Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel przebywa na rocznym urlopie dla poratowania zdrowia. Czy za ten czas urlopu zdrowotnego wg przepisów prawa należy mu się urlop wypoczynkowy? Urlop trwa od 14 grudnia 2017 do 13 grudnia 2018? Za 2017 r pozostało do wykorzystania 18 dni urlopu wypoczynkowego. Ile dni urlopu wypoczynkowego nauczyciel będzie miał do wykorzystania po powrocie do pracy?
W przypadku nauczycieli szkół feryjnych, w razie niewykorzystania urlopu z powodu m.in. przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia, przysługuje urlop uzupełniający w wymiarze do 8 tygodni (art. 66 ust. 1 Karty Nauczyciela). Aby stwierdzić, czy nauczyciel nabył prawo do urlopu uzpełniającego, należy zliczyć okres korzystania z urlopu wypoczynkowego w czasie ferii zimowych i wakacji w danym roku kalendarzowym. Jeżeli nauczyciel wykorzystał co najmiej 8 tygodni urlopu, urlop uzupełniający nie przysługuje. Jeżeli, np. wykorzysta urlop wypoczynkowy jedynie podczas ferii zimowych, a w trakcie wakacji przebywa na urlopie zdrowotnym, to przysługuje mu urlop uzupełniający w wymiarze 6 tygodni. W przypadku korzystania z urlopu zdrowotnego przez okres obejmujący zarówno ferie zimowe, jak i wakacje przysługuje urlop uzupełniający w wymiarze 8 tygodni.
W przypadku nauczycieli szkół nieferyjnych, zastosowanie mają przepisy art. 66a Karty Nauczyciela. W razie gdy nauczyciel nie może rozpocząć urlopu wypoczynkowego w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu:
1) czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
2) odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
3) powołania na ćwiczenia wojskowe lub na przeszkolenie wojskowe albo stawienia się do pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie, na czas do 3 miesięcy,
4) urlopu macierzyńskiego,
5) urlopu dla poratowania zdrowia
- urlop wypoczynkowy ulega przesunięciu na termin późniejszy.
Jeżeli nauczyciel, o którym mowa w pytaniu jest zatrudniony w szkole nieferyjnej, to będzie mu przysługiwał zaległy urlop wypoczynkowy za 2017 rok - 18 dni i za 2018 rok - 35 dni.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy ubezpieczenie OC nauczycieli jest obowiązkowe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor musi wypłacić pełną kwotę świadczenia socjalnego w przypadku zatrudnienia nauczyciela na kilka godzin. Nauczyciel ten na terenie organu prowadzącego jest zatrudniony w kilku placówkach, w mojej szkole jest zatrudniony na dodatkowej umowie na 2 godziny. Czy można wprowadzić zapis do regulaminu, który ogranicza wypłatę w mojej szkole świadczenia socjalnego (poza świadczeniem urlopowym)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam pracownika zatrudnionego na czas zastępstwa. Wiem, że zastępowany pracownik wróci do pracy 11.07 br. Pracownik zatrudniony na czas zastępstwa ma 16 dni urlopu wypoczynkowego za ten rok kalendarzowy. Wykorzystał z powodów rodzinnych 7 dni. Pozostało 9 dni roboczych. Czy w związku z powyższym musi wykorzystać urlop trwający 14 dni kalendarzowych? Pracodawca zaproponował urlop w czerwcu od 13 do 26 (razem ze świętem daje to 14 dni kalendarzowych i 9 dni roboczych, które ma do wykorzystania pracownik), ale pracownik nie chce wyrazić na to zgody – woli wybrać pozostały urlop w 2 częściach. Czy mogę wyrazić na to zgodę? Czy mogę narzuć termin urlopu proponowany w czerwcu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy wobec konieczności zmniejszenia liczby godzin nauczycielom, spowodowanej brakiem środków na wypłaty za godziny ponadwymiarowe, jest możliwe i zgodne z prawem oświatowym zatrudnienie tego samego nauczyciela na godziny na podstawie drugiej umowy o pracę.
Jaki miałoby to wpływ na dane w SIO?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownicy żłobka należy się płatny urlop na czas zdawania egzaminu maturalnego poprawkowego? Czy pracodawca powinien te dni odliczyć od wymiaru dni urlopowych, czy jest to dodatkowo płatny czas?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe