Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel odchodzi ze szkoły – przechodzi na emeryturę. W obecnej szkole zaczął pracę na skutek przeniesienia. Z poprzedniego miejsca zatrudnienia nie wydano mu jednak świadectwa pracy. Czy na podstawie teczki akt osobowych, w której znajduje się umowa o pracę zawarta przez nauczyciela z dyrektorem innej szkoły, można wystawić nauczycielowi świadectwo pracy, które będzie uwzględniać także okres pracy w poprzedniej placówce?
Jeśli pracownik podjął zatrudnienie w obecnej szkole na skutek przeniesienia (porozumienie o zmianie miejsca wykonywania pracy), obecny pracodawca powinien wydać jedno świadectwo pracy, w którym obejmie oba okresy pracy, tj. zatrudnienie u poprzedniego pracodawcy oraz u obecnego pracodawcy. W takim przypadku stosunek pracy ulega bowiem kontynuacji bez dnia przerwy.
Kiedy pracodawca nie musi wystawiać świadectwa pracy?
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest wydanie pracownikowi po rozwiązaniu lub wygaśnięciu stosunku pracy świadectwa pracy. Pracodawca jest zobowiązany do niezwłocznego wydania pracownikowi świadectwa pracy w razie rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.
Kodeks pracy przewiduje wyjątki od tej zasady, jeśli np.:
doszło do przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę w trybie art. 231 Kodeksu pracy;
stosunek pracy nie ustał, a zmianie uległo jedynie miejsce świadczenia pracy.
Przeniesienie nauczyciela do innej szkoły – zmiana miejsca świadczenia pracy
W opisywanym przypadku ma miejsce druga okoliczność – doszło bowiem do przeniesienia pracownika do innej szkoły. Stosunek pracy tego nauczyciela jest kontynuowany i nie doszło tu do jego rozwiązania.
Obecnie Karta Nauczyciela przewiduje taką sytuację w treści art. 18. Przepis ten reguluje przeniesienie nauczyciela mianowanego do innej placówki. Warto dodać, że wcześniej obowiązywała Karta praw i obowiązków nauczyciela i przepisy tej ustawy również przewidywały przeniesienie nauczyciela do innej szkoły (np. art. 88).
Czy do przeniesienia pracownika doszło za porozumieniem stron?
O tym, że doszło do przeniesienia pracownika doszło za porozumieniem stron może świadczy kilka faktów:
dotychczasowy pracodawca przekazał szkole, do której przeniósł się pracownik umowę o pracę oraz dokumentację pracowniczą dotyczącą tego pracownika – jeśli nie doszłoby do przeniesienia, dotychczasowy pracodawca powinien wydać świadectwo pracy, a tak się nie stało;
podstawa prawna podana w porozumieniu;
treść porozumienia.
Informacje o przebiegu zatrudnienia pracodawca przejmujący lub zatrudniający w wyniku przeniesienia wpisuje w treść świadectwa pracy m.in. na podstawie dokumentów zgromadzonych w aktach osobowych pracownika, które są mu przekazane przez dotychczasowego pracodawcę.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam. Proszę o podpowiedź jaką umowę zawrzeć z nauczycielką - była zatrudniona w ubiegłym roku szkolnym na czas zastępstwa do 30.06.2024, zmieniono jej następnie na okres do 31.08.2024. W świetle prawa rozpoczęła okres przygotowania do zawodu w ubiegłym roku. Jaką teraz zawrzeć z nią umowę - generalnie nadal jest w zastępstwie za nauczyciela, który od września objął stanowisko dyrektora w innej placówce (u nas przebywa na urlopie bezpłatnym). Czy potrzeba dokonania oceny pracy w drugim roku przygotowania do zawodu wymusza umowę na rok? Pozdrawiam
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielce wracającej do pracy po urlopie rodzicielskim 1.09. (nie wykorzystała urlopu) mogę wypłacić ekwiwalent? Czy też musi wykorzystać urlop i w ten sposób przedłużyć nieobecność w pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- 6. Czy logopedę szkolnego zatrudnia się na zegarowe godziny? Czy jest to ujęte w przepisach? Rozporządzenie mówi o zajęciach z uczniami - 45 min.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Wysłałem zapytanie dotyczące zatrudnienia nauczyciela, który ukończył prawo studia 5 letnie, mgr i zgłosił chęć uczenia wos w gimnazjum. Powołałem się tam na stare przepisy rozporządzenia z 2009 r. Wg mnie najnowsze przepisy nie dają możliwości uczenia wos w/w nauczycielowi, gdyż wg mnie zakres wiedzy i umiejętności nie obejmują treści nauczanego przedmiotu - jak mówi par. 3 pkt. 1 ust. 2 Rozporządzenia MEN z z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Proszę również o odpowiedź jaką formę powinna mieć odpowiedź dyrektora nauczycielowi, który zwrócił się pismem w tej sprawie. Z góry dziękuję i przepraszam za pomyłkę.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie podstawy prawnej która powinna sie znaleść w informacji o odprawie dla nauczyciela wygaszanego gimnazjum ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe