Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel dyplomowany zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin przebywa od września 2020 r. na urlopie bezpłatnym z art. 17 ust. 2 KN. W związku ze zmniejszeniem liczby oddziałów w roku szkolnym 2023/2024 zmniejsza się również wymiar zatrudnienia nauczyciela. Opisana sytuacja, jest sytuacją przejściową i za dwa lata wymiar zatrudnienia nauczyciela wróci do stanu obecnego. Czy dyrektor w takiej sytuacji, mimo informacji, że nauczyciel będzie kontynuował urlop, ma obowiązek poinformować nauczyciela o zmianie wymiaru zatrudnienia? W jaki sposób poinformować nauczyciela – za pomocą porozumienia, czy wypowiedzenia zmieniającego?
Należałoby rozważyć, czy konieczne jest dokonanie zmiany warunków zatrudnienia w kontekście tego, czy w okresie najbliższych 2 lat jest planowany powrót nauczyciela do pracy. W czasie urlopu bezpłatnego można dokonać wypowiedzenia zmieniającego, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników, a urlop bezpłatny trwa dłużej niż 3 miesiące, zgodnie z art. 10 ust. 1 w zw. z art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2018 r., poz. 1969 z późn. zm.) w zw. z art. 42 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r., poz. 1510 z późn. zm.). Z kolei w mniejszej jednostce oświatowej wypowiedzenie zmieniające w czasie urlopu bezpłatnego jest nieprawidłowe (art. 41 w zw. z art. 42 § 1 k.p.).
Natomiast w każdym czasie, również na urlopie bezpłatnym, nauczyciel może zgodzić się na zmianę warunków zatrudnienia na podstawie tzw. porozumienia zmieniającego (art. 29 § 4 w zw. z art. 11 k.p.). W obydwu trybach zmiana wymiaru etatu i wynagrodzenia możliwa byłaby po urlopie bezpłatnym.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Do szkoły zostaje skierowany nowy ksiądz, który przybył do parafii, w której znajduje się szkoła. W naszej szkole dotychczas pracuje dwoje nauczycieli katechetów na pełny etat (bez godzin ponadwymiarowych). Czy można zwolnić, bądź ograniczyć etat katechecie a zatrudnić księdza od 1 września. Ksiądz zgłosił się do szkoły 4 lipca. Kto o tym decyduje?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który posiada: • dyplom ukończenia studiów wyższych licencjackich na Uniwersytecie Opolskim na kierunku pedagogika w zakresie resocjalizacja z wychowaniem fizycznym • dyplom ukończenia studiów wyższych magisterskich na Uniwersytecie Śląskim na kierunku pedagogika w zakresie pracy socjalnej i opiekuńczo – wychowawczej • dyplom ukończenia medycznego studium zawodowego w Medycznym Studium Zawodowym w Raciborzu w zawodzie pielęgniarki o specjalności ochrona zdrowia i pielęgnacja chorych. Nauczyciel posiada staż pracy w zawodzie – jest zatrudniona w szpitalu Rejonowym w centralnym bloku operacyjnym jako pielęgniarka operacyjna od 2001 roku do nadal. Nauczycielka odbyła staż na nauczyciela mianowanego – czy ma kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela praktycznej nauki zawodu? Czy posiada kwalifikacje do pracy na stanowisku nauczyciela praktycznych przedmiotów zawodowych na kierunku technik sterylizacji medycznej w Szkole Policealnej Medycznej? Przedmioty, których uczy to: technologia mycia i dezynfekcji z elementami informatyki, technologia sterylizacji z elementami informatyki oraz wykonywanie dekontaminacji medycznej.
- Z uwagi na brak nauczycieli przedmiotów zawodowych zatrudniłem (uprosiłem) nauczyciela bez przygotowania pedagogicznego bezpośrednio po studiach w wymiarze 6 godz. tygodniowo do prowadzenia teoretycznych przedmiotów zawodowych. Nauczyciel widzi swoją przyszłość w szkole i rozpoczął przygotowanie pedagogiczne. Zwrócił się z prośbą o dofinansowanie. Czy mogę ze środków doskonalenia zawodowego udzielić dofinansowania rozpoczętego przygotowania pedagogicznego nauczycielowi? Obecny stan zatrudnienia nauczycieli przedmiotów zawodowych w szkole nakazuje szukać nowych nauczycieli.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel jest zatrudniony na podstawie mianowania w placówce feryjnej na cały etat. Z jakim dniem można rozwiązać umowę za porozumieniem stron, jeżeli chce przejść na emeryturę tak żeby wykorzystał przysługujący mu urlop?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w przypadku kiedy oryginały faktur przekazywane są do Dzielnicowego Biura Finansów Oświaty szkoła powinna prowadzić rejestr kancelaryjny wpływających faktur?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe