2016 r. w niepełnym wymiarze czasu pracy.
Nasza szkoła była wówczas jej dodatkowym miejscem pracy, gdyż jednocześnie do 28 lutego 2017 r. znajdowała się w stanie nieczynnym w swojej macierzystej placówce.
Po zakończeniu stosunku pracy w szkole macierzystej dostarczyła do naszej szkoły świadectwo pracy za okres od 1 września 1992 r. do 28 lutego 2017 r. czyli jej staż pracy wynosił 24 lata, 5 m-cy i 27 dni.
1 września 2019 r. nauczycielka zgłosiła problem nieotrzymania nagrody jubileuszowej za 35 lat pracy, gdyż jak twierdziła, swoją pracę zawodową rozpoczęła 1 września 1984 r.
W wyniku rozmowy i analizy jej przebiegu zatrudnienia okazało się, że od początku zatrudnienia kilka razy zmieniała miejsce pracy i było to na zasadzie przeniesienia służbowego nauczyciela na mocy art. 18 KN. W związku z przeniesieniem służbowym nie dochodzi do rozwiązania stosunku pracy i dyrektor szkoły, w której nauczyciel był dotychczas zatrudniony przekazuje do szkoły, do której nauczyciel zostaje przeniesiony, akta osobowe nauczyciela. W przypadku ustania stosunku pracy, kontynuowanego w szkole do której nauczyciel został przeniesiony, szkoła ta winna wydać mu świadectwo pracy uwzględniające również okres pracy w szkole, z której nauczyciel został przeniesiony.
Stąd wniosek, że ostatni Pracodawca nie uwzględnił wszystkich okresów zatrudnienia. W chwili obecnej nauczycielka jest na etapie kompletowania dokumentów.
Czy, pomimo tego, że termin nabycia prawa do nagrody jubileuszowej minął 31 sierpnia 2019 r. należy, po dostarczeniu sprostowania świadectwa pracy, wypłacić Nauczycielce należną nagrodę jubileuszową?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który nabył prawo do emerytury, może skorzystać z urlopu dla podratowania zdrowia? Nauczyciel posiada 39 lat stażu pracy (w tym w charakterze nauczyciela 30 lat).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe