Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel jest zatrudniony od 3 lat na etat 3/18. Czy ten okres zaliczamy do nagrody jubileuszowej (stażu pracy)? Czy staż pracy liczymy od 1/2 etatu?
Do nagrody jubileuszowej wlicza się wszystkie zakończone okresy, bez względu na to w jakim wymiarze czasu pracy jest zatrudniony.
Podstawą przyznania nauczycielowi nagrody jubileuszowej jest przepis art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762), który uzależnia wysokość nagrody od okresu pracy.
Na podstawie art. 47 ust. 2 KN zostało wydane rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania. Zgodnie z § 1 ust. 1 rozporządzenia, do okresu pracy uprawniającego nauczyciela do nagrody jubileuszowej zalicza się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
W świetle powyższych przepisów nagroda jubileuszowa przysługuje wszystkim nauczycielom objętym pełnym zakresem przepisów KN, bez względu na wymiar ich zatrudnienia. Przepisy rozporządzenia określają, iż do okresów pracy uprawniających nauczyciela do otrzymania nagrody jubileuszowej zalicza się wszystkie zakończone okresy zatrudniania. Zatem nie ma znaczenia, iż zatrudnianie wliczane do okresu pracy nie było zatrudnieniem w pełnym wymiarze. Przepisy nie stawiają takiego wymogu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jaka forma zatrudnienia będzie właściwa dla osoby prowadzącej z uczniem, posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (rewalidacja), zajęcia rehabilitacji oraz terapii SI? Czy można w/w Panią zatrudnić na stanowisku niepedagogicznym (tzw.specjalista), mimo,iż posiada przygotowanie pedagogiczne?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie podstawy prawnej, która mówi, że w każdej szkole/placówce oświatowej musi być zatrudniona osoba od spraw BHP. Chciałam nadmienić, że nasze szkoły i placówki pod względem księgowym obsługuje PCUW i tam tez jest zatrudniona osoba od spraw BHP, która w ramach tego zatrudnienia ma za zadanie obsługiwać poszczególne szkoły i placówki. Czy to jest zgodne z prawem, czy jednak każda szkoła musi sama zatrudnić taką osobę.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Która nauczycielka ma większe kwalifikacje? Jedna posiada magisterium z przedmiotu, który uczy i kolejne magisterium nie związane bezpośrednio ze szkolą. Jednak w przyszłym roku umożliwi prowadzenie koła zajęć pozalekcyjnych, które wzbogaca ofertę szkoły. Jest to nauczycielka mianowana z 12 letnim stażem.
Druga jest magistrem tylko jednego przedmiotu wiodącego, dyplomowana z 15 letnim stażem. Chciałabym zatrzymać tę pierwszą, jest szkole bardziej potrzebna. Co na to Sad Pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniam nauczyciela na podstawie Kodeksu Pracy. Zgodnie z artykułem 162 - "część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych". Nauczyciel jednak ze względów osobistych, chciałby jeszcze ten urlop rozbić i wykorzystać w dwóch częściach, po tygodniu, w różnych terminach. Czy jest taka możliwość?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi należy się zasiłek na zagospodarowanie? Okres zatrudnienia: 1. 2009.11.23-20011.07.31 - (Świadectwo pracy)- pracownik produkcji bezpośredniej 2. 2007.05.04-2009.04.04 - świadectwo pracy - referent d/s marketingu 3.01.09.2014-31.08.2015 - nauczyciel j. angielskiego - stażysta 4. 01.09.2015 - nadal Nauczyciel posiada kwalifikacje do nauczania j. angielskiego, studia ukończył w lipcu 2014 r., stopień nauczyciela kontraktowego uzyskał w dniu 30 czerwca 2015 r. Czy ma prawo ubiegać się o zasiłek na zagospodarowanie na podstawie przepisów Karty Nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe