Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia od września 2010r. do 28 lutego 2011r. Co z urlopem wypoczynkowym w sytuacji, kiedy pracownik ten nie zamierza wrócić do pracy po urlopie dla poratowania zdrowia (poprosił o rozwiązanie stosunku pracy)? Dodam, że szkoła jest placówką feryjną.
Art. 6 oraz art .66 ust. 2. ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (ze zm.).
Art. 64. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.
Art. 66. 1. W razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego - nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni. Urlop uzupełniający w ciągu roku szkolnego przysługuje również dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły, którzy na polecenie lub za zgodą organu prowadzącego szkołę nie wykorzystali urlopu w czasie ferii szkolnych z powodu wykonywania zadań zleconych przez ten organ lub prowadzenia w szkole inwestycji albo kapitalnych remontów.
2. W razie niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, powołania do zasadniczej służby wojskowej albo do odbywania zastępczo obowiązku tej służby, do okresowej służby wojskowej lub do odbywania długotrwałego przeszkolenia wojskowego - nauczycielowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za okres niewykorzystanego urlopu, nie więcej jednak niż za 8 tygodni w odniesieniu do nauczycieli, o których mowa w art. 64 ust. 1, a nie więcej niż za 35 dni roboczych w odniesieniu do nauczycieli, o których mowa w art. 64 ust. 3.
Jednak nauczyciel nie otrzyma ekwiwalentu, ponieważ urlop wypoczynkowy został skonsumowany przez urlop dla poratowania zdrowia.
Cele obu urlopów są zbieżne: urlop zdrowotny nie wykluczył możliwości korzystania z odpoczynku.
Interpretacja pochodzi z wyroku SN z 10 lutego 1988 r. , III PZP 4/88.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ilość godzin zastępczych przekroczyła w grudniu możliwości finansowe placówki. Nauczycielki wyraziły zgodę na odebranie części przepracowanych godzin w postaci dnia wolnego (oczywiście zgodnie z indywidualnym pensum). Co na to przepisy prawa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie podstaw prawnych do:
– rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron z nauczycielem dyplomowanym zatrudnionym na czas nieokreślony 10/18 etatu,
– rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron z nauczycielem dyplomowanym zatrudnionym z mianowania.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od września zmniejszy się ilość godzin j. niemieckiego. Obecnie 1 osoba pracuje na całym etacie na czas nieokreślony, 1 osoba na etacie na czas określony (będzie nauczycielem kontraktowym - bardzo dobra nauczycielka), 1 osoba na czas nieokreślony zatrudniona na 12 godzin. Czy mogę dać wypowiedzenie tej osobie, która pracuje w niepełnym wymiarze, ale na czas nieokreślony? Będę miała tylko 40 godzin i wolałabym podzielić je na nauczycielki dyspozycyjne, mieszkające na terenie naszego miasta. Tamta nauczycielka dojeżdża z innego miasta i jest to jej praca dodatkowa, ponieważ pracuje też w wydawnictwie. Przedstawiłam jej propozycję odejścia i była niezadowolona. Powiedziała, że powinnam zwolnić tę, która jest na czas nieokreślony. Proszę o pomoc.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy zgodę na podjęcie lub kontynuowanie dodatkowego zatrudnienia (art.222 ustawy wprowadzającej ...) dyrektor wydaje w formie decyzji?
- Do szkoły uczęszcza uczeń, który ma przeciętny poziom rozwoju umysłowego oraz orzeczenie do kształcenia specjalnego z uwagi na stan zdrowia - zespół Aspergera. Uczeń otrzymał nauczanie indywidualne. Czy takiego ucznia muszą uczyć nauczyciele po oligofrenopedagogice.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe