Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Z uwagi na brak nauczycieli przedmiotów zawodowych zatrudniłem (uprosiłem) nauczyciela bez przygotowania pedagogicznego bezpośrednio po studiach w wymiarze 6 godz. tygodniowo do prowadzenia teoretycznych przedmiotów zawodowych. Nauczyciel widzi swoją przyszłość w szkole i rozpoczął przygotowanie pedagogiczne. Zwrócił się z prośbą o dofinansowanie. Czy mogę ze środków doskonalenia zawodowego udzielić dofinansowania rozpoczętego przygotowania pedagogicznego nauczycielowi? Obecny stan zatrudnienia nauczycieli przedmiotów zawodowych w szkole nakazuje szukać nowych nauczycieli.
Ze środków zapewnianych przez organ prowadzący na doskonalenie zawodowe nauczycieli istnieje możliwość dofinansowania doskonalenia konkretnych form oraz konkretnej tematyki doskonalenia tylko, jeśli są one wymienione w planie dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli. Należy więc zapoznać się z treścią planu obowiązującego w bieżącym roku kalendarzowym (§ 5 i 6 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 sierpnia 2019 r. w sprawie dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli, szczegółowych celów szkolenia branżowego oraz trybu i warunków kierowania nauczycieli na szkolenia branżowe, Dz.U. z 2019 r., poz. 1653).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak rozwiązać problem nauczyciela, który pracuje w kilku szkołach na 16/18, 4/18 i u nas 6/18 odnośnie wniosku o świadczenie świąteczną, wiem, że n-l złożył taki wniosek we wszystkich szkołach? Czy w każdej powinien dostać całą wartość w zależności od dochodu? To trochę nie fair w stosunku do innych nauczycieli, co zrobić w takiej sytuacji, a może wprowadzić jakiś zapis do regulaminu ZFŚS?
- W naszej gminie jest prezes oddziału ZNP, który nie jest moim pracownikiem - jest zatrudniony w innej szkole w gminie. W mojej szkole są zatrudnieni pracownicy, którzy należą do ZNP w ilości 30% z całej gminy. Dyrektor szkoły, w której zatrudniony jest prezes wystosował do mnie pismo będące porozumieniem, a z którego wynika, że mam ponosić koszty związane ze zniżką godzin oddelegowanego prezesa (prezes zatrudniony jest na 6/18 w macierzystej szkole). 1. Czy muszę ponosić koszty proporcjonalnie do liczby członków ZNP zatrudnionych w mojej szkole? 2. Czy w skład ponoszonych przeze mnie kosztów powinny wchodzić: składki zus i fundusz pracy, średnia z nadgodzin, dodatek uzupełniający, dodatek wiejski, fundusz nagród, odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, dodatkowe wynagrodzenie roczne, dodatkowe wynagrodzenie roczne ("13")?
- Jakiś czas temu pytałem Państwa w tej dokładnie sprawie. Byłem jednak nieścisły w nazewnictwie. Pytałem bowiem o koło związkowe a nie o grupę. Zatem ponawiam zapytanie, czy dwie panie (nota bene siostry bliźniaczki), które założyły sobie w szkole "grupę związkową" (Międzyzakładowa Organizacja Związku Zawodowego "Oświata") i uczyniły się przewodniczącą i jej zastępczynią, rzeczywiście podlegają związkowej ochronie przed ewentualnym zwolnieniem? Jesteśmy dużą szkołą, w której działa ZNP i Solidarność Oświatowa, obydwie organizacje mają wielu członków. Wspomniane Panie koło związkowe założyły, gdyż są w grupie nauczycielek potencjalnie zagrożonych zwolnieniem z przyczyn organizacyjnych. Czy każdy może tak postąpić i związać pracodawcy ręce czyniąc się "nietykalnym"?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy wicedyrektor Szkoły Podstawowej może być jednocześnie prezesem fundacji ?
- Czy nauczycielowi, zatrudnionemu na 10 miesięcy - umowa kończy się 23 czerwca, przysługuje tzw. "grusza", która wypłacana będzie na początku lipca?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe