Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel jest zatrudniony na stanowisku pedagog specjalny na pół etatu tj. 10/20. Dodatkowo otrzymał 8 godzin zajęć rewalidacyjnych. Czy jego etat powinien być powiększony do 18/20, czy powinien mieć obliczone pensum łączone?
Nauczyciel zatrudniony na stanowisku specjalisty – pedagoga, w ramach tego pensum, którego wymiar określa organ prowadzący (nie więcej niż 22 godziny tygodniowo), realizuje również zajęcia rewalidacyjne, co skutkuje zwiększeniem wymiaru zatrudnienia do 18/20 bez konieczności wyliczenia tzw. pensum łączonego – art. 42 ust. 7 pkt 3 lit. b ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. Są to również zajęcia specjalistyczne, realizowane m.in. przez pedagoga z uczniem niepełnosprawnym lub w ramach pomocy psychologiczno – pedagogicznej (§ 6 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 9.08.2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym, Dz.U. z 2017 r. poz. 1578, § 6 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 5 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 9.08.2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach, Dz.U. z 2017 r. poz. 1591, wyrok WSA w Gliwicach z 4.09.2014 r., IV SA/Gl 674/14, orzeczenia.nsa.gov.pl).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel został odsunięty od pracy za czynny urągające godności nauczyciela. Prokuratura orzekła niepoczytalność a komisja dyscyplinarna przywróciła nauczyciela do pracy. Nauczyciel leczy się kilka lat psychiatrycznie i przebywał na zwolnieniu lekarskim 182 dni. Telefonicznie informował, że złożył dokumenty i będzie rencistą. Szkoła wysłała informację do nauczyciela, że 8 marca powinien wziąć skierowanie ze szkoły i udać się do lekarza medycyny pracy. Nie odebrał informacji i otrzymał kolejne zwolnienie lekarskie w dniu 8 marca od lekarza do 15 marca. Wiem, że ZUS nie wypłaci wynagrodzenia, a dni nieobecności w pracy są usprawiedliwione. Jak działać, aby zgodnie z przepisami rozwiązać umowę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielowi przedszkola w trakcie urlopu w lipcu zmarł rodzic. Do kiedy nauczyciel może wykorzystać urlop okolicznościowy (przysługujące 2 dni)? Czy musi jeszcze w tym roku kalendarzowym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Okazało się, ze na dzień 31 sierpnia będzie o 1 klasę mniej w edukacji wczesnoszkolnej (wielu uczniów odroczono), stan na dzień 07 sierpnia . Wszyscy nauczyciele są zatrudnieni na podstawie mianowania. Czy można ich zwolnić za trzymiesięcznym wypowiedzeniem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację jak obliczać nadgodziny nauczyciela przedszkola za urlop wypoczynkowy wykorzystany w trakcie roku szkolnego?
- Czy w związku z Art. 20 pkt.2 KN tj. przy częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może odejść na świadczenie kompensacyjne spełniając wszystkie pozostałe warunki? Jeśli tak to czy przysługuje mu 6 miesięczna odprawa i wypadająca w danym roku nagroda jubileuszowa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe