Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel pracował w szkole 2 lata i 6 miesięcy (na zastępstwo 1 rok szkolny). Jest bez stopnia awansu. Od 2016 r. pracował w innym zawodzie. Od 1 września będzie pracował w szkole, zaczyna jako nauczyciel początkujący. Czy staż będzie wynosił 3 i 9 miesięcy?
Nauczyciel bez stopnia awansu zawodowego pracował poza zawodem od 2016 r. do 31 sierpnia 2023 r.
Zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984 z późń. zm.) stosunek pracy z osobą rozpoczynającą pracę w szkole nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony na 2 lata szkolne, jeżeli:
1) nie posiada stopnia awansu zawodowego oraz
2) posiada wymagane kwalifikacje.
Na podstawie art. 9ca ust. 1 cytowanej ustawy nauczyciel nieposiadający stopnia awansu zawodowego, zwany "nauczycielem początkującym", zatrudniony w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami odbywa przygotowanie do zawodu nauczyciela w wymiarze 3 lat i 9 miesięcy.
Jednak, zgodnie z art. 10 ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r., poz. 1730 z późń. zm.) nauczycielom, którzy pracowali wcześniej ale do dnia 31 sierpnia 2022 r. nie uzyskali stopnia nauczyciela kontraktowego, do okresu odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela wlicza się okres dotychczasowego zatrudnienia nauczyciela w szkole lub przedszkolu w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami, z wyłączeniem okresów nieobecności nauczyciela w pracy trwających nieprzerwanie dłużej niż 30 dni, z wyjątkiem okresów urlopu wypoczynkowego.
Okres wliczany do okresu przygotowania do zawodu nauczyciela nie może być dłuższy niż 3 lata – w tym przypadku z pytania wynika, że może to być 2 lata i 6 miesięcy.
Zatem dyrektor szkoły może do okresu przygotowania do zawodu nauczyciela mającego trwać 3 lata 9 miesięcy zaliczyć przepracowane 2 lata i 6 miesięcy – pozostaje 1 rok 3 miesiące.
W przypadku dalszych wątpliwości należy zwrócić się o interpretację do kuratorium oświaty, które sprawuje nadzór nad realizacją w szkołach awansu zawodowego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel z ogólnie 7-letnim stażem pracy pedagogicznej odbył staż na stopień nauczyciela mianowanego w wymiarze 2 lat i 9-ciu miesięcy; do 31 sierpnia 2022r. uzyskał stopień nauczyciela mianowanego. Czy podlega "starym" czy "nowym" przepisom dot. awansu zawodowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Wychowawca rozpoczął staż na nauczyciela mianowanego 1.09.2014r. i powinien zakończyć go 31.05.2017r., jednak zakończył go 04.09.2018r. (taki termin w związku z potrzebą wydłużenia z powodu L-4, urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego). Nauczyciel złożył mi sprawozdanie, opiekun stażu przedłożył projekt oceny dorobku zawodowego. Muszę sporządzić ocenę dorobku zawodowego. Proszę o wskazanie mi podstaw prawnych na dokonanie oceny dorobku zawodowego tego nauczyciela w świetle obecnego stanu prawnego.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor zwraca nauczycielowi mianowanemu do poprawy plan rozwoju zawodowego. Czyni to np. dwukrotnie w ciągu września. Nauczyciel oddaje "poprawiony" plan r.z. w 30-tym dniu od rozpoczęcia zajęć, bo taki dzień wyznaczył dyrektor. Ale dyrektor zauważa, że nie wszystkie uwagi dyr. są uwzględnione. Czy dyrektor ponownie zwracać plan r.z. do poprawy?, wyznacza termin, jednak jest już po tych 30 dniach. Czy dyrektor może zatwierdzić plan r.z. dopiero w grudniu aż plan będzie dobry? czy też musi zatwierdzić zły plan 30 -go dnia od początku zajęć?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka otrzymała stopień awansu nauczyciela kontraktowego w dniu 26.08.2015 r. Następnie została zatrudniona w innej placówce dwukrotnie na zastępstwo w okresie od 01.09.2015 r. do 24.06.2016 r. oraz od 1.09.2016 do 23.06.2017 r. (bez przerw wakacyjnych). Moje pytanie brzmi: Czy nauczycielka mogła rozpocząć staż na nauczyciela mianowanego z dniem 01.09.2017 r.? Czy do przerwy dwuletniej od otrzymania stopnia nauczyciela kontraktowego do rozpoczęcia stażu na stopień nauczyciela mianowanego można zaliczyć dwa lata "efektywnej" pracy bez przerw wakacyjnych?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel rozpoczął staż 01.09.2018 r. na stopień nauczyciela kontraktowego. Plan rozwoju zawodowego został podpisany do realizacji 21.09.2018 r. Jaką datę przyjąć za koniec stażu, gdy staż uległ skróceniu i ma trwać 12 miesięcy?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe