Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel pracował w zawodzie 2 lata. Następnie przez 3 lata nie pracował oraz rok prowadził własną działalność gospodarczą. Od września 2010 roku znów pracuje jako n-l. Jak obliczyć jego staż pracy, czy jest on równoliczny ze stażem pracy nauczyciela?
Karta Nauczyciela:
Art. 33. 1. Nauczycielom przysługuje dodatek za wysługę lat, w wysokości 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, wypłacany w okresach miesięcznych poczynając od czwartego roku pracy, z tym że dodatek ten nie może przekroczyć 20% wynagrodzenia zasadniczego.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy:
§ 7. 1. Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
2. Nauczycielowi pozostającemu jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy okresy uprawniające do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4. Do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatku za wysługę lat nie wlicza się okresu pracy w innym zakładzie, w którym nauczyciel jest lub był jednocześnie zatrudniony. Do okresu dodatkowego zatrudnienia nie wlicza się okresów podstawowego zatrudnienia.
3. Nauczycielowi pozostającemu w stosunku pracy jednocześnie w kilku szkołach w wymiarze łącznie nieprzekraczającym obowiązującego nauczyciela wymiaru zajęć, do okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat w każdej ze szkół wlicza się okresy zatrudnienia, o których mowa w ust. 1.
W przypadku nauczyciela z pytania staż pracy wynosi 3 lata, tj. 2 lata wcześniejszej pracy nauczycielskiej (musi przedłożyć świadectwo pracy) oraz rok pracy w obecnej szkole, jeżeli są to oczywiście pełne lata (od 1 września do 31 sierpnia). Prowadzenie działalności gospodarczej nie podlega wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (podlega za to np. praca w gospodarstwie rolnym lub prowadzenie takiego gospodarstwa).
Reasumując, staż pracy nauczyciela wynosi 3 lata, a dodatek za wysługę lat powinien być wypłacany w wysokości 3% od 1 września 2011 r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Kto z pracowników szkoły może pełnić funkcję Administratora Bezpieczeństwa Informacji?
Czy może nim być każdy pracownik pedagogiczny bądź niepedagogiczny wyznaczony przez dyrektora?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W listopadzie 2021 r. zatrudniono osobę na zastępstwo do prowadzenia zajęć z języka hiszpańskiego za zgodą organu prowadzącego bo osoba ta jest cudzoziemcem. Umowa na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela zawarta była na podstawie kodeksu pracy nie karty nauczyciela. W umowie nie podano daty zakończenia zastępstwa, dlatego że nie był ten termin znany. Zastępowany nauczyciel z zasiłku chorobowego przeszedł na urlop zdrowotny do końca 2022 r. Osobie zastępującej w maju 2022 r. wręczono miesięczne wypowiedzenie w związku z brakiem konieczności zastępowania w czasie wakacji nieobecnego nauczyciela. Czy w związku z tym że wypowiedziano tej osobie umowę na zastępstwo jest obowiązek wypłaty odprawy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik kancelaryjny zatrudniony został od 23 grudnia na 1/4 etatu. Pracuje 2 dni w tygodniu po 5 godz. Czy w związku z tym należy mu się za 26 grudnia 2015 r. dzień wolny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinno wyglądać ocenianie bieżące w szkole dla dorosłych kształcącej w formie stacjonarnej w świetle nowego rozporządzenia o ocenianiu obowiązującego od 1.09.2010r.?
- W Ogrodzie Jordanowskim (placówka wychowania pozaszkolnego) zatrudniam nauczyciela mianowanego z 50 letnim stażem pracy. W związku z tym, że nauczyciel ma 70 lat, jest mało kreatywny, odbiega od pozostałych nauczycieli, od 1 września 2019 roku chciałbym obniżyć wymiar zatrudnienia do 0,5 etatu lub rozwiązać umowę o pracę (nie likwidując stanowiska). Nauczyciel nabył prawa emerytalne, z których nie chce skorzystać, jednocześnie blokując cały etat.
Jak powinnam to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oświatowego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe