Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel otrzymał akt mianowania 31 sierpnia 2022 r. od połowy września uda się na zwolnienie lekarskie w związku z ciążą. Czy chcąc ubiegać się o stopień nauczyciela dyplomowanego nauczyciel musi składać jakieś dokumenty od 1 września 2022 r. zanim pójdzie na L4? Na jakich zasadach będzie odbywał staż i ile on będzie trwał?
Wymieniony nauczyciel nie będzie odbywał stażu.
Zgodnie z art. 12 ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r., poz. 1730) nauczycielom, którzy stopień nauczyciela mianowanego uzyskali według przepisów dotychczasowych i do dnia 1 września 2022 r. nie rozpoczęli stażu na stopień nauczyciela dyplomowanego, okres pracy w szkole 5 lat 9 miesięcy skraca się o 2 lata (do 3 lat 9 miesięcy) jeżeli odbyli staż na stopień nauczyciela mianowanego w wymiarze 2 lata 9 miesięcy.
Zgodnie z art. 9b ust. 1a ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762, ze zm.) w brzmieniu od 1 września 2022 r. warunkiem nadania nauczycielowi mianowanemu stopnia nauczyciela dyplomowanego jest:
1) spełnienie wymagań kwalifikacyjnych;
2) przepracowanie w szkole okresu, 5 lat 9 miesięcy skróconego o 2 lata;
3) posiadanie co najmniej bardzo dobrej oceny pracy uzyskanej w ostatnim roku pracy przed złożeniem wniosku o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego;
4) uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej, która na podstawie dokonanej analizy dorobku zawodowego nauczyciela i przeprowadzonej rozmowy sprawdza spełnianie przez nauczyciela wymagań dotyczących realizowania zadań lub podejmowania działań na rzecz oświaty oraz ich efektów, określonych w nowym rozporządzeniu w sprawie awansu zawodowego nauczycieli.
Wymieniony nauczyciel, aby móc wystąpić z wnioskiem do kuratora oświaty o postępowanie kwalifikacyjne na stopień nauczyciela dyplomowanego musi, zgodnie z nowymi zasadami, przepracować co najmniej 3 lata 9 miesięcy.
Do okresów zatrudnienia liczących co najmniej 3 lata 9 miesięcy, wlicza się okresy zatrudnienia w szkole w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami. Do okresów zatrudnienia liczących co najmniej 3 lata 9 miesięcy, nie wlicza się okresów nieobecności nauczyciela w pracy trwającej nieprzerwanie dłużej niż 30 dni, z wyjątkiem okresów urlopu wypoczynkowego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel\, którego chcę zatrudnić na zastępstwo , na stanowisku nauczyciela biologii i chemii ma odpowiednie kwalifikacje .Nauczyciel posiada studia stacjonarne na kierunku biologia, posiada dyplom kwalifikacyjny do pracy nauczycielskiej zgodnie z wymogami Dz.U.z 2004 r. Nr 207 poz.2110, na którym widnieje dydaktyka ogólna w wymiarze 75 godzin, dydaktyka chemii w wymiarze 45, dydaktyka biologii-45 godzin zaś w suplemencie dyplomu wykazano 60 godzin chemii organicznej i 75 godzin chemii nieorganicznej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z nauczycielem kontraktowym zatrudnionym na 10,16/ 20 etatu został rozwiązany stosunek pracy z zachowaniem 3 miesięcy wypowiedzenia, które upływa 31.08.2019 r. ( art. 225 ust 1 ust 10 ustawy z dnia 14.12.2016 r. przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe). Czy dla tego nauczyciela należy się odprawa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel jest zatrudniony na podstawie mianowania w gimnazjum, które wygaśnie 31 sierpnia 2019. Organ planuje przenieść nauczyciela do szkoły podstawowej. Czy w przypadku odmowy nauczyciela przysługuje mu odprawa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od 04.02.2019r w szkole jest potrzeba zatrudnienia na zastępstwo nauczyciela przedmiotów zawodowych teoretycznych w wymiarze 6/18. Kandydat ma ukończone studnia pierwszego stopnia zgodne z kierunkiem nauczania ale be przygotowania pedagogicznego. Byłaby to jego pierwsza praca w zawodzie nauczyciela. Czy w takiej sytuacji dyrektor może z tym nauczycielem zawrzeć umowę do końca roku szkolnego i czy nauczyciel może rozpocząć staż?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w roku szkolnym 2014/2015 uczy j.polskiego, historii. Od przyszłego roku planowana jest mu edukacja wczesnoszkolna kl. I. Nauczyciela ma kwalifikacje w tym kierunku. Czy taka zmiana to jest zmiana stanowiska pracy i wymaga zgody zgodnie z art. 18?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe