Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam, od 4 lat jestem dyrektorem zespołu szkolno-przedszkolnego i nie mam ustalonego systemu korzystania z urlopu. Przedszkole jest placówką nieferyjną a szkoła feryjną . Np. w przerwie świątecznej w szkole, ja jestem w przedszkolu. tak samo jest w czasie ferii zimowych.Przedszkole rozpoczyna rok szkolny 15 sierpnia i ja już jestem. Proszę mi wyjaśnić jak wygląda sprawa ustalania wymiaru urlopu dla dyrektora takiego zespołu. Co decyduje jeśli nie ma takich ustaleń w organie prowadzącym? pozdrawiam Beata
Karta Nauczyciela z 26.01.1982 r. ze zm.
Art. 64. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.
A zatem, jeśli dyrektorem szkoły jest nauczyciel - korzysta z art. 64 ust. 1, jeśli mowa o przedszkolu (placówka nieferyjna0- korzysta z urlopu w wymiarze 35 dni przy założeniu, że także jest nauczycielem:
"art. 64. 3. Nauczycielom zatrudnionym w szkołach, w których nie są przewidziane ferie szkolne, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów".
Nie ustalono wymiaru urlopu dla dyrektora w/w zespołu, zatem w myśl ogólnej zasady kodeksu pracy, nauczyciel korzysta z przepisu korzystniejszego dla niego.
Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)
Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 ze zm.)
Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz.94 ze zm.)
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dla nauczyciela, który ma zawartą umowę z dyrektorem o doskonalenie i dokształcanie nauczycieli(studiach podyplomowe) należy się zwrot kosztów podróży w tym celu? Czy nie naruszy się prawa, gdy się nie wypłaci dla nauczyciela zwrotu kosztów podróży? W jakim przepisie jest o tym mowa?
- W naszej gminie jest prezes oddziału ZNP, który nie jest moim pracownikiem - jest zatrudniony w innej szkole w gminie. W mojej szkole są zatrudnieni pracownicy, którzy należą do ZNP w ilości 30% z całej gminy. Dyrektor szkoły, w której zatrudniony jest prezes wystosował do mnie pismo będące porozumieniem, a z którego wynika, że mam ponosić koszty związane ze zniżką godzin oddelegowanego prezesa (prezes zatrudniony jest na 6/18 w macierzystej szkole). 1. Czy muszę ponosić koszty proporcjonalnie do liczby członków ZNP zatrudnionych w mojej szkole? 2. Czy w skład ponoszonych przeze mnie kosztów powinny wchodzić: składki zus i fundusz pracy, średnia z nadgodzin, dodatek uzupełniający, dodatek wiejski, fundusz nagród, odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, dodatkowe wynagrodzenie roczne, dodatkowe wynagrodzenie roczne ("13")?
- Kiedy nauczycielowi przysługuje dodatek za pracę z uczniem upośledzonym ? Proszę podać podstawę prawną.
- Od września trzeba zatrudnić wszystkich nauczycieli na umowę o pracę. Panie do zajęć dodatkowych przychodzą np. na 30 min., 45 min. itp. tygodniowo. Moje pytanie brzmi, czy jest jakaś stawka minimalna jaką trzeba dać np. na godzinę tym paniom? Czy stawka za zajęcia zależy od dyrektora? czy jest na to jakiś przepis prawny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy data urlopu zdrowotnego zawarta w orzeczeniu wydanym w trybie odwoławczym o potrzebie udzielenia urlopu zdrowotnego jest ostateczna? Nauczyciel od 01.10 do 02.11.2013 ma wystawione zwolnienie lekarskie i jednocześnie w dniu 15.10 wydano w trybie odwoławczym orzeczenie o potrzebie przebywania na urlopie zdrowotnym od dnia 01.10.2013 do 31.08.2013.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe