Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel dyplomowany ma pracować od września na 17/18 etatu w jednej placówce i 6/18 w innej (na terenie tej samej gminy, aby dopełnić etat i jeszcze uzyskać nadgodziny w celu uniknięcia wypłacania przez organ prowadzący, dodatkowej 14-ej pensji). Dodam, że ta jedna brakująca godzina, mogłaby być bez problemu przyznana i nauczyciel miałby cały etat w jednej placówce (w tej chwili planowana jest zmiana w szkolnym planie nauczania, aby "zabrakło" tej godziny). Czy jest to zgodne z prawem? Czy dyrektor może w ten sposób rozplanować godz. w szkolnym programie nauczania (dodam, że nauczyciel wyraża zgodę na uzupełnienie w innej szkole)?
Uzupełnianie etatu przez nauczyciela w innej szkole odbywa się do wysokości pensum nauczyciela. Oznacza to, że w sumie nauczyciel nie może mieć więcej niż 18 godzin w ramach uzupełniania etatu. Wynika to z treści art. 22 ust. 1 Karty Nauczyciela, zgodnie z którym organ prowadzący szkołę może nałożyć na nauczyciela obowiązek podjęcia pracy w innej szkole lub szkołach i na tym samym lub - za jego zgodą - na innym stanowisku, w celu uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych w wymiarze nie większym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć.
Na pozostałe godziny druga szkoła powinna zawrzeć z nauczycielem odrębną umowę.
Zgodnie z Rozporządzeniem MEN z dnia 07.02.2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych, do kompetencji dyrektora szkoły należy ustalanie szkolnego planu nauczania:
§ 4. 1 Na podstawie ramowego planu nauczania dyrektor szkoły ustala szkolny plan nauczania, w którym określa dla poszczególnych klas (semestrów) na danym etapie edukacyjnym tygodniowy (semestralny) wymiar godzin odpowiednio:
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam. Kto może uczyć przedmiotu "technika" w szkole podstawowej? Mam pewne wątpliwości. Czy może być to absolwent ASP z pp.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy posiadający umowę na czas nieokreślony pracujący obecnie na pełnym etacie 25/25 w przyszłym roku będzie miał tylko 22/25. Jaki dokument można wręczyć takiemu nauczycielowi? Proszę o pomoc.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w klasie 4 w której jest uczeń z autyzmem musi być zatrudniony nauczyciel wspomagający czy może być zatrudniona pomoc nauczyciela? Proszę o podanie podstawowy prawnej.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka urodziła dziecko dnia 18.04.2021 roku, złożyła wniosek o urlop macierzyński, który przysługuje w wymiarze 20 tygodni: do 04.09.2021 roku włącznie. Nauczycielka chciałaby przerwać urlop macierzyński w dniu 30.08.2021 do 03.09.201 roku, przekazując prawa do urlopu tacierzyńskiego ojcu dziecka, w wymiarze 1 tygodnia. Czy jest to możliwe? Czy w takiej sytuacji nauczycielce przysługuje urlop rodzicielski (w wymiarze 26 tygodni), skoro nie wykorzystała urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel może zwolnić się z kilku godzin lekcyjnych (tłumacząc się koniecznością wizyty u lekarza specjalisty)? Jak rozliczyć godziny w sytuacji gdy nauczyciel spóźnił się do pracy usprawiedliwiając się awarią pociągu/autobusu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe