Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel mając decyzję lekarza medycyny pracy chciał urlop na poratowanie zdrowia. Dyrektor złożył odwołanie od decyzji lekarza medycyny pracy do lekarza wojewódzkiego. W czasie procedury odwołania nauczyciel przebywał na zwolnieniach lekarskich. Niestety lekarz wojewódzki przekroczył termin 30 dni. Czy dyrektor może udzielić urlopu na poratowanie zdrowia na mocy pierwszej decyzji lekarza jeżeli tak to z jaką datą może być udzielony ten urlop. Czy z datą wydania pierwszej opinii biorąc pod uwagę że nauczyciel przebywał na zwolnieniach lekarskich? Czy z datą zakończenia się zwolnienia lekarskiego?
Skoro orzeczenie o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia nie jest ostateczne, nie wiadomo więc, czy nauczyciel w ogóle ma prawo do tego urlopu, dlatego dyrektor przed wydaniem orzeczenia w postępowaniu odwoławczym nie udziela urlopu dla poratowania zdrowia. Do tego czasu albo nauczyciel korzysta z nieobecności w pracy, którą powinien usprawiedliwić np. kolejnym zwolnieniem lekarskim, a gdy jest zdrowy – ma obowiązek stawienia się w pracy w celu jej wykonywania. Dyrektor udzieli urlopu dopiero wtedy, gdy w postępowaniu odwoławczym zostanie wydane orzeczenie korzystne dla nauczyciela oraz w terminie wskazanym w ostatecznym orzeczeniu (lekarz WOMP może zmienić termin podany w zaskarżonym orzeczeniu) – art. 73 ust. 10g i 10i ustawy z 26.01.1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2018 r., poz. 967 ze zm.), § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, Dz.U. z 2014 r., poz. 1632.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka z dniem 1 września 2016 r. została zatrudniona na zastępstwo do dnia 31.08.2017. W październiku poinformowała, że jest w ciąży, a rozwiązanie nastąpi z końcem lutego 2017 r. Czy istnieje możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę z nauczycielką po uroczeniu dziecka?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Ile razy nauczycielowi matematyki (kontraktowemu) zatrudnionemu na 12/18 można dać umowę na czas określony.
- Nauczycielka biblioteki szkolnej nabyła prawa emerytalne z końcem lutego 2016r. W arkuszu organizacyjnym na rok 2016/2017 organ prowadzący przydzielił 1/2 etatu biblioteki. Nauczycielka nie wyraziła zgody na ograniczenie zatrudnienia. Otrzymała więc wypowiedzenie z pracy z art. 20KN w związku z powyższym przysługuje jej 6 miesięczna odprawa. W miesiącu lipcu 2016r. w/w nauczycielka złożyła pismo do dyrektora szkoły, że w związku z ustaniem jej stosunku pracy w dniu 31.08.2016r. ma zamiar przejść na emeryturę. Mam pytanie: jaką podać podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy w świadectwie pracy? Czy odprawy z art. 20 KN i emerytalna łączą się? Jaka jest kolejność wypłacenia tych odpraw? Czy w tej sytuacji pracodawca musi wypłacić odprawę emerytalną? Na dobrą sprawę pracownik po 31.08.2016r. nie jest już zatrudniony w szkole, a dyrektor nie ma wiedzy na temat jej przejścia na emeryturę.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel pracuje w dwóch szkołach i ma dwie odrębne umowy. W roku 2017 wykorzystał 2 dni urlopu na opiekę nad dzieckiem z art. 188Kp. Czy ma jeszcze prawo do wykorzystania 2 dni urlopu z art 188 Kp w drugiej szkole? Szkoły mieszczą się w tym samym budynku i prowadzone są wspólne akta dla nauczycieli uczących w obu szkołach. W aktach będzie więc zawarta informacja o 4 dniach.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam,
od 4 lat jestem dyrektorem zespołu szkolno-przedszkolnego i nie mam ustalonego systemu korzystania z urlopu. Przedszkole jest placówką nieferyjną a szkoła feryjną . Np. w przerwie świątecznej w szkole, ja jestem w przedszkolu. tak samo jest w czasie ferii zimowych.Przedszkole rozpoczyna rok szkolny 15 sierpnia i ja już jestem. Proszę mi wyjaśnić jak wygląda sprawa ustalania wymiaru urlopu dla dyrektora takiego zespołu. Co decyduje jeśli nie ma takich ustaleń w organie prowadzącym?
pozdrawiam
Beata
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe