Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel dyplomowany, zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy chce wrócić do pracy po dłuższej nieobecności (8 lat przebywał na urlopach: macierzyńskim, wychowawczym, bezpłatnym). Obecnie mogę nauczycielowi zapewnić pół etatu zgodnie z kwalifikacjami. W jaki sposób mam postąpić?
Uznając, że nauczyciel jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy i posiada stopień awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego, to podstawą jego zatrudnienia będzie mianowanie. Do nauczycielskiego stosunku pracy zawartego na podstawie mianowania nie stosuje się wszystkich zasad, które stosuje się do nauczycielskiego stosunku pracy zawartego na podstawie umowy o pracę.
W stosunku do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, które przybywają na urlopie bezpłatnym stosuje się przepis art. 41 Kodeksu pracy. Zgodnie z ww. przepisem pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Okres urlopu bezpłatnego jest okresem usprawiedliwionej nieobecności, ale z uwagi na podstawę zatrudnienia (mianowanie) nie stosuje się tego przepisu ochronnego w stosunku do nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania. Sąd Najwyższy w uchwale z 7 grudnia 2006 r., I PZP 4/06 wskazał, że w przypadku istnienia podstaw do rozwiązania stosunku pracy z mianowanym nauczycielem z przyczyn wskazanych w art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) nie stosuje się art. 41 Kodeksu pracy.
Jeżeli z przyczyn organizacyjnych nie jest możliwe zaproponowanie nauczycielowi zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu należy zastosować wobec niego procedurę z art. 20 Karty Nauczyciela. Umożliwia to zastosowanie w stosunku do niego przepisu art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela, na podstawie którego można ograniczyć wymiar zatrudnienia i proporcjonalnie zmniejszyć wynagrodzenie za zgodą nauczyciela. Termin na wyrażenie zgody przez nauczyciela na ograniczenie etatu powinien być tak wyznaczony, aby w przypadku nie wyrażenia zgody, dyrektor szkoły zdążył skonsultować wypowiedzenia z organizacją związkową. Najpóźniej pod koniec maja dyrektor szkoły musi złożyć oświadczenie o rozwiązaniu stosunku pracy na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2 Karta Nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Publiczna szkoła podstawowa prowadzona przez osobę fizyczną utworzyła oddział przygotowawczy dla dzieci z Ukrainy. Z uwagi na potrzeby organizacyjne szkoły, dyrektor dla uczniów z Ukrainy planuje zatrudnić psychologa szkolnego z Ukrainy (status uchodźcy), w wymiarze 9/20 etatu. Kandydat posiada dyplomy, przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Czy dyrektor szkoły może uznać kwalifikacje na podstawie przedłożonych dokumentów? Czy można odstąpić od wymogów kwalifikacyjnych – „Organ prowadzący może wyrazić zgodę na odstąpienie od wymagań kwalifikacyjnych, w tym także przygotowania pedagogicznego dla nauczyciela z Ukrainy. Takie rozwiązanie może być zastosowanie, jeśli jest to konieczne. W braku takiej zgody nie obędzie się jednak bez uznania kwalifikacji.”? Na jakiej podstawie można odstąpić? Na jaki przepis należy się powołać? Czy dyrektor który jest jednocześnie organem prowadzącym szkołę decyduje sam o zatrudnieniu? Dodam, że szkoła zatrudnia na podstawie kodeksu pracy.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem szkoły podstawowej już drugą kadencję. Współpraca z organem prowadzącym w mojej gminie jest coraz trudniejsza.
Czy organ prowadzący pod nieobecność dyrektora szkoły (zakończyłam pracę po godz. 15.00) ma prawo kontrolować nauczycieli prowadzących zajęcia pozalekcyjne, za które płaci organ prowadzący? Czy ma prawo wglądu do dzienników tych zajęć bez wiedzy dyrektora? Wcześniej nikt nie poinformował, że przedstawiciele organu prowadzącego wybierają się do szkoły (nie muszą przecież mówić w jakim celu, ale telefonicznie powinni powiadomić).
Proszę mi odpowiedzieć, czy zostało naruszone jakieś prawo? a może tak ma być?
Pozdrawiam, Maria.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy Stowarzyszenie prowadzące szkołę podstawową musi wystąpić do Wójta Gminy o ustalenie obwodu dla prowadzonej szkoły.Czy Rada Gminy z Urzędu wyznaczy taki obwód?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Z powodu zmiany organizacji pracy przedszkola: nauczycielka pójdzie na urlop macierzyński, będzie musiało zmienić się pensum nauczyciela, ponieważ chcę te godziny rozdysponować jako ponadwymiarowe. Czy zmianę pensum mogę wprowadzić w trakcie trwania roku szkolnego?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy w liceum ogólnokształcącym (zgodnie z nową podstawą programową) tygodniowy wymiar godzin może być wyższy, niż wynika to z rozporządzenia (np. w kl. I - powyżej 30 h, w kl. II - powyżej 32 h i w kl. III - powyżej 29 godzin)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe