Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Uznając, że nauczyciel jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy i posiada stopień awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego, to podstawą jego zatrudnienia będzie...

PORADA PRAWNA

14 marca 2022 Prawo oświatowe

Nauczyciel dyplomowany, zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy chce wrócić do pracy po dłuższej nieobecności (8 lat przebywał na urlopach: macierzyńskim, wychowawczym, bezpłatnym). Obecnie mogę nauczycielowi zapewnić pół etatu zgodnie z kwalifikacjami. W jaki sposób mam postąpić?

Uznając, że nauczyciel jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy i posiada stopień awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego, to podstawą jego zatrudnienia będzie mianowanie. Do nauczycielskiego stosunku pracy zawartego na podstawie mianowania nie stosuje się wszystkich zasad, które stosuje się do nauczycielskiego stosunku pracy zawartego na podstawie umowy o pracę.

W stosunku do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, które przybywają na urlopie bezpłatnym stosuje się przepis art. 41 Kodeksu pracy. Zgodnie z ww. przepisem pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Okres urlopu bezpłatnego jest okresem usprawiedliwionej nieobecności, ale z uwagi na podstawę zatrudnienia (mianowanie) nie stosuje się tego przepisu ochronnego w stosunku do nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania. Sąd Najwyższy w uchwale z 7 grudnia 2006 r., I PZP 4/06 wskazał, że w przypadku istnienia podstaw do rozwiązania stosunku pracy z mianowanym nauczycielem z przyczyn wskazanych w art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) nie stosuje się art. 41 Kodeksu pracy.

Jeżeli z przyczyn organizacyjnych nie jest możliwe zaproponowanie nauczycielowi zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu należy zastosować wobec niego procedurę z art. 20 Karty Nauczyciela. Umożliwia to zastosowanie w stosunku do niego przepisu art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela, na podstawie którego można ograniczyć wymiar zatrudnienia i proporcjonalnie zmniejszyć wynagrodzenie za zgodą nauczyciela. Termin na wyrażenie zgody przez nauczyciela na ograniczenie etatu powinien być tak wyznaczony, aby w przypadku nie wyrażenia zgody, dyrektor szkoły zdążył skonsultować wypowiedzenia z organizacją związkową. Najpóźniej pod koniec maja dyrektor szkoły musi złożyć oświadczenie o rozwiązaniu stosunku pracy na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2 Karta Nauczyciela.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT