Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel otrzymał powołanie do terytorialnej służby wojskowej na okres od 11.01.2020 r. do 31.12.2022 r. W dniach 11.01.2020 r. do 26.01.2020 r. odbywać będzie 16-dniowe szkolenie podstawowe w ramach pełnienia terytorialnej służby wojskowej. Pytanie nr 1 W podanym terminie nauczyciel powinien być na urlopie w związku z trwającymi feriami zimowymi. Czy należy nauczycielowi udzielić urlopu uzupełniającego, powołując się na art 66a pkt. KN czy też nie należy się urlop uzupełniający powołując się na art. 66 KN? Pytanie nr 2 Nauczyciel zatrudniony jest w dwóch różnych szkołach, w pierwszej szkole na cały etat, w drugiej szkole na część etatu. Druga szkoła będzie wypłacać odprawę wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia dla nauczyciela, na podstawie oświadczenia nauczyciela, że nie korzystał wcześniej z takiej odprawy. Czy pierwsza szkoła też powinna wypłacić taką odprawę? Czy w tym przypadku w ogóle należy się nauczycielowi odprawa w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia dla nauczyciela?
Dopiero po dniu 31 sierpnia 2020 r. możliwe będzie stwierdzenie, czy w czasie ferii zimowych oraz letnich w naturze nauczyciel wykorzysta łącznie co najmniej 8 tygodni urlopu i czy otrzyma urlop uzupełniający – art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215. Tego prawa nie ustala się więc po feriach zimowych. Sama służba wojskowa w czasie ferii zimowych nie świadczy jeszcze o tym, że nauczyciel otrzyma urlop uzupełniający w 2020 r. Jeśli w czasie ferii letnich wykorzysta w naturze 8 tygodni urlopu, w ogóle tego prawa nie nabędzie w bieżącym roku.
Nauczyciel odbywający służbę wojskową np. w ramach przeszkolenia w terytorialnej służbie wojskowej nabywa prawo do odprawy w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia obliczonego według zasad określonych dla ustalania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Odprawa nie przysługuje w razie ponownego powołania do tej samej służby – art. 125 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2019 r., poz. 1541 ze zm.). W związku z tym powinien ją wypłacić każdy z równoległych pracodawców.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zatrudniliśmy nauczyciela kontraktowego na zastępstwo nieobecnego nauczyciela od 12.03.2012r. do 30.06.2012r., czy nauczycielowi należy wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop, czy przedłużyć umowę o pracę o czas urlopu.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam serdecznie. Proszę o pomoc w nietypowej dla mnie sprawie. Od miesiąca nauczycielka jest nieobecna w pracy (zwolnienie lekarskie do 16 maja) i od tamtego dnia nadal nie przyszła do pracy, tylko powiadomiła telefonicznie, że jest w szpitalu. Na pewno do końca roku szkolnego nie przyjdzie do pracy (choć nie wiem, bo nie odbiera telefonów ani email). Kto w tym przypadku ma prawo do wystawienia ocen na koniec roku szkolnego. Co ja jako dyrektor prawnie mogę zrobić, a czego mi nie wolno?
Pozdrawiam.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel który jest od 7 stycznia na urlopie chorobowym następnie na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim (nieobecność w pracy jest ciągła) przysługuje mu urlop 56 dni w trakcie roku szkolnego, gdyż nie wykorzystał tego urlopu na feriach zimowych i wakacjach. Jaka jest podstawa prawna?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o poradę w następującej kwestii.
Przeglądając akta osobowe katechetki zauważyłam pewne według mnie nieprawidłowości.
Moja poprzedniczka zawarła z katechetką umowę o pracę we wrześniu 2002 r. na czas nieokreślony. Zaliczyła jej staż pracy z pierwszego zakładu pracy, tj. szkoły podstawowej jedynie na podstawie zaświadczenia. Stosunek pracy w szkole podstawowej katechetki trwa nadal.
W roku szkolnym 2002/2003 jej etat w szkole podstawowej to 16/18 etatu, a w przedszkolu 2,5/22 etatu. Jak dla mnie całkowite zatrudnienie katechetki przekracza pełny etat.
Zawarta umowa nie jest umową o uzupełnienie etatu, tylko odrębną umową.
W aktach osobowych znajdują się także kolejne zaświadczenia o wymiarze zatrudnienia w szkole podstawowej (od 2002 r. do 2012 r.). W ciągu tych 10 lat katechetka przez 2 lata miała niepełny etat, w pozostałych 8 latach był to pełny etat zatrudnienia w szkole.
Katechetka ma wypłacany dodatek stażowy z doliczeniem lat pracy w szkole podstawowej na podstawie zaświadczenia wydanego przez szkołę.
Być może to ja się mylę, więc proszę o pomoc.
1. Jak katechetka powinna mieć wyliczony dodatek stażowy?
2. Jeśli niesłusznie miała naliczony dodatek stażowy czy powinna go zwrócić?
3. Czy można domagać się zwrotu ?
4. Za ile lat można żądać zwrotu ?
5. O ile można proszę także o wskazanie przepisów na ww. temat.
Z wyrazami szacunku
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od dnia 6.11.2015r. na zastępstwo nieobecnego wychowawcy w internacie zatrudniliśmy innego wychowawcę. Umowa objęła okres od 06.11.2015r. do 29.01.2016r. w wymiarze 20/30. Od 12.02.2016r. nie dłużej niż do końca zajęć dydaktycznych w szkole tzn. do 24.06.2016r. zawarto ponownie z wychowawcą umowę na zastępstwo nieobecnego innego wychowawcy. Czy Wychowawcy zatrudnionemu na zastępstwo przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne "trzynastka". Bardzo proszę o podanie podstawy prawnej (§), ponieważ jest wiele interpretacji na ten temat.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe