Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zwraca się z prośbą o poradę prawną dotyczącą nauczyciela zatrudnionego na podstawie art. 15 ust.2 - Prawo Oświatowe. Zapytanie dotyczy pensji w/w nauczyciela. Od stycznia 2019r. najniższa krajowa wzrosła do kwoty 2250. W ustawie napisane jest, że w/w nauczyciel nie może zarabiać więcej niż 184% kwoty bazowej, określonej dla nauczycieli . Obecnie stawka w/w nauczyciela wynosi 2147 ponieważ jest osobą bez przygotowania pedagogicznego. Czy od 01.01.2019r. powinniśmy zwiększyć jej wynagrodzenie do najniższej krajowej tj. 2250 zł czy czekać na rozporządzenie w sprawie podwyżek dla nauczycieli i bazować na kwocie wymienionej w tabeli? Bardzo proszę o pilną odpowiedzieć . z poważaniem
Do osób niebędących nauczycielami i zatrudnionych do prowadzenia zajęć z uczniami nie ma zastosowania rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy, Dz.U. z 2014 r., poz. 416 ze zm., ponieważ art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2018 r., poz. 996 ze zm. do niego nie odsyła, a odnosi się jedynie do kwoty bazowej w ustawie budżetowej i w związku z nią i wskaźnikiem 184% określa tylko maksymalną wysokość wynagrodzenia osoby niebędącej nauczycielem.
Jeśli natomiast posiłkowo zostanie zastosowane rozporządzenie określające minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli (którzy są ustawowo uprawnieni także do innych składników wynagrodzenia) i tak osobie niebędącej nauczycielem należy wypłacać wynagrodzenie (zasadnicze wraz z ewentualnie przysługującymi dodatkami) nie niższe niż minimalna płaca dla ogółu pracowników - art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, Dz.U. z 2018 r., poz. 2177, czyli najlepiej podwyższyć je do kwoty 2250 zł brutto.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi sprawującemu funkcję Społecznego Inspektora Pracy ( osoba chroniona ) można ograniczyć dodatek motywacyjny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel z dyplomem Wychowania przedszkolnego i kwalifikacjami pedagogicznymi może prowadzić zajęcia w klasach 1-3?
- Chodzi mi o kwotę wypłacaną nauczycielowi za nadgodzinę przy tzw. etacie łączonym 17/18 i 6/26 co daje nam po przeliczeniach pensum 20 godzin i 3 godziny nadliczbowe. Czy za te 3 godziny nadliczbowe wypłacam z pensum 20 godzinnego, czy z pensum 18 godzinnego nauczyciela uwzględniając oczywiście stopień jego awansu zawodowego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Na jakiej podstawie należy zmienić wicedyrektorowi dodatek funkcyjny (został zmniejszony) oprócz tego, że zmieniony został regulamin przez Radę Miejska, chodzi mi o podstawę prawną z KN i KP.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownikowi szkoły prowadzonej przez inny organ niż JST należą się świadczenia urlopowe tak jak nauczycielom ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe