Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel, który obejmie od przyszłego roku szkolnego stanowisko dyrektora naszego przedszkola (niepublicznego) jest w trakcie awansu zawodowego na nauczyciela dyplomowanego. Koniec stażu wyliczony został w kuratorium na 24 października 2019 r. W tym momencie jest to nauczyciel języka angielskiego w szkole podstawowej w innym mieście. W naszym przedszkolu oprócz stanowiska dyrektora, będzie uczył języka angielskiego. Czy może staż dokończyć u nas w przedszkolu, będąc na stanowisku dyrektora? Inna opcja, czy może dokończyć staż w innej szkole podstawowej w wymiarze 2x0,5h w zerówce (art.228 ustawy wprowadzającej).
Przepis art. 228 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60 ze zm. dotyczy wyłącznie nauczyciela gimnazjum, którego wymiar zatrudnienia jest obniżony na podstawie art. 225 ust. 12 w zw. z ust. 2 i 5 PWuPO i nie ma zastosowania nauczyciela przedszkola. Aby kontynuować staż, nauczyciel musiałby w jednej lub w większej liczbie placówek oświatowych realizować łącznie przynajmniej ½ wymiaru zajęć na stanowiska nauczyciela, np. w niepublicznym przedszkolu, jeżeli stanowisko dyrektora ma w nim charakter pedagogiczny – art. 91b ust. 2 pkt 3 i art. 22 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zwracam się z prośbą o przesłanie planu rozwoju zawodowego na awans nauczyciela dyplomowanego - nauczyciel religii w gimnazjum (ksiądz).
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Od stycznia 2018 nastąpiły zmiany w ścieżce awansu zawodowego nauczycieli. Czy nauczyciel który uzyskał awans na stopień nauczyciela kontraktowego w roku 2017 ma czas oczekiwania na rozpoczęcie stażu na nauczyciela mianowanego według starych zasad czy nowych? tzn. musi czekać dwa lata czy rok jak do tej pory?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- W roku szkolnym katecheta rozpoczął awans zawodowy w szkole podstawowej w klasach I-VI. Dekretem biskupa został przeniesiony do innej placówki. Będzie uczył religii w zespole placówek oświatowych min. gimnazjum. Jakie obowiązują go procedury w celu kontynuacji awansu zawodowego w nowej placówce?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jeszcze raz dziękuję za kolejną odpowiedź. Drążę jednak temat. A jeśli nauczyciel został zatrudniony na czas zastępstwa za nieobecnego nauczyciela w okresie od 1.09 do 30.06 (bo taki był okres urlopu dla poratowanie zdrowia nieobecnego nauczyciela) to czy tak zatrudniony nauczyciel może rozpocząć staż na kontraktowego?
Wcześniejsze pytania i odpowiedzi brzmiały.
Dziękuję za odpowiedź na zadane pytanie, ale nie jest ona ścisła. Cyt. Czy nauczyciel stażysta może rozpocząć staż na stopień awansu nauczyciela kontraktowego, jeśli jest zatrudniony na czas określony do końca zajęć w roku szkolnym tj. od 1.09 do ostatniego piątku czerwca. Czas stażu trwa 9 miesięcy, czyli do końca maja. A w kolejnym miesiącu jest w stanie zmieścić się w procedurze i terminach włącznie z rozmową kwalifikacyjną, jeśli dyrektor nie będzie trzymać się maksymalnych przedziałów czasowych. Odpowiedź brzmiała: Nauczyciel powinien być zatrudniony na okres całego roku szkolnego, czyli do 31 sierpnia, jeśli – jak opisano w pytaniu – podjął pracę z początkiem roku szkolnego. Oznacza to, że może odbyć staż. Podstawa prawna: Karta Nauczyciela – ustawa z dnia 26.01.1982 r. (ze zm.). Wyjaśnienie: Podjął z początkiem roku szkolnego 1.09, ale nie został zatrudniony do końca roku szkolnego do 31.08 tylko do końca zajęć szkolnych, czyli do końca czerwca przed wakacjami. Co wtedy? Proszę jeszcze raz o odpowiedź. Serdecznie pozdrawiam.
Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. Nauczyciel zatrudniony przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze i na zasadach określonych wyżej. Natomiast nauczyciel zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć. Oznacza to, że błędnie sporządzono umowę z nauczycielem uniemożliwiając mu odbycie stażu. Z nauczycielem powinna być zawarta umowa na okres od 1.09 do 31.08.
Podstawa prawna: Karta Nauczyciela – ustawa z dnia 26.01.1982 r. (ze zm.), w szczególności art. 64.5.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinien przebiegać awans zawodowy nauczyciela kontraktowego (z 2020 r.) na mianowanego – zgodnie z jakimi przepisami? Ile on trwa? Jakie są wymagania?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe