Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Publiczna szkoła podstawowa prowadzona przez osobę fizyczną utworzyła oddział przygotowawczy dla dzieci z Ukrainy. Z uwagi na potrzeby organizacyjne szkoły, dyrektor dla uczniów z Ukrainy planuje zatrudnić psychologa szkolnego z Ukrainy (status uchodźcy), w wymiarze 9/20 etatu. Kandydat posiada dyplomy, przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Czy dyrektor szkoły może uznać kwalifikacje na podstawie przedłożonych dokumentów? Czy można odstąpić od wymogów kwalifikacyjnych – „Organ prowadzący może wyrazić zgodę na odstąpienie od wymagań kwalifikacyjnych, w tym także przygotowania pedagogicznego dla nauczyciela z Ukrainy. Takie rozwiązanie może być zastosowanie, jeśli jest to konieczne. W braku takiej zgody nie obędzie się jednak bez uznania kwalifikacji.”? Na jakiej podstawie można odstąpić? Na jaki przepis należy się powołać? Czy dyrektor który jest jednocześnie organem prowadzącym szkołę decyduje sam o zatrudnieniu? Dodam, że szkoła zatrudnia na podstawie kodeksu pracy.
Zgodnie z art. 10 ust. 9 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2021 r., poz. 1762) w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, jeżeli nie ma możliwości zatrudnienia osoby posiadającej wymagane kwalifikacje, można za zgodą organu sprawującego nadzór pedagogiczny zatrudnić nauczyciela, który nie spełnia warunku wymienionego w ust. 5 pkt 5, tj. nie posiada kwalifikacji wymaganych do zajmowania danego stanowiska.
Wobec powyższego dyrektor szkoły (placówki oświatowej) występując z wnioskiem o wyrażenie zgody na zatrudnienie nauczyciela powinien wykazać, jakie podjął (konkretne) działania w celu pozyskania osoby, która posiadałaby odpowiednie kwalifikacje do nauczania określonego przedmiotu lub prowadzenia zajęć (np. kontakt z urzędem pracy, oferta na stronie KO, analiza złożonych podań, kontakt z nauczycielami i/lub dyrektorami ościennych szkół).
Zgodnie z treścią cytowanego art. 10 ust. 9 KN – kurator oświaty może wyrazić zgodę wyłącznie na zatrudnienie, czyli nawiązanie stosunku pracy na podstawie umowy o pracę na czas określony z osobą, która nie posiada kwalifikacji wymaganych na danym stanowisku.
Jak wynika z treści art. 91b ust. 2 KN do nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez osoby fizyczne i prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego nie mają zastosowania przepisy art. 10 – wspomniany wyżej – zatem również ust. 9 tego artykułu.
Wobec powyższego w przypadku braku możliwości zatrudnienia nauczyciela posiadającego odpowiednie kwalifikacje dyrektor szkoły niesamorządowej może wyłącznie wnioskować o zgodę na zatrudnienie pracownika (nie będzie to stricte nauczyciel, lecz osoba prowadząca zajęcia dydaktyczno-wychowawcze) w trybie art. 15 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1082).
Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy Prawo oświatowe w uzasadnionych przypadkach w szkole publicznej może być, za zgodą kuratora oświaty, zatrudniona osoba niebędąca nauczycielem posiadająca przygotowanie uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć.
Z wnioskiem o wyrażenie zgody na zatrudnienie w trybie określonym w powyższych przepisach, dyrektor szkoły powinien:
- wskazać zarówno przyczynę uzasadniającą zatrudnienie danej osoby;
- uzasadnić dlaczego w jego ocenie kwalifikacje tej osoby są odpowiednie do nauczania przedmiotu lub prowadzenia zajęć;
- wykazać, jakie podjął (konkretne) działania w celu pozyskania osoby, która posiadałaby odpowiednie kwalifikacje do nauczania określonego przedmiotu lub prowadzenia zajęć (np. kontakt z urzędem pracy, oferta na stronie KO, analiza złożonych podań, kontakt z nauczycielami i/lub dyrektorami ościennych szkół);
- opisać kwalifikacje posiadane przez nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Rodzice napisali List Otwarty do dyrektora szkoły , do wiadomości wszystkich rodziców w szkole oraz do wielu instytucji oświatowych, domagając się wyjaśnienia kilku kwestii. Czy dyrektor szkoły ma obowiązek odpowiedzieć? Jeśli tak - to, czy wszystkim "zainteresowanym" i w jakim terminie? Czy zawarte w tym liście żądanie przywrócenia uczniowi proponowanej oceny z zachowania (została obniżona kilka dni temu przez głosowanie Rady Pedagogicznej ) - można uznać za odwołanie się rodziców od oceny ?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy w szkole powinny być "Procedury dopuszczenia do użytku szkolnego programów nauczania?
Jeżeli tak to jak powinny wyglądać?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W ramach działalności Uczniowskiego Klubu Sportowego, którego siedzibą jest szkoła, lub klubu sportowego działacz klubu (a jednocześnie nauczyciel wychowania fizycznego szkoły) chce zabrać uczniów w czasie lekcji na zawody klubowe (nie szkolne). Czy może taki wyjazd zorganizować i czy może na nie pojechać w ramach wycieczki szkolnej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy przeprowadzając rekrutację na zajęcia w placówce wychowania pozaszkolnego muszę uwzględnić ich kontynuację? Czy mogę pominąć w rekrutacji kontynuację zajęć i przeprowadzać rekrutację od "zera"? Czy jest to zgodne z prawem?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Kiedy nauczyciel może mieć zwiększony wymiar zajęć? Pozdrawiam
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe