Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W listopadzie 2021 r. zatrudniono osobę na zastępstwo do prowadzenia zajęć z języka hiszpańskiego za zgodą organu prowadzącego bo osoba ta jest cudzoziemcem. Umowa na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela zawarta była na podstawie kodeksu pracy nie karty nauczyciela. W umowie nie podano daty zakończenia zastępstwa, dlatego że nie był ten termin znany. Zastępowany nauczyciel z zasiłku chorobowego przeszedł na urlop zdrowotny do końca 2022 r. Osobie zastępującej w maju 2022 r. wręczono miesięczne wypowiedzenie w związku z brakiem konieczności zastępowania w czasie wakacji nieobecnego nauczyciela. Czy w związku z tym że wypowiedziano tej osobie umowę na zastępstwo jest obowiązek wypłaty odprawy?
Sam fakt, że umowa łącząca pracownika z pracodawcą była umową na zastępstwo nie wypływa w ogóle na prawo do odprawy. Prawo do odprawy powstaje bowiem wtedy, gdy są spełnione warunki do jej wypłaty, a mianowicie :
- pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników,
- rozwiązanie stosunku pracy następuje z przyczyn niezależnych od pracowników (czyli jak w pytaniu – gdy pracodawca nie miał potrzeby dalszego zatrudniania pracownika).
Ze względu na to, iż umowa na zastępstwo jest jednym z rodzajów umowy na czas określony, jej wypowiedzenie nie wymaga co do zasady podania uzasadnienia. Oznacza to, że pracodawca może wypowiedzieć pracownikowi umowę z każdej przyczyny. Jednakże, jeśli przyczyną rozwiązania tej umowy są wyłącznie względy niedotyczące pracownika, w takiej sytuacji, nawet pomimo niewskazania ich w piśmie wypowiadającym umowę, pracodawca zobowiązany jest do wypłaty pracownikowi odprawy pieniężnej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciela dyplomowanego zatrudnionego w okresie od 1.09.2017 do 31.08.2018 na 8/18 etatu, można w tej samej szkole powołać na wicedyrektora szkoły od dnia 01.09.2018? Pan w tym samym czasie zatrudniony był w innej szkole na pełny etat, gdzie uzyskał wyróżniającą ocenę pracy.
- Nauczycielka, z którą była zawarta umowa o pracę na podstawie mianowania w ubiegłym roku szkolnym zwróciła się do dyrektora o zmniejszenie liczby godzin, t.j. z 18/18 na 12/18. W maju 2015 roku z powodu zmian organizacyjnych związanych z mniejszą liczbą oddziałów, dyrektor zaproponował nauczycielce pracę w niepełnym wymiarze godzin. Nauczycielka nie wyraziła zgody na zaproponowane warunki, w związku tym otrzymała wypowiedzenie oraz propozycję przejścia w stan nieczynny lub 6-miesięczną odprawę. Czy w takim wypadku nauczyciel powinien otrzymać odprawę z pełnego etatu, czy wymiaru godzin, na jakie był zatrudniony?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Organ prowadzący ze względu na małą liczebność uczniów w poszczególnych oddziałach polecił aby połączyć klasy na dwóch poziomach edukacyjnych oraz umożliwił utworzenie tylko dwóch zamiast tradycyjnych trzech oddziałów klas pierwszych w przyszłym roku szkolnym. Ten ruch spowodował drastyczne cięcia w kadrach ponieważ nauczyciele przedmiotów ogólnych stracą w ten sposób wiele godzin. Natomiast największym problemem jest dla nas fakt, iż w roku szkolnym 2018/2019 wracają z urlopu macierzyńskiego dwie nauczycielki zatrudnione na umowie z mianowania. Z arkusza, który jest w trakcie opracowywania wynika jasno, że nie będziemy w stanie zapewnić im pełnego etatu po powrocie do pracy. Co zrobić w tej sytuacji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka od 1.09.2014 r. jest na zwolnieniu lekarskim w związku z ciążą. Z obliczeń wynika, że nie będzie jej do końca roku szkolnego, gdy urodzi dziecko. Na jej miejsce została zatrudniona młoda nauczycielka, która chciałaby rozpocząć staż na nauczyciela kontraktowego. Jednak w umowie nowo zatrudniona ma napisane, że jest zatrudniona na czas nieobecności poprzedniej nauczycielki. Czy ma to jakiś wpływ na możliwość rozpoczęcia stażu? Czy umowa powinna mieć zapis, że nauczycielka jest zatrudniona do 31.08.2015 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy ukarania pracownika w związku z opuszczeniem miejsca pracy i pozostawieniem dzieci pod opieką pomocy nauczyciela. Nauczyciel tego dnia według planu powinien prowadzić zajęcia w zespole rewalidacyjno-wychowawczym w godz. 9.00 – 13.00 zgodnie z planem w dzienniku zajęć. Dyrektor szkoły osobiście stwierdził nieobecność nauczyciela i brak jakiejkolwiek informacji, czym może być spowodowana. Czy ukaranie pracownika karą porządkową wynika tylko z Kodeksu Pracy czy można również poddać go karze dyscyplinarnej na podstawie Karty Nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe