Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka urodziła dziecko dnia 18.04.2021 roku, złożyła wniosek o urlop macierzyński, który przysługuje w wymiarze 20 tygodni: do 04.09.2021 roku włącznie. Nauczycielka chciałaby przerwać urlop macierzyński w dniu 30.08.2021 do 03.09.201 roku, przekazując prawa do urlopu tacierzyńskiego ojcu dziecka, w wymiarze 1 tygodnia. Czy jest to możliwe? Czy w takiej sytuacji nauczycielce przysługuje urlop rodzicielski (w wymiarze 26 tygodni), skoro nie wykorzystała urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze?
Zgodnie z art. 180 § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm., pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu i powrócić do pracy, jeżeli pozostałą część urlopu macierzyńskiego wykorzysta pracownik – ojciec wychowujący dziecko albo przez okres odpowiadający okresowi, który pozostał do końca urlopu macierzyńskiego, osobistą opiekę nad dzieckiem będzie sprawował ubezpieczony – ojciec dziecka, który w celu sprawowania tej opieki przerwał działalność zarobkową (np. działalność gospodarczą). Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego pracownik ma prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 32 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka. Prawo do urlopu rodzicielskiego mają obydwoje rodzice niezależnie od tego, który z nich i w jakim wymiarze wykorzystywał urlop macierzyński albo urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego (art. 1821a § 1–3 KP). W związku z tym nauczycielka może zrezygnować z ostatniego tygodnia urlopu macierzyńskiego (o ile wykorzysta go ojciec dziecka) oraz nie straci prawa do wykorzystania w całości urlopu rodzicielskiego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam zatrudnionego w szkole niepublicznej wicedyrektora, a ja jestem dyrektorem. Czy ustanowiona kwota dla dyrektorów stanowi jedną kwotę w podziale na wice i dyrektora, czy dyrektor otrzymuje ustanowioną kwotę a z-ca już jakąś inną?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób dyrektor powinien ustosunkować się do sytuacji, w której poprzedni dyrektor, sporządzając projekt organizacyjny, przydzielił godziny logopedii nauczycielce j. polskiego, która nie dostarczyła dyplomu ukończenia studiów podyplomowych z logopedii? W obecnym roku szkolnym realizuje już te godziny i nadal nie dostarczyła dyplomu ukończenia. Jakie kroki może podjąć obecny dyrektor, jeśli nie otrzyma dyplomu? Czy nauczyciel może realizować te godziny, jeśli teraz podejmie studia podyplomowe z logopedii?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w obliczu obecnych przepisów prawa można w przedszkolu niepublicznym zatrudnić nauczyciela w oparciu o umowę o wolontariat?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy szkołą publiczną prowadzoną przez osobę fizyczną. Czy powinniśmy wprowadzić regulamin pracy zdalnej? Jeśli tak, to czy powinno być to w dniu wejścia w życie ustawy czy jeśli będzie sytuacja która będzie tego wymagała np. jakiś stan nadzwyczajny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W gminie planowana jest likwidacja niewielkiej szkoły. Nauczyciele mają stać się pracownikami zespołu szkół. Jest propozycja by wręczyć wypowiedzenia wszystkim nauczycielom, tym z likwidowanej szkoły i z Zespołu Szkół i ponownie zatrudnić tylko tych najlepszych. Czy jest taka możliwość prawna?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe