Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel obecnie jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w placówce niepublicznej. Wcześniej w roku 2017 pracował w placówce publicznej na Karcie Nauczyciela i tam został rozliczony zgodnie z Kartą (okres ferii i wakacji). Wydaje mi się, że urlop wypoczynkowy w obecnej placówce obliczam zgodnie z Kodeksem Pracy. Jednak mam informację z zewnątrz, że w takiej sytuacji urlop już został wykorzystany i nie należy się.
Jeżeli nauczyciel w poprzedniej szkole pracował dłużej niż tylko przez okres jednego roku szkolnego (czyli dłużej niż cały czas trwania zajęć dydaktycznych i ferie), u poprzedniego pracodawcy wykorzystał urlop w wymiarze wyższym niż jemu przysługiwał. Zakładając, że nauczyciel pracował do 31 sierpnia 2017 r., miał prawo do urlopu w wymiarze: 8/12 * 56 dni = 38 dni kalendarzowych, a wykorzystał ponad 2,5 miesiąca w okresie ferii zimowych i letnich (art. 64 ust. 1 KN, art. 1551 § 1 pkt 1, art. 1552a § 1 i art. 1553 § 1 KP). U kolejnego pracodawcy miałby prawo - pracując od września i przyjmując 26 dniowy wymiar urlopu – do: 4/12 * 26 dni = 9 dni roboczych urlopu (art. 154 § 1 pkt 2, art. 1551 § 1 pkt 2, art. 1552a § 1 i art. 1553 § 1 KP). Ponieważ u poprzedniego pracodawcy wykorzystał urlop w wymiarze wyższym niż przysługujący u obydwu pracodawców, do końca roku kalendarzowego nie ma do wykorzystania urlopu (art. 1553 § 2 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jedna z nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej, w miesiącu lipcu uległa wypadkowi samochodowemu i jest w stanie, który uniemożliwi jej powrót do pracy - szkoły z dniem 1 września br. Zwróciła się do mnie z zapytaniem: Czy otrzymując od lekarza roczny urlop dla poratowania zdrowia np. od 30 sierpnia 2016r. do 29 sierpnia 2017r., to czy jej dotychczasowe pobory nie ulegną zmianie i pozostaną wyliczane z dotychczasowego pełnego wymiaru zatrudnienia przez cały okres przebywania na urlopie? Pragnę nadmienić, iż nauczycielka dotychczas pracowała w pełnym wymiarze godzin dydaktyczno-wychowawczych, jest nauczycielem dyplomowanym, zatrudniona jest na podstawie mianowania, staż pracy pedagogicznej wynosi ponad 30 lat. A więc spełnia wszelkie przesłanki do udzielenia jej tego urlopu.
Problemem jednak w tym przypadku staje się fakt wypowiedzenia warunków umowy o pracę, które nauczycielka otrzymała w miesiącu maju br. a powodują one sytuację, że z dniem 1 września 2016r. będzie ona realizowała obowiązki dydaktyczno-wychowawcze w wymiarze 16/18 /w niepełnym wymiarze godzin/. Powstaje pytanie, na które proszę o odpowiedź. Czy nauczyciel przebywający na urlopie dla poratowania zdrowia, zaczynając urlop jeszcze w miesiącu sierpniu, a więc w czasie trwania pełnego wymiaru godzin ale w przeddzień nowego /zmniejszonego/ pensum godzinowego, będzie otrzymywał wyliczenie wynagrodzenia za czas przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia wg stawki z pełnego etatu, czy z dniem 1 września automatycznie będzie otrzymywał wyliczenie z wynagrodzenia wynikającego z obniżonego pensum godzinowego, a tym samym będzie go obowiązywał wymóg natychmiastowego przerwania urlopu ze względu na to, że nauczycielom zatrudnionym w niepełnym wymiarze godzin, urlop ten nie przysługuje?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy art 222 Ustawy Prawo Oświatowe dotyczący dodatkowego zatrudnienia tylko za zgodą dyrektora szkoły dotyczy nauczyciela który dodatkowo zatrudnia się w poradni psychologiczno-pedagogicznej? Nadmieniam, że chodzi o nauczyciela który ma pełny etat w szkole. Czy nauczyciel w szkole która ma ośrodek szkolenia kierowców, a nauka jazdy wynika z podstawy programowej kształcenia w zawodzie może realizować naukę jazdy z uczniami na podstawie umowy zlecenia?
- Proszę o odpowiedź w jaki sposób należy dokumentować obecności nauczyciela podczas rekolekcji szkolnych, jeśli ten nie uczestniczy w naukach z uczniami w kościele?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 stycznia 2017 do 31 sierpnia 2017 byłam zatrudniona jako nauczyciel na Kodeksie Pracy (mam 25 lat stażu pracy) Otrzymałam świadectwo pracy, na którym napisane jest, że wykorzystałam cały urlop. W lipcu przystąpiłam do konkursu na dyrektora i od 1 sierpnia 2017 jestem dyrektorem przedszkola publicznego,którego organem prowadzącym jest burmistrz. Ile należy mi się urlopu za rok 2017 (od 1 sierpnia do 31 grudnia 2017)? W Urzędzie Gminy cały czas zastanawiają się, ile dni mi się należy. Dlatego moje pytanie kieruje do specjalistów.
- Czy z projektu rozporządzenia MEN z dnia 08 lutego 2017r wynika, że od września 2017r będę mogła kontynuować zatrudnienie z nauczycielem do nauczania języka angielskiego w liceum ogólnokształcacym, który ma ukończone Kolegium Języków Obcych w zakresie nauczania języka angielskiego na Uniwersytecie Adama Mickiewicza (licencjat)
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe