Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel dyplomowany zatrudniony w pełnym wymiarze godzin (ze względu na zmniejszenie liczby oddziałów) wyraził zgodę na przeniesienie do innej szkoły położonej w tej samej gminie. W placówce, w której pracował, prowadził między innymi zajęcia ze sztuki (4 godz.) i ma prowadzić je nadal. Czy należy z tym nauczycielem rozwiązać stosunek pracy za porozumieniem stron i zawrzeć nową umowę na te 4 godz.? Czy można zawrzeć umowę na czas określony? Czy w takiej sytuacji należy mu się odprawa?
Jeżeli nauczyciel został przeniesiony w trybie art. 18 Karty Nauczyciela, nie jest on już nauczycielem Państwa szkoły. Świadectwa pracy nie wystawia się, gdyż przeniesienie charakteryzuje się ciągłością stosunku pracy. Nie ma rozwiązania stosunku pracy, nie ma też żadnej odprawy. Należy zatem przekazać nowemu dyrektorowi teczkę akt osobowych nauczyciela, a on, w przypadku rozwiązania z nauczycielem w przyszłości stosunku pracy, wystawi mu świadectwo pracy obejmujące również okres zatrudnienia w Państwa szkole.
Na 4 godziny należy z nauczycielem zawrzeć umowę o pracę oraz założyć mu nową teczkę akt osobowych. Jego głównym zatrudnieniem jest teraz szkoła, do której został przeniesiony, a w Waszej szkole zatrudniony jest dodatkowo.
Umowa może być zawarta również na czas określony. Wszystko zależy od potrzeb szkoły - jeżeli potrzeba zatrudnienia występuje tylko w tym roku szkolnym - umowa na rok, jeżeli nauczyciel potrzebny będzie na więcej lat - umowa na czas nieokreślony. (art. 10 ust. 6 i 7 Karty Nauczyciela).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel bierze w jednym dniu opiekę nad dzieckiem zdrowym. W tygodniu ma 6 godzin nadliczbowych. Czy w tym tygodniu, w którym bierze opiekę nad dzieckiem zdrowym będzie miał godziny nadliczbowe naliczone czy ten tydzień jest liczony bez godzin nadliczbowych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany od 1 stycznia 2022 r. do 01 marca 2022 r. przebywał na L4, następnie od 2 marca 2022 r. do 24 lutego 2023 r. przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym. W związku z powyższym za rok 2022 przysługuje mu 56 dni kalendarzowych urlopu uzupełniającego? Co z rokiem 2023? Nauczyciel nie wykorzystał urlopu w okresie ferii (14 dni), ale jeżeli nic się wydarzy, ma całe wakacje letnie (ponad 60 dni kalendarzowych) do wykorzystania. Czy za rok 2023 należy mu się urlop uzupełniający? Rozumiem także, że dopóki nie rozpocznie świadczenia pracy (czyli nie skończy urlopu uzupełniającego) na badania lekarskie kontrolne i okresowe (bo ich ważność wygasła w trakcie świadczenia rehabilitacyjnego) mogę go wysłać po urlopie? Czy lepiej zgłosić go przed rozpoczęciem urlopu na badania?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W związku z przekształceniem od 1.09.2017 naszego Zespołu Szkół w ośmioletnią szkołę podstawową i konieczności poinformowania do 15 maja 2017r. naszych pracowników o fakcie, iż z dniem 1.09.2017 staną się pracownikami wspomnianej ośmioletniej szkoły podstawowej mamy zapytanie o poprawność treści pisma informującego tj.: Uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 249 ust. 1-3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r., poz. 60) – z dniem 1 września 2017 r. staje się Pani/Pan pracownikiem zatrudnionym w ośmioletniej Publicznej Szkole Podstawowej nr 55 w Stalowej Woli.
- Zwraca się z prośbą o poradę prawną dotyczącą nauczyciela zatrudnionego na podstawie art. 15 ust.2 - Prawo Oświatowe.
Zapytanie dotyczy pensji w/w nauczyciela. Od stycznia 2019r. najniższa krajowa wzrosła do kwoty 2250. W ustawie napisane jest, że w/w nauczyciel nie może zarabiać więcej niż 184% kwoty bazowej, określonej dla nauczycieli .
Obecnie stawka w/w nauczyciela wynosi 2147 ponieważ jest osobą bez przygotowania pedagogicznego.
Czy od 01.01.2019r. powinniśmy zwiększyć jej wynagrodzenie do najniższej krajowej tj. 2250 zł czy czekać na rozporządzenie w sprawie podwyżek dla nauczycieli i bazować na kwocie wymienionej w tabeli?
Bardzo proszę o pilną odpowiedzieć .
z poważaniem
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy z nauczycielem kontraktowym zawieramy umowę na czas nieokreślony jeżeli jest to jego 3 umowa i jest 33 miesiące. Czy można zatrudnić go z przyczyn organizacyjnych na czas określony. Prawnie jego umowa ma skutek na czas nieokreślony tj. dotyczy wypowiedzenia i odprawy. Czy po okresie w którym pracownik nabywa prawo do umowy na czas nieokreślony, trzeba to dać na piśmie tj. aneks do umowy czy zmiana warunków pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe