Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Co do zasady w polskim systemie prawnym funkcjonuje zasada swobody umów. Dotyczy ona wszystkich umów...

PORADA PRAWNA

01 września 2021 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Nauczyciel jest zatrudniony na czas określony do dnia 31.08.2021 r. Czy można z pracownikiem przebywającym na zwolnieniu lekarskim podpisać umowę o pracę od 01.09.2021 r.? Proszę o podstawę prawną.

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Co do zasady w polskim systemie prawnym funkcjonuje zasada swobody umów. Dotyczy ona wszystkich umów funkcjonujących w obrocie prawnym – również umów o pracę. Podstawa prawną jest tutaj art. 353 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 z późn. zm. – dalej k.c.) w związku z art. 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1320 z późn. zm. – dalej k.p.). Zasada swobody umów oznacza, że strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Na gruncie prawa pracy zasada swobody umów wyrażona jest w art. 11 k.p., w myśl którego nawiązanie stosunku pracy oraz ustalenie warunków pracy i płacy, bez względu na podstawę prawną tego stosunku, wymagają zgodnego oświadczenia woli pracodawcy i pracownika. Zasada ta jest tzw. normą prawną.

Nauczycielskie stosunki pracy unormowane są w ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 2215 z późn. zm.).

Trzeba nadmienić, że żaden przepis prawa nie wprowadza zakazu zatrudniania, a w tym przypadku „przedłużenia” umowy z osobą, która korzysta z zasiłku chorobowego. To od zgodnej woli stron, tj. pracodawcy i pracownika, zależy to, czy umowa będzie kontynuowana.
Sprawa trochę komplikuje się w przypadku szkół i placówek publicznych. Jak sama nazwa wskazuje, placówki publiczne finansowane są z budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Dyrektor takiej jednostki podlega bardzo restrykcyjnej odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Biorąc pod uwagę te kwestie, zatrudnienie osoby na zasiłku chorobowym, która w praktyce nie będzie świadczyła pracy, generuje konieczność zatrudnienia kolejnej osoby, która ją zastąpi. Nawet gdyby udało się „rozdzielić się” jej godziny pomiędzy innych nauczycieli bez zatrudniania osoby z zewnątrz, dalej pozostaje problem podwójnego finansowania tego stanowiska pracy.

Wynika z tego, że prawo nie zakazuje zatrudniania osób przebywających na L4, ale w praktyce, w przypadku jednostek finansowanych z budżetu, stwierdzić należy, że wydatek taki jest niecelowy i sprzeczny z zasadą gospodarności.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT