Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel jest zatrudniony na czas określony do dnia 31.08.2021 r. Czy można z pracownikiem przebywającym na zwolnieniu lekarskim podpisać umowę o pracę od 01.09.2021 r.? Proszę o podstawę prawną.
Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Co do zasady w polskim systemie prawnym funkcjonuje zasada swobody umów. Dotyczy ona wszystkich umów funkcjonujących w obrocie prawnym – również umów o pracę. Podstawa prawną jest tutaj art. 353 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 z późn. zm. – dalej k.c.) w związku z art. 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1320 z późn. zm. – dalej k.p.). Zasada swobody umów oznacza, że strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Na gruncie prawa pracy zasada swobody umów wyrażona jest w art. 11 k.p., w myśl którego nawiązanie stosunku pracy oraz ustalenie warunków pracy i płacy, bez względu na podstawę prawną tego stosunku, wymagają zgodnego oświadczenia woli pracodawcy i pracownika. Zasada ta jest tzw. normą prawną.
Nauczycielskie stosunki pracy unormowane są w ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 2215 z późn. zm.).
Trzeba nadmienić, że żaden przepis prawa nie wprowadza zakazu zatrudniania, a w tym przypadku „przedłużenia” umowy z osobą, która korzysta z zasiłku chorobowego. To od zgodnej woli stron, tj. pracodawcy i pracownika, zależy to, czy umowa będzie kontynuowana.
Sprawa trochę komplikuje się w przypadku szkół i placówek publicznych. Jak sama nazwa wskazuje, placówki publiczne finansowane są z budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Dyrektor takiej jednostki podlega bardzo restrykcyjnej odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Biorąc pod uwagę te kwestie, zatrudnienie osoby na zasiłku chorobowym, która w praktyce nie będzie świadczyła pracy, generuje konieczność zatrudnienia kolejnej osoby, która ją zastąpi. Nawet gdyby udało się „rozdzielić się” jej godziny pomiędzy innych nauczycieli bez zatrudniania osoby z zewnątrz, dalej pozostaje problem podwójnego finansowania tego stanowiska pracy.
Wynika z tego, że prawo nie zakazuje zatrudniania osób przebywających na L4, ale w praktyce, w przypadku jednostek finansowanych z budżetu, stwierdzić należy, że wydatek taki jest niecelowy i sprzeczny z zasadą gospodarności.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w szkole musi być powołany społeczny inspektor pracy w przypadku gdy są dwa związki zawodowe na terenie placówki???
- Nauczycielka ukończyła w 1999 r. dwuletnie Pomaturalne Studium Bibliotekarskie i uzyskała tytuł zawodowy "Bibliotekarz". W 2002 r. ukończyła studia wyższe zawodowe na kierunku pedagogika w zakresie edukacji wczesnoszkolnej i arteterapii, a w 2004 r. ukończyła studia wyższe magisterskie uzupełniające na kierunku pedagogika w zakresie edukacji wczesnoszkolnej i arteterapii. Ponadto nauczycielka ma ukończone studia podyplomowe "Oligofrenopedagogika". Proszę o udzielenie odpowiedzi na pytanie: Czy nauczycielka posiada kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela bibliotekarza w szkole podstawowej i gimnazjum? (podczas ostatniej kontroli kuratorium na początku 2017 r. wizytator stwierdził, że nauczycielka nie posiada kwalifikacji do zajmowania stanowiska bibliotekarza w szkole podstawowej i wydał zalecenie, aby zatrudnić nauczyciela posiadającego wymagane kwalifikacje).
- Czy jest prawna przeszkoda, aby powołać na stanowisko dyrektora szkoła nauczyciela u którego zastosowano kilka miesięcy temu karę porządkową w postaci upomnienia wynikającą z przepisów prawa pracy? Proszę o odpowiedź.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel po Akademii Sztuk Pięknych może uczyć techniki w szkole podstawowej?
- Urodziłam się 3.11.1957 roku. Mam 37 lat pracy pedagogicznej. Jestem nauczycielem dyplomowanym. Obecnie od 06.03.2016 roku przebywam na długotrwałym zwolnieniu lekarskim (złamana noga). Szkoła, w której pracuję od września 2016 roku będzie reorganizowana - stanie się filią innej szkoły. Obawiam się zwolnienia z pracy. Mam następujące pytania: 1) Czy z powodu reorganizacji szkoły mogę zostać zwolniona z pracy na podstawie art.20 Karty Nauczyciela? 2) Czy prawo chroni mnie w jakiś sposób od zwolnienia z pracy (ze względu na staż pracy, z powodu mniej niż 4 lat do emerytury, czy też z powodu zwolnienia lekarskiego, na którym będę jeszcze kilka miesięcy)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe