Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel kontraktowy w publicznym przedszkolu od 5 lat na zastępstwa. Jest ewentualność, że zwolni się etat w tym samym przedszkolu. Czy powinna zostać zatrudniona na stałe czy na czas określony?
Co do zasady, na podstawie art. 10 ust. 4 Karty Nauczyciela, stosunek pracy z nauczycielem kontraktowym nawiązuje się na podstawie umowy o pracę zawieranej na czas nieokreślony. Wyjątkiem od tej zasady jest zatrudnienie nauczyciela na czas określony w przypadkach określonych w ust. 7, tj. w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela.
Jeżeli więc dyrektor zamierza zatrudnić ponownie tego nauczyciela, a w przedszkolu będą dla niego godziny na dłużej, powinno to być zatrudnienie na czas nieokreślony.
Należy jeszcze pamiętać o przepisach art. 224 ustawy z dnia 14.12.2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe, który stosuje się również do przedszkoli prowadzonych przez jst, a zgodnie z którym w okresie do dnia 31 sierpnia 2023 r. dyrektor szkoły prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego informuje kuratora oświaty sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołą o wolnych stanowiskach pracy dla nauczycieli. Informacje te kurator oświaty udostępnia na stronie podmiotowej kuratorium oświaty. W okresie do dnia 31 sierpnia 2020 r. pierwszeństwo w zatrudnieniu na wolnych stanowiskach pracy dla nauczycieli w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego przysługuje:
1) nauczycielom przeniesionym w stan nieczynny, nauczycielom, którzy otrzymali informację o przeniesieniu ich w stan nieczynny z początkiem kolejnego roku szkolnego, oraz nauczycielom, którzy złożyli wniosek o przeniesienie w stan nieczynny w trybie art. 20 ust 5c Karty Nauczyciela;
2) nauczycielom, z którymi rozwiązano stosunek pracy w trybie art. 226 ust. 2 z dniem wypowiedzenia im stosunku pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel, który strajkuje i w tym samym dniu otrzymał zwolnienie L4. Czy ma prawo do wypłaty wynagrodzenia chorobowego za ten dzień?
- Nauczyciel posiada licencjat z pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej, studia uzupełniające magisterskie z pedagogiki, SN z muzyki i studia podyplomowe z przyrody. Jakich zatem przedmiotów może nauczać w szkole podstawowej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Ze względu na chorobę nauczyciela -opiekuna stażu musi pójść na długotrwałe zwolnienie. Jak w tej sytuacji rozwiązać kwestie przydziału kolejnego opiekuna stażu?
- Zatrudniam nauczyciela na czas nieokreślony, w pełnym, wymiarze godzin , z 9 godzin realizuje w miojej, 9 w innej -uzupełnianie etatu . Jaki jest poprawny zapis wymiaru zatrudnienia na umowie- 18/18, czy 9/18?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam serdecznie. Bardzo proszę o udzielenie odpowiedzi na temat ilości dni za które powinniśmy wypłacić pracownikowi ekwiwalent za urlop wypoczynkowy. Przysługujący wymiar urlopu: 26 dni, zatrudnienie od 01.01.2017 do 04.12.2017, wykorzystany urlop 5 dni. Czy należny ekwiwalent powinien być wyliczony za 21 dni (w myśl zasady, iż niepełny miesiąc zaokrągla się do pełnego i niepełną ilość dni również?).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe