Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel przebywał na urlopie bezpłatnym do 1 września 2014 r. Wiem, że obecnie planuje przejść na urlop ojcowski, a po nim skorzystać z urlopu tacierzyńskiego. Czy pracownik ma prawo po urlopie ojcowskim wykorzystać jeszcze urlop tacierzyński? Jeśli tak – jakie są warunki przejścia na urlop ojcowski, a jakie w przypadku urlopu tacierzyńskiego?
Zasady udzielania urlopu ojcowskiego oraz urlopu tacierzyńskiego wynikają z przepisów Kodeksu pracy. Pracownik-ojciec, który powraca z urlopu bezpłatnego, ma takie samo prawo jak każdy inny pracownik do wykorzystania przysługującego mu urlopu ojcowskiego, a później urlopu tacierzyńskiego, jeśli matka dziecka zrezygnuje z części przysługującego jej urlopu macierzyńskiego lub uprawniają do tego inne okoliczności.
Maksymalnie 2 tygodnie płatnego urlopu ojcowskiego
Zgodnie z art. 1823 § 1 Kodeksu pracy pracownik-ojciec (biologiczny lub adopcyjny) wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż:
- do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia (ojciec biologiczny);
- do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia (ojciec adopcyjny).
Urlop ojcowski może być udzielany równolegle z urlopem macierzyńskim.
Pracownik musi złożyć wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego w odpowiednim terminie
Urlopu ojcowskiego udziela się na pisemny wniosek. Obowiązkiem pracownika jest złożenie wniosku o udzielenie urlopu ojcowskiego co najmniej na 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu. Jeśli wniosek został złożony w terminie przewidzianym w Kodeksie pracy, pracodawca jest związany wnioskiem pracownika.
Co jeśli pracownik nie zachował 7-dniowego terminu na udzielenie wniosku?
Gdyby pracownik nie złożył w wymaganym czasie wniosku o udzielenie urlopu ojcowskiego, np. chciał przejść na urlop ojcowski od 1 września, a wniosek złożył dopiero 29 sierpnia, pracodawca nie byłby związany tym wnioskiem.
Wniosek o urlop ojcowski złożony z uchybieniem terminu może być przez pracodawcę rozpatrzony na zasadzie dobrowolności
Jeśli pracownik spóźni się ze złożeniem wniosku i pozostanie mniej niż 7 dni przed planowanym urlopem, pracodawca według uznania zdecyduje, czy udzielić pracownikowi urlopu mimo uchybienia terminu. Będzie to zależało wyłącznie od woli pracodawcy.
Urlop ojcowski może być udzielony nawet z dnia na dzień, jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę.
Pracownik może złożyć wniosek po raz kolejny – tym razem zachowując ustawowy termin
Zaznaczyć jednak należy, że jeśli pracodawca odmówi udzielenia pracownikowi urlopu ojcowskiego ze względu na niedotrzymanie terminu złożenia wniosku z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem, pracownik może ponownie złożyć wniosek z zachowaniem przewidzianego w Kodeksie pracy terminu. W takim przypadku pracodawca będzie takim wnioskiem związany, jeśli oczywiście pracownik nadal wychowuje dziecko w określonym wieku.
Warunkiem udzielenia urlopu tacierzyńskiego jest rezygnacja przez matkę z części urlopu macierzyńskiego
Pracownik ma również prawo wykorzystać przysługujący mu urlop tacierzyński na zasadach określonych w Kodeksie pracy. Urlop tacierzyński jest dostępny dla pracownika-ojca tylko wtedy, gdy matka dziecka zdecyduje się zrezygnować z części urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu macierzyńskiego i wrócić do pracy. To właśnie wtedy pracownik-ojciec może podjąć decyzję o podjęciu urlopu tacierzyńskiego.
Wymiar urlopu tacierzyńskiego
Wymiar urlopu tacierzyńskiego zależy od tego, ile urlopu macierzyńskiego wykorzystała matka dziecka.
Jeśli matka wykorzysta po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, może zrezygnować z pozostałej części urlopu. Ta niewykorzystana część urlopu macierzyńskiego przysługuje pracującemu ojcu.
Należy pamiętać również o tym, że łączny wymiar urlopu macierzyńskiego i tacierzyńskiego nie może przekroczyć:
- 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie;
- 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie;
- 33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie;
- 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie;
- 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.
Jakie informacje ojciec powinien zawrzeć we wniosku o udzielenie urlopu tacierzyńskiego?
We wniosku w sprawie udzielenia urlopu tacierzyńskiego powinny znaleźć się następujące informacje:
- data rozpoczęcia urlopu tacierzyńskiego;
- to, że ojciec opiekuje się dzieckiem;
- data urodzenia dziecka;
- oświadczenie, w jaki wymiarze matka dziecka wykorzystała urlop macierzyński.
Dobrą praktyką jest dołączenie do wniosku zaświadczenia z zakładu pracy matki dziecka. W tym zaświadczeniu powinna być podana informacja o tym, że matka zrezygnowała z części urlopu oraz jaką część urlopu wykorzystała.
Bieg urlopu tacierzyńskiego powinien rozpoczynać się tuż po dacie rezygnacji z urlopu macierzyńskiego
Warunkiem udzielenia urlopu tacierzyńskiego jest to, by część urlopu wykorzystywana przez pracownika-ojca przypadała bezpośrednio po terminie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego przez pracownicę-matkę.
W takim wypadku pracodawca nie może odrzucić wniosku o udzielenie urlopu – bez względu pozostaje fakt, że bezpośrednio przed złożeniem wniosku pracownik korzystał z urlopu bezpłatnego czy urlopu ojcowskiego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony na niepełny etat w przedszkolu jest do końca czerwca na urlopie bezpłatnym. W maju przysłał wypowiedzenie umowy (obowiązuje go 3 miesięczny okres wypowiedzenia).
Pytanie: Czy za lipiec i część sierpnia muszę wypłacić mu wynagrodzenie?
Czy należy mu się jeszcze urlop lub ekwiwalent za urlop?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka od 1 września 2022 r. jest zatrudniona w szkole podstawowej ogólnodostępnej na stanowisku wychowawcy świetlicy w pełnym wymiarze godzin (26/26). Wcześniej, tj. w roku 1985 ukończyła studium pedagogiczne (posiada świadectwo ukończenia studium pedagogicznego) zorganizowane przez Instytut Kształcenia Nauczycieli im. Wł. Spasowskiego – Oddział Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze, na podstawie zarządzenie Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 22 maja 1981 r. w sprawie zasad uzyskiwania kwalifikacji pedagogicznych przez czynnych nauczycieli szkół podstawowych i placówek oświatowo- wychowawczych, uzyskując tym samym kwalifikacje w rozumieniu art. 9, ust. 1 ustawy Karta Nauczyciela z dnia 26 stycznia 1982 r. Nauczycielka posiada także dyplom ukończenia studium kwalifikacyjnego z zakresu pedagogiki specjalnej, na podstawie którego uzyskała kwalifikacje do prowadzenia pracy w szkołach i placówkach kształcenia specjalnego (podstawa prana: zarządzenia Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 5 maja 1983 r. w sprawie utworzenia studium pedagogicznego w zakresie pedagogiki specjalnej). Na bazie ww. przygotowania nauczycielka była zatrudniona przez 7 lat i 9 miesięcy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym od dnia 4 września 1984 r. do 31 maja 1992 r. na stanowisku wychowawcy internatu, po czym wyjechała za granicę i tam pracowała w innej branży. Nauczycielka legitymuje się tylko świadectwem ukończenia LO i świadectwem dojrzałości (maturą). Moje pytania brzmią:
1. Czy kwalifikacje, którymi legitymuje się ww. nauczycielka są wystarczające do zatrudnienia jej na stanowisku nauczyciela świetlicy szkolnej, na którym została zatrudniona przez poprzedniego dyrektora z dniem 1 września 2022 r.?
2. Czy kwalifikacje, którymi legitymuje się ww. nauczycielka są wystarczające do przydzielenia jej innych zajęć niż świetlica szkolna?
3. Moje obawy dotyczą faktu, iż nauczycielka legitymuje się ukończonym LO i posiada świadectwo ukończenia studium pedagogicznego uprawniającego ją do pracy w szkole, czyli posiada tzw. przygotowanie pedagogiczne ogólne, a nie ma dokumentów potwierdzających kwalifikacji kierunkowych. Zatem, czy ona w ogóle ma na dzień obecnych wymogów kwalifikacyjnych, uprawnienia do pracy w szkole podstawowej?
4. Nauczycielka ta w przyszłym roku, kończy 60 lat i twierdzi, że jeszcze nie może odejść na emeryturę z racji braku lat pracy wypracowanych w Polsce. Czy rzeczywiście tak jest?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź - Nauczyciel dyplomowany został zatrudniony na czas określony z informacją, że do końca I semestru będzie miał 16/18 a następnie 10/18 (6/18 była na zastępstwo za nauczyciela). W październiku nauczyciel ten został prezesem ogniska związku zawodowego w szkole, dzięki czemu otrzymał ochronę. Czy zgodne z prawem jest obniżenie mu etatu wg obowiązującej umowy, czy należy utrzymać wyższy wymiar?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy księgowa potrącając wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe za ferie zimowe postąpiła zgodnie z przepisami. Nie byłam wtedy na urlopie wypoczynkowym. Nadmieniam iż jestem dyrektorem szkoły.
- Jak ustalić czy pracownik nabędzie prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2014 r. kiedy praktycznie w każdym miesiącu pracownik jest albo na zwolnieniu lub opiece itp.? Czy po prostu musi przepracować 182 dni w roku? Sprawa wygląda następująco: 01.01.-09.02 urlop rodzicielski 10.02 - 30.03. niewykorzystany urlop wypoczynkowy za 2012-2013r. 31.03.-13.04 zwolnienie lekarskie 14.04. - 19.10. wykonuje pracę (z wyłączeniem 2 dni opieki art.188 KP, 1 dnia zwolnienia lek., urlopu wypoczynkowego za 2014 r.) 20.10 - 31.12. zwolnienie lekarskie. W sumie: 40 dni urlopu rodzicielskiego, 86 dni zwolnienia lekarskiego, 2 dni opieki i 52 dni urlopu wypoczynkowego. Jak ustalić czy nabyła prawo do "13" za 2014 r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe